37 KEZ ALKIŞLANMIŞ

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Amerika ziyaretinde , her platformda , Amerikalı siyasetçilerin huzurunda . Türkiye aleyhtarlığı ve Türkiye’ye husumetin dik alası sergilendi .

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Amerika ziyaretinde , her platformda , Amerikalı siyasetçilerin huzurunda . Türkiye aleyhtarlığı ve Türkiye’ye husumetin dik alası sergilendi .
Kongrede , Yunan Başbakanı 37 kez ayakta alkışlandı .
Konuşmasının ana içeriği Türkiye’yi kötülemek . F- 16 savaş uçaklarının Türkiye’ye verilmesini engellemek .
F- 16’lar için Türkiye’ye ambargo talebini içeren konuşması da ayakta alkışlandı .
Gerek Beyaz Saray , gerekse kongrenin oluşturduğu manzara , tam bir Türkiye düşmanlığı .
F -16 savaş uçakları için ilişkiler yumuşak bir havada geçerken . Miçotakis’in ABD kongresinden söz konusu uçakların Türkiye’ye verilmemesi talebi karşısında, kongre üyelerinin bu talebini ayakta alkışlaması . F- 16 ‘ların da kongreden geçmesinin olanaklı olmadığını ortaya koymuştur .
Manzara F -16 için de iyi görünmüyor .
Yunan Başbakanın , Amerika’da Türkiye’ye karşı olumsuz tavrı karşısındaki durumu . Türkiye’de hiç olumlu karşılanmamış , hayret uyandırmıştır .
F-35 ‘leri alacak olan Yunanistan . Türkiye’ye karşı havada üstünlük oluşturma hamlesi içerisinde .
Amerika’nın bir üssü haline getirilen Yunanistan’ın ve bunda büyük katkısı olan Miçotakisin büyük bir kumara hazırlandığı da her halinden belli .
Masaya sürülen kartlar , Amerikan patentli ve Sam amcanın elinde .
Patent Yunan değil .
Yunanistan masada her zaman olduğu gibi iğreti .
Ayni kumar masasını , bunun büyük dedesi de büyük umutlarla oluşturmuş . İğreti olduğu masada ,Türkiye’nin karşısında , imparatorluğunda güneş batmayan Birleşik Krallık oturmuştu .
Sonucu bizim nesil çok iyi biliyor .
Miçotakis biliyor mu ? bilemem .
Venizelos’un hatıralarını okusun , bütün gerçekler yazılı .
Tabii , Miçotakis’in bu tavrının , Türkiye’de memnuniyetsizlik yarattığını yukarıda yazmıştım .
Yunan Başbakanının , Türkiye’ye kin ve nefret dolu tavrı karşısında Sn. Erdoğan’ın çok kısa bir açıklaması oldu .
“ARTIK BENİM İÇİN MİÇOTAKİS DİYE BİRİSİ YOK “ sözleri ile tepkisini dile getirdi .
Bu cümle , Yunanistan’ı karıştırdı .
Amerika yönetimini , Türkiye ve Yunanistan’a diyalog çağrısında bulunmaya sevk etti .
Yunanistan’ın ve sözde güney yönetiminin , Doğu Akdeniz ve Ege’deki hukuk dışı davranışları karşısındaki tutumları nedeni ile hem KKTC Dışişleri Bakanı Sn . Ertuğruloğlu . Hem de TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamaları oldu .
Bu açıklamalara bakıldığında , her iki tarafın da yapmış oldukları hukuk dışı icraatlar karşısında . Gerek KKTC ve gerekse de TC tarafının gerekli girişim ve tedbirleri alacaklarına dair açıklamaları . Yaz mevsiminin , bölgede ve Egede bir hayli sıcak geçeceğini de öngörmektedir .
Her iki Sn. Bakanın konuşmalarından çıkan anlam , bu doğrultuda .
Miçotakis’in söylemi ve Amerika’nın kuru sıkısı , öyle anlaşılıyor ki hiçbir işe yarayamayacak . İşi daha da tırmandıracaktır .
İsveç ve Finlandiya , Nato için başvurularını yaptılar .
Türkiye için de terörle ilgili olarak konuşmayı ve garantiler vermeyi taahhüt edeceklerini . Bu konuda Türkiye ile anlaşabilecekleri üzerine kadife konuşmalar yaparlarken . PKK ve PYD terör örgütü ile savaşım veren Türkiye . Teröristlerin inlerinden elde edilen silahları teşhir etmeye devam etmektedir . PKK ‘nın kullandığı silahların büyük bir kısmı bu iki ülkeye ait . Silahlar bayağı etkili ve modern .
Terör örgütlerinin yaptıklarından . Bunlara silah ve mühimmat veren bu iki ülkenin sorumlulukları ve suç dereceleri ne kadardır ?
Binlerce masum Türk evladının canına kıyılan bu operasyonlarda . Bu iki ülkenin sorumluluklarını ve suçlarını sorgulayacak olan Batı ve NATO sıraya girip Türkiye’yi ikna turlarına başladılar .
Bunlarda ne utanma , ne arlanma kalmamış .
Ar damarları , çatlamış .
Türkiye’ye karşı bu iki ülkenin NATO’ya girmesi için yaptıkları baskılar karşısında , bunların yanında yer almaları . Terör örgütünün yaptığı terör faaliyetlerini onaylama anlamına gelmez mi ?
Bunlar müttefik mi ?
Yoksa .
Türkiye’nin düşmanı mı ?
Olaylar , ikinci soruyu , güçlü kılmıyor mu ?

Bu haber 694 defa okunmuştur

:

:

:

: