DÜRÜST, AÇIK VE YAPICI GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya gelen BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, görüşmeyi böyle yorumladı:

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya gelen BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, görüşmeyi böyle yorumladı:

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca’yı kabul ederek, görüştü. Birleşmiş Milletler Siyasi İşler Bölümü Avrupa, Orta Asya ve Amerika Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile dürüst, açık ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti ve sabah saatlerinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades’le de bir araya geldiklerini hatırlattı.

BM’nin Kıbrıs sorununa çözüm bulma yönündeki arayışlara destek verme taahhüdünü sürdürdüğünü ifade eden Jenca, BM Genel Sekreteri’nin taraflara sürekli yaptığı “çözüm arayışlarına yardım edici koşulların yaratılması ve çözüm arayışlarına engel olabilecek tek yanlı hareketlerden kaçınılması” yönündeki çağrısına da vurgu yaptı.

TATAR: “YAŞANAN SÜREÇLE İLGİLİ BİLGİ VERDİK”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Jenca’nın Kıbrıs’ta taraflar arasındaki diyaloğun devam etmesi, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönündeki gayretlerinin devam ettiğini ve arayış içerisinde olduklarını söylediğini kaydetti.

Kendilerinin ise Jenca’ya geçen yıl nisan ayından bu yana yaşanan süreçle ilgili bilgi verdiklerini, Kıbrıs‘ta resmi müzakere sürecinin Kıbrıslı Türklerin egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün kabul görmesiyle başlayabileceğini anlattıklarını ifade eden Tatar, bu görüşlerini tüm detaylarıyla geçen yıl nisan ayında gerçekleştirilen 5+1 toplantısında da ortaya koyduklarını ve duruşlarının değişmediğini söylediklerini belirtti.
Bu haber 296 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER