YAPRAK DÖKÜMÜ DEVAM EDİYOR

Çok değerli iki insanımız daha bu dünyadan göç etti .

Çok değerli iki insanımız daha bu dünyadan göç etti .
Dr. Yüksel Tüccaroğlu ve Av. Ata Dayanç .
Her ikisi ile de yakından temasım oldu .
Avukatlık yıllarımın başında Ata Dayanç’la Lefkoşa’da mahkeme koridorlarında karşılaşır . Sık sık ayni hakimin odasında veya mahkeme salonunda buluşup , sıranın bize gelmesini bekler , bazen de mahkeme koridorlarının müsait mekanlarında sohbet etme fırsatı bulurduk . Dünyaya hep güler yüzle bakan bir karaktere sahipti . Devlete girdikten sonra , sık sık görüşme olanağımız ortadan kalkmıştı .
Vergi dairesinin avukatlığını yaptığım yıllarda, mahkeme çevresinde sık da olmasa karşılaştığımız zamanlar olmaktaydı . Her karşılaştığımızda yüzü hep güler etrafa neşe saçardı .
Dün aramızdan ebediyen ayrıldığını duydum . Üzüntümü ifade edecek kelimeler harfler bulamıyorum .
Yine dün , memleketlim olan ve uzun bir müddet mecliste milletvekili görevinde bulunan , Yüksel Tüccaroğlu abimizi kaybettiğimizi de öğrendim . Üzüntüm bir o kadar daha arttı .
Yüksel abi , Baf Kasabasından olup , mahallemizde anne babası ikamet etmekte idi .
Babası Ahmet dayı lakabı da Gaşuli idi .
63 olaylarından sonra , Baf Türk kesiminde hatırladığım kadar oturdukları evin bir odasını bakkal dükkanına çevirerek 11 yıllık kötü günleri savuşturmaya çalıştı. Mevzimizin yakınında olduğu için isteklerimizi oradan gideriyorduk . Ahmet dayı eşi ile birlikte hayatını sürdürüyordu .
1986 yılının ortalarında Mecliste Hukuk ve Siyasi işler raportörü olarak çalıştığım yıllarda , Yüksel abi UBP Milletvekili idi .
O dönem ülkede artan kanser vakalarının tespiti ile halkta çok büyük bir korku ve endişe baş göstermişti .
Bunun tarımsal ilaçlardaki kanserojen maddelerden mütevellit olduğu , yurt dışından gelen bilgiler çerçevesinde öğrenildi . Halkta çok büyük paniklerin ortaya çıkmasına neden olmuştu .
Kullanılan tarım ilaçlarındaki kanserojen maddelerin ilk tespiti Avrupa’da oldu. Almanya da bunun içinde idi .
Almanya’da derhal bu ilaçlar yasaklandı . Devlet çok ciddi tedbirler aldı .
Söz konusu kanserojen içeren tarım ilaçlarının listesini , Almanya’daki kardeşinden elde eden Yüksel abi . Derhal bu ilaçların KKTC’de de yasaklanması için meclise önerge verdi .
Bu konuda UBP grubu ikiye bölünmüştü .
Çünkü parti içerisindeki ağırlıklı kişilerin bazıları , söz konusu kanser içerikli ilaçlardan çok sayıda depolarda olduğu için Yüksel Tüccaroğlu’nun önergesine pek sıcak bakmadılar .
Söz konusu ilaçların yasaklanması için mücadelesini hep sürdürdü .
Yüksel abi ile meclis kulisinde çok sohbetlerimiz oldu .
Bir sohbetinde bana .
Yalçın , ben ailemizin köklerini buldum dediydi .
Abi dedim hangi yöntemle .
1571 ‘ de adaya gelen Türk göçmenlerine ait padişah fermanı var . Babam Anadolu’dan geldikten sonra da Gaşuli lakabını kullandı . Padişah fermanına bakarak o lakapla gelen aileleri tespit ettim .
Bizim lakaba benzer bir kelime buldum . Kaşuli . Ailemizin geldiği coğrafyayı Kaşuli kelimesinden yola çıkarak araştırmaya başladım ve Anadolu’ya gittim . İlk önce Gaşuli’den başladım . Bana bunun doğrusunun Kaşuli olduğunu , gittiğim yerlerde düzelttiler . Böyle lakaplı bir ailenin Kıbrıs’ın fethinde Kıbrıs’a göç ettiklerini söylediler . Akrabalarımızın zaman içerisinde nerelere göçtüklerini , bir bir anlattılar .
Aldığım bilgiler doğrultusunda , ailemizin Anadolu’daki köklerini bulmuş oldum .
Kaşuli ailesinden , Yüksel abi de bize veda ettiğine göre geride kalan Kaşuli ailesine uzun ömürler diliyorum .
Yaprak dökümü maalesef devam ediyor .
Beyaz ata binip bize ebediyen veda eden Yüksel Abi ve Ata Dayanç arkadaşımı rahmetle anarım . Işıkları hiç eksik olmasın . Aile ve yakınlarına sabırlar dilerim .
Bu haber 3470 defa okunmuştur

:

:

:

: