'Yurtta sulh, cihanda sulh'

Siyaset, bir ülkenin veya toplumun politik süreçlerini, hükümetin oluşturulmasını, karar alma süreçlerini ve kaynakların dağıtımını içerir.

Siyaset, bir ülkenin veya toplumun politik süreçlerini, hükümetin oluşturulmasını, karar alma süreçlerini ve kaynakların dağıtımını içerir.
28 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye’de yapılan 2.Tur Cumhurbaşkanı seçim sonucuna göre Sayın Recep Tayyip Erdoğan yeniden ve yine Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. İstikrarın sağlandığı bu seçim sonucu ile TÜRKİYE YÜZYILI vizyonu ile süreç başlamış oldu.
2 Haziran 2023 tarihinde TBMM,Geçici Başkan olarak MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli konuşması, İstiklal Marşının okunması ve yemine müteakip 600 milletvekilinin yemini yapıldı ve süreç tamamlandı.
Yemin metnininin ise tekrarlanması, bilgi açısından yararlı olur düşüncesindeyim. “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet'e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.'
3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan TBMM’de yemin etmiştir. Yemin sonrası bir takım etkinlik yapıldı. Törenler görkemli oldu ve “Güçlü Türkiye” imajına uygun ve geçmişten bu güne oldukça anlam yüklüydü.
Sayın Emine Erdoğan’ın giyim tarzı ise etkiliydi. “Ay Yıldız” broşu ise göz alıcı ve kendisine çok yakışmıştı.
KKTC’den davetliler arasında bulunun Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar ve eşi Sayın Sibel Tatar, KKTC Başbakanı Ünal Üstel ve eşi Sayın Zerrin Üstel’ de törende hazır bulundular. Meclis Başkanı Sayın Zorlu Töre de oradaydı. Bizler ise sosyal medya ve televizyonlar vasıtası ile TBMM ‘den tutun törenlerin her anında Ankara’da olduk.
Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘ın Anıt Kabir ziyareti ve anıt özel defterine yazdıklarını ve konuşmasını kendi sesinden dinledik. Ulu Önder Atatürk ‘ün
'Yurtta sulh, cihanda sulh' sözünü kullanması “Güçlü Türkiye” adına dünyaya verilen ayrıcalıklı bir mesajdı.
Törenin bir kısmında 101 pare top atılması ile bu geleneğin nereden geldiğine ilişkin tarihçe geçmiş dönemlere baktığımız zaman 101 pare top atışı, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma bir gelenek olduğu ve çok önemli kişilerin şerefine düzenlenen merasime Cumhuriyet döneminde de devam edildiğini okuduk. Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim 1923’de Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı seçilmesi 101 pare top atışıyla ilan edilmiş, daha sonra seçilen tüm cumhurbaşkanları için aynı prosedürün uygulanmıştır. 3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan içinde 101 pare top atışı yapılmıştır.
3 Haziran gecesi saat 22:00 ‘de bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Bakanlar Kurulu, iki bakan dışında, yeni isimlerden oluştu. Bakanlar kurulunda yer alan isimlerin biyografilerinde yer alan bilgilerden anlaşılacağı üzere ile oldukça başarılı olacakları kanaati vardır.
Bu güne söz mü? Sayın Erdoğan’dan olsun “Birlikte yürüyecek daha çok yolumuz var. Aşkımız, sevdamız, yârimiz, yarınımız, vatanımız var.”
Bu haber 2354 defa okunmuştur

:

:

:

: