Bir adım ileri bir adım geri olmaz!

Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Yasası ülkede tartışma konumuz eksikmiş gibi siyasetin birinci gündemi oldu.

Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Yasası ülkede tartışma konumuz eksikmiş gibi siyasetin birinci gündemi oldu.
İlk önce yasa ne getiriyor, onu aktaralım?
Devlete ait projeler ile uluslararası antlaşmalar veya bunlara dayanan protokoller uyarınca yapılacak olan projeler için Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği’nden vize alınmayacak.
Neden? Elbette kamu menfaatini önde tutan projelerde hızlı davranmak için.
Bir örnek verelim. Pandemi döneminde Türkiye çok hızlı bir şekilde bize bir pandemi hastanesi yaptı. Çeşitli siyasal nedenlerle birlik çok uzun süre bu projeye vize vermedi. Hastane kaçak duruma düşürüldü.
Belli ki yine aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Millet Bahçesi ve Yeni meclis binası yapımı da birlik tarafında vize engeline tabi tutulacak.
Peki biz kime güvenmiyoruz? Devletin yetkili başka kurumu yok mu?
Başbakan Ünal Üstel, KTMMOB ile yaptığı görüşmede projelerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi ve halkın hizmetine sunulması için devletin ilgili kurumlarının da etkin bir şekilde sürece dahil edilmesi gerektiği konusunda mutabakat varıldığını açıkladı.
Bu mutabakatın ardından KTMMOB Yasası Meclis’ten çekildi. Birlik de yapacakları eylemden vazgeçti.
Peki bu konuda sorunlar acaba gerçekten çözüldü mü?
Şunu net olarak ifade edelim. Devlette kararlılık olmalı. Madem bu yasa geri çekilecekti, yanlıştı, o zaman niye ortaya kondu?
KTMMOB memlekette yapılan inşaatlarda da vize veriyor. Bu inşaatlarda yaşanan denetim eksikliği başta Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi’nde karşımızda önemli sıkıntılar doğurdu.
Rant planı olarak ünlenen imar planının reddedilmesinin ardından hükümet imar planında ülkenin ve ekonominin önünü açacak düzenlemelere gitmeye çalıştı.
Ancak bu değişiklikler de başta KTMMOB’nin engellemeleriyle önlendi.
Seçilmiş hükümetin ülkenin gidişatına ilişkin, kalkınmaya ilişkin bir fikri var. Ama ne yazık ki bunlar hayata geçirilemiyor.
Sözün özü şudur. Bir adım geri, bir adım ileri hiçbir kararının arkasında duramayan asla yol alamaz. Hükümeti yönetenleri uyaralım. Tarih sadece cesur siyasetçileri yazar. Çünkü ülkedeki değişimi sadece onlar yapabilir. Bizden söylemesi…
Bu haber 609 defa okunmuştur

:

:

:

: