12 YIL SONRA TARİHİ ZİYARET

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl aradan sonra Mısır’a yaptığı ziyarette Devlet Başkanı Sisi ile samimi görüntüler verdi. Dünyanın dakika dakika izlediği ziyarette önemli mesajlar verildi.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl aradan sonra Mısır’a yaptığı ziyarette Devlet Başkanı Sisi ile samimi görüntüler verdi. Dünyanın dakika dakika izlediği ziyarette önemli mesajlar verildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere Birleşik Arap Emirliklerinden (BAE) özel uçak ile Mısır'a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 12 yıl sonra gerçekleştirdiği ziyarette, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan, Sisi ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası iki lider basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında 'Ticaret hacmimizi 15 milyar dolara çıkartacağız' dedi. Sisi ise açıklamasında Türkiye'yi ziyaret edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da Mısır'a gitti.

Erdoğan, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “12 yıl sonra Kahire'de olmaktan memnuniyet duyuyorum. Sisi başta olmak üzere tüm Mısırlı kardeşlerime teşekkür ediyorum. Mısır ile 1000 yılı aşan ortak tarih ve kültüre sahibiz. İlişkileri hak ettiği seviyeye çıkarma gayretindeyiz. Aynı irade Mısır tarafında da var. Konseyimizi Cumhurbaşkanları seviyesine taşıdık. Değerli kardeşimi ilk fırsatta Ankara'ya beklediğimi söyledim. Bu ziyaret ilişkilerimizde yeni dönüm noktası olacak. Ticaret ve ekonomi iş birliği lokomotifimizi oluşturuyor. Ticaret hacmimizi 15 milyar dolara çıkarmak için mutabık kaldık. Görüşmelerde ilave adımlar hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Savunma sanayi bir diğer alan. Mısır bu sektöre önemli yatırım yapıyor. Ortak projeler yapacağımıza inanıyorum. Yenilenebilir enerji imkanını da değerlendiriyoruz.

FİLİSTİN GÜNDEMİMİZDEKİ İLK SIRADA YER ALIYOR'

Değerli basın mensupları işgal edilmiş Filistin topraklarındaki insanlık dramı gündemimizde ilk sırada yer alıyor. 28 binden fazla kardeşimiz şehit edildi. Savaşta dahi dokunulmaması gereken camiler, kiliseler bombalandı. Netanyahu yönetimi işgal, katliam politikasını tüm tepkilere rağmen sürdürüyor. İnsani yardımların sevki önceliğimiz. 34 bin ton üzerinde yardım malzemesini sevk ettik. Mısır makamlarının yardım sevki konurundaki desteğini ifade etmek istiyorum. 700'den fazla Filistinli kardeşimizi Mısır üzerinden ülkemize getirdik. Sahra hastanesi inşası için uzmanlarımız çalışıyor. Mısırlı kardeşlerimizin desteğine güveniyoruz. Akan kanın durması için Mısır'la çalışmaya hazırız.. Gazze'nin insansızlaştırılması kabul edilemez. Mısır'ın bu konudaki dirayetli tutumunu takdirle karşılıyor ve destekliyoruz. Uluslararası toplum Refah kapısında böyle bir girişime izin vermemelidir. Mısır ile çalışmaya hazırız. Libya, Sudan ve Somali'deki meseleleri değerlendirdik. 3 kardeş ülkenin beraberliğine, toprak bütünlüğüne ve huzuruna desteğimiz tamdır.

SİSİ: TİCARİ İLİŞKİLERİMİZİ ARTIRACAĞIZ

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise şunları söyledi: Bu ticari ilişkilerimizi artıracağız ve yeni konuları yaratacağız. Strateji ortaklığı iki ülkenin merkezi ağırlıklı, istikrarı ve aynı zamanda refah ve gelişmesi açısından önemli görüyoruz. İki ülkenin ekonomik ve sosyal sıkıntıları genel bir durum. İlişkilerden gurur duyuyoruz. Gazze'ye yardımları önemsiyoruz. Bizim yaptığımız yardımlar ihtiyaçları karşılamıyor. Özellikle ateşkes için konuştuğumuzda bir Filistin ilanını istiyoruz, 1967 sınırlarına göre ve başkenti Kudüs olan. İki ülkenin Libya konusundaki anlaşmamızı beyan ettik. Libya'daki bütünlükle alakalı. Bu ilişkileri daha iyi seviyelere getireceğiz. İleride Türkiye ziyareti yapacağım. Burada olmanızdan gurur duyuyoruz.

DOĞU AKDENİZ’DE İŞBİRLİĞİ

Erdoğan-Sisi görüşmesinde Doğu Akdeniz de önemli bir yer tutuyor. Türkiye ve Mısır, Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı uzunluğuna sahip iki bölgesel güç olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda Kahire’deki görüşmelerde Doğu Akdeniz’de işbirliğinin gündeme gelmesi bekleniyor. Türkiye’nin Libya ile yapılan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması ile iki ülkenin de kilometrelerce deniz alanı kazandığı, bu anlaşmanın bir benzerinin Mısır’la da yapılabileceği öngörülüyor. Bu anlaşma yapılırsa iki ülkenin de kazançlı çıkacağı belirtiliyor.
Bu haber 461 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER