Böyle bir dünya yok!

Kasım ve Aralık ayı maaşları ile 13’üncü maaşlar konusunda açıklamalar yapan Maliye Bakanı Oğuz, “Bütçe olanakları gerçekten kısıtlı. Maaşların ödenmesiyle ilgili çalışmalar yapmamız gerekiyor…

Kasım ve Aralık ayı maaşları ile 13’üncü maaşlar konusunda açıklamalar yapan Maliye Bakanı Oğuz, “Bütçe olanakları gerçekten kısıtlı. Maaşların ödenmesiyle ilgili çalışmalar yapmamız gerekiyor… Devletin maliyesi sadece maaş ödemek üzerine kurulu değil. ‘Maaş istiyoruz, borçlan’ diye bir dünya da yok” dedi.
Hemen ardından da Kasım sonu maaşlarıyla ilgili, hükümetin güvenoyu almasının ardından mutlaka Türkiye’ye bir ziyaret yapacaklarını da ekledi.
Ay sonu itibarıyla bir kaynak aktarımına ihtiyaç olduğunun altını çizen Maliye Bakanı Oğuz’a kendisinin dilinden bir hatırlatma yapmakta fayda var.
Nasıl ki size ‘borçlan maaşları öde’ diyenlere ‘böyle bir dünya yok’ diyorsunuz… Aynı şekilde her maaş krizinde Türkiye’nin kapısını çalacağımız bir dünyanın olmadığını da bilmeliyiz Sayın Bakan.
Türkiye elbette her düştüğümüzde bize yardım etti, etmeye de devam edecektir.
Ancak meseleye bir de şuradan bakmak lazım. Kendi halkına 13. maaş ödemeyen bir ülkeden, biz bu paranın finansmanı için borç istersek yüzümüz kızarmayacak mı?
Ya da şöyle soralım.
Özel sektörde 13. maaş yokken, kamu bu bolluğun içinde yaşamaya daha ne kadar devam edecek?
Deniz bitti. Artık ülke olarak bunun farkına varmak zorundayız.
Günün birinde gerçekten kamunun verimli çalışmasıyla ülke kalkınır, zenginleşir, kendi kendimize yeteriz… O zaman 14’üncü, 15’inci, hatta 16’ıncı maaşlar da olabilir?
Ona bir itirazımız olamaz.
Ancak Maliye’nin durumu ortadayken, Türkiye’nin de içinde bulunduğu zor koşullar göz önündeyken nasıl olur da biz “13.’üncü maaşları gel öde Türkiye” diyebiliyoruz?
Kendi halkına bile veremediği parayı nasıl isteyebiliyoruz?
Böyle bir dünya yok Sayın Bakan.
Size ‘borçlan, maaşları öde’ diyenlere verdiğiniz cevabı, artık ‘Türkiye’den iste maaşları öde’ diyenlere de kararlılıkla verebilmelisiniz.
Dünya Sarayönü’nden ibaret değil. Bunun farkına varmalıyız. Vatandaşa gerçekleri söylemek zorundayız. Seçim öncesi bu cesareti göstermekten çekinebilirsiniz.
Ancak vatandaşlar olarak bizler de şu kararı vermeliyiz.
Seçimde yine duymak istediklerimizi söyleyenleri mi oy vereceğiz? Yoksa gerçekleri söyleyenleri mi seçeceğiz? Vereceğimiz cevap geleceğimiz şekillendirecek. Bizden söylemesi…
Bu haber 3890 defa okunmuştur

:

:

:

: