TERMİNATÖRLER DOĞAYA BIRAKILDI

Bu yıl çam ağaçlarına büyük zarar veren çam kese böceği ile entegre mücadele programı kapsamında ilk parti terminatör böcekler Lapta ve Çatalköy-Karaağaç bölgelerine bırakıldı. Etkinliği Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da takip etti.

Bu yıl çam ağaçlarına büyük zarar veren çam kese böceği ile entegre mücadele programı kapsamında ilk parti terminatör böcekler Lapta ve Çatalköy-Karaağaç bölgelerine bırakıldı. Etkinliği Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da takip etti.

Her gün 2-3 çam kese böceği ile beslenen, ek olarak 4-5 tane de öldürüp bırakan terminatör böceklerin doğaya bırakılması, entegre mücadelenin ilk adımı. Terminatör böceklerin çam kese böceği pupaları ile de beslendiği biliniyor. Çam kese böcekleri ile beslenen kuşlara barınak ve çam kese böceklerini ölmesine neden olan sineklerin de çoğaltılması entegre mücadelenin diğer iki adımını oluşturuyor.

Terminatör böcekler Taşkent Doğa Parkı'nda çoğaltılıp, çam kese böceklerinin en çok zarar verdiği bölgelere bırakılacak.

Lapta'da böceklerin ormana bırakılmasını Bakan Oğuz da izledi


Türkiye Orman Genel Müdürlüğünden getirilen böceklerin Lapta’da ormanlık alana bırakılmasını Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da takip etti.

Oğuz, burada yaptığı açıklamada, çam kese böcekleri ile mücadelede havadan mücadelenin bu yıl tercih edilmemesinin bazı kesimler tarafından eleştirildiğini, bu yıl çam kese böceği ile mücadelede uzun soluklu bir çalışma için Taşkent Doğa Parkı ile Yakın Doğu Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile bir protokol imzaladıklarını ifade etti.

Ormandan sorumlu bakan olduğu bir önceki dönemde havadan ilaçlama yöntemini uyguladıklarını hatırlatan Oğuz, yapılan gözlemlerde 5 yıl ilaçlama yapılan alanlarda da çam kese böceğinin önünü alamadıklarının görüldüğünü ifade etti.

Çam kese böceği popülasyonlarında yıllara göre doğal dalgalanmalar görüldüğünü, 2023’ün çam kese böceğinin zirve yaptığı bir yıl olduğuna işaret eden Oğuz, terminatör böceklerin üretilip doğaya salınmasının entegre mücadelenin birinci etabı olduğunu, buradaki amacın 'doğadaki dengenin yeniden kurulmasına” yönelik olduğunu kaydetti. Oğuz, “İlaçlar ve diğer çevresel etkenler maalesef bu dengeyi bozmuş durumda, biyolojik ilaç mücadelesini en son çare olarak kullanacağız, birilerinin beklediği gibi direkt havadan yapmayacağız, açık ve net” dedi.

Oğuz, çam kese böceklerini yiyen kuşlara yuva yapılıp asılmasının projenin ikinci etabı olduğunu ifade etti.

Biyolojik mücadelenin daha önce de denendiğini ifade eden Oğuz, ancak havadan ilaçlamaya geçildiği için biyolojik mücadele çalışmalarına ara verildiğini anlattı.

'Haziranda ağaçlar yeniden yeşil dokuya kavuşacak'


Çam kese böceklerinin ağaçları kuruttuğu yönde yanlış anlaşılmaların da bulunduğunu kaydeden Oğuz, çam kese böceğinden ciddi hasar gören çam ağaçlarını bu dönemde tomurcuk açma aşamasına geldiğini haziranda ağaçların yeşil dokusuna tekrardan kavuşacağını anlattı.
Bu haber 263 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER