İŞTE KKTC GERÇEĞİ

Ada TV’ye konuk olan KTTO Başkan Yardımcısı Ramazan Gündoğdu, “Bizde üç ayda kurulan bir şirket Batı’da 30 dakikada kuruluyor” dedi.

Ada TV’ye konuk olan KTTO Başkan Yardımcısı Ramazan Gündoğdu, “Bizde üç ayda kurulan bir şirket Batı’da 30 dakikada kuruluyor” dedi.

Ülkede yatırım yapmak isteyen bir girişimcinin şirket kurmak için 3 ay beklemek zorunda kaldığını ifade eden KTTO Başkan Yardımcısı Ramazan Gündoğdu, “Gelişmiş ülkelerde yarım saat içinde bir şirketi kurabilirsiniz” dedi.

Ada TV’de Cüneyt Oruç’un sorularını yanıtlayan KTTO Başkan Yardımcısı ve Kıbrıs MÜSİAD Başkanı Ramazan Gündoğdu dün yayınladıkları Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlik Raporu’nu değerlendirdi. Ülkedeki en önemli sorunun ülkesel fiziki master plan olduğunu ifade eden Gündoğdu, “2016 yılında bir plan yapıldı ama buna uyulmuyor. Bir ülkede yatırım yapılabilmesi için hangi yatırım için hangi bölgenin ayrıldığı bilinmeli” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETTEN ÜÇ BEKLENTİ

Raporda yer alan anket verilerini de değerlendiren Gündoğdu, “İşletmelerin hükümetten üç beklentisi yüzde 27 ile enflasyonla mücadele, yüzde 28 ile istikrar, yüzde 45 ile vergi oranlarının düşürülmesi” diye konuştu.

Ada ülkelerinin ana kara ülkelere karşı, enerji maliyeti, nakliye, işçilik maliyeti gibi dezavantajları olduğunu belirten Gündoğdu, bunun avantaja çevrilmesi için daha fazla mücadele edilmesi gerektiğine işaret etti. Yaşanan sorunlara İskele’de son günlerde yaşanan deniz kirliliğini örnek veren Gündoğdu, “İskele’de yaşanan kirlilik turizmi sıfırla çarpıyor. Gelişecek, ülkenin göz bebeği olacak denen yerde böyle hatalar yapmamalıyız' ifadelerini kullandı.
Bu haber 406 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER