MİLLİ EĞİTİM’DE KRİTİK ADIMLAR!

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, T.C. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile gerçekleştirdikleri görüşmeyi değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, T.C. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile gerçekleştirdikleri görüşmeyi değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, T.C. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile gerçekleştirdikleri görüşmeyi değerlendirerek, Türkiye'den KKTC'ye 750 adet akıllı tahtanın gönderileceğini ifade etti. Çavuşoğlu, özel eğitimde ise ikinci dönem tam gün eğitime geçileceğini kaydetti.

Özer’in ziyareti kapsamında bakanlıklar arasında imzalanmış protokolleri gözden geçirdiklerini ve yürütülen iş birliğini daha da artırmaya yönelik adımlar attıklarını dile getiren Çavuşoğlu, görüşmede mevcut eksikliklerin masaya yatırıldığını, Bakan Özer'in eksiklikleri giderme ve KKTC gençliğine katkı yapma noktasında çok önemli bir hassasiyet ortaya koyduğunu söyledi.

ÖZEL EĞİTİMDE TAM GÜN EĞİTİM

Heyetler arası görüşmelerin ardından alınan kararlara ilişkin açıklamalarda da bulunan Bakan Çavuşoğlu, özel eğitim okullarına sağlanacak desteğin önemine işaret ederek, Mahmut Özer ve ekibinin KKTC’de bulunan yedi özel eğitim okuluna çok değerli katkılar koyacağını belirtti.

Bu kapsamda, mevcut okulların tüm eksikliklerinin 16 Şubat’a kadar tamamlanması yönünde karar aldıklarını ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’nın destekleriyle ikinci dönem, özel eğitim okullarında tam gün eğitime geçilmesi için önemli bir adım attıklarını dile getirerek, “16 Şubat'a kadar bu okullarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız ve çocuklarımızın tam gün eğitim almaları ve yaşam becerileri kazanmaları adına çok önemli bir imkân yaratmış olacağız.' dedi.

ÖBA KKTC VE ÖDS KKTC GELİYOR

Eğitimde dijitalleşmenin sadece öğrenciler için değil aynı zamanda öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimleri açısından da çok önemli olduğuna işaret eden Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin sahip olduğu deneyimleri ve dijital altyapıyı kendileri ile paylaşmasının memnuniyet verici olduğuna dikkat çekti.

Bu bağlamda, Öğretmen Bilişim Ağı’nın (ÖBA), ÖBA KKTC ismiyle öğretmenlerin kullanımına sunulacağını belirten Çavuşoğlu, platformun, öğretmenlerin mekandan ve zamandan bağımsız bir şekilde kişisel ve mesleki gelişim eğitimi alma olanağı sağlayacağını dile getirdi.

Çavuşoğlu, öğrenci ve öğretmenlerin bireysel gelişimini sağlama ve yardımcı kaynaklarla ilgili ihtiyaçları karşılama adına geliştirilen Öğrenci Öğretmen Destek Sistemi’nin (ÖDS) ÖDS KKTC olarak, KKTC’deki öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine sunulacağını da sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu ayrıca dijitalleşme çalışmaları kapsamında, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce KKTC'deki okulların bilişim altyapısının güçlendirilmesiyle ilgili destek sağlanacağını belirterek, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 750 adet akıllı tahtanın gönderileceğini söyledi.

“MESLEKİ EĞİTİM İÇİN İŞBİRLİĞİ”

Çavuşoğlu, toplantıda ele alınan bir diğer konunun ise mesleki eğitim alanında yapılacak iş birliği olduğuna dikkat çekti.

Mesleki eğitim anlamında çok ciddi bir açılım ve gelişim içerisinde olduklarını Bakan Özer’e de aktardıklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Mesleki eğitim alanında yürüteceğimiz iş birliği, mesleki eğitimdeki gücümüze güç katacaktır. Bu alanda Türkiye’nin sahip olduğu tecrübeler bizler için önemli bir kazanım olacaktır.” ifadelerine yer verdi.
Çavuşoğlu, bu çerçevede gelecek ay iki Bakanlığın ortaklaşa Mesleki Eğitim Çalıştayı düzenleyeceğini söyledi.
Bu haber 217 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER