SUÇ VE SUÇLUYA KARŞI SIFIR TOLERANS İLKEMİZ

Başbakan Ünal Üstel, “Son günlerde kara para aklandığı, bununla mücadele edilmediği suçlamalarıyla ilgili halkımızın müsterih olmasını istiyorum” dedi.

Başbakan Ünal Üstel, “Son günlerde kara para aklandığı, bununla mücadele edilmediği suçlamalarıyla ilgili halkımızın müsterih olmasını istiyorum” dedi.

Başbakan Ünal Üstel, suç ve suçlularla mücadelede sıfır toleransın her zaman temel ilke olduğu ifade ederek, “Son günlerde kara para aklandığı, bununla mücadele edilmediği suçlamalarıyla ilgili halkımızın müsterih olmasını istiyorum” diyerek, bu yönde yapılan açıklamaların tamamen temelsiz olduğunu ve ülkeyi karalamaya yönelik olduğunu vurguladı. Üstel, “Asla ve asla KKTC’nin suçluların barındığı bir ülke şeklinde tanımlanmasına iznimiz yoktur. Ülkemiz böyle bir ülke değildir” dedi.

Üstel, “Ülkemiz bir huzur adasıdır ve bu yapısını korumak başta ben olmak üzere hepimizin görevidir” vurgusu yaptı.

“Bu ülke sahipsiz değildir. Hiçbir suç örgütü burada barınamaz, yasa dışı, hukuk dışı hiçbir faaliyete izin vermeyiz” diyen Üstel, polis teşkilatı, Merkez Bankası ve devletin tüm kurumlarının bu alanda geçmişten elde ettikleri güçlü tecrübelerle görev yaptığını ve hükümetin desteğinin ise tam olduğunu belirtti.

Üstel, bankaların hem yeni hesap açılışı hem de sonrasında 'uyum' kurallarına tam riayet ettiğini, yasaklı ülke, kişi ya da kurumlarla ilişkiye kesinlikle izin vermediğini vurguladı.

Üstel, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı’nın AB’nin son
direktiflerine uygun şekilde düzenlendiğini ve tasarı ilgili Meclis komitesinde son aşamada olduğunu da ifade ederek, “Uzun süredir etkin bir şekilde yürüttüğümüz her türlü suç ve suçlularla mücadelenin görmezden gelinmesi, ülkemizin karalama kampanyasının bir öznesi yapılması asla kabul edeceğim bir şey değildir” dedi.

Üstel, şunları söyledi:

“Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasamız, 2007 yılından bu yana yürürlüktedir ve uygulanmaktadır. Suç ve suçlularla mücadele konusunda başta Interpol ve Europol olmak üzere uluslararası kuruluşlarla ve yine başta Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Teşkilatı olmak ülkelerle tam iş birliği içerisinde çalışılmaktadır. Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile de suç ve suçlulara yönelik faaliyetlerde bir iş birliği kanalı yaratılmış ve işletilmektedir. Ülkemizde kaçak yaşama yönelik polis denetimleri benim başbakanlığım dönemimde artırılmış ve yüzlerce kaçak ülkelerine gönderilmiş veya gönderilmeyi beklemektedir. Ayrıca, kırmızı bültenle aranan çok sayıda isim tespit edilerek ülkelerine iade edilmiştir. Bu ülkeler arasında Türkiye, İngiltere, Avustralya ve Rusya da vardır. Herhangi bir suç örgütüne dahil olduğu tespit edilen onlarca kişinin ülkemize girişi ise yasaklanmıştır.”
Bu haber 174 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER