Mehmetçik’i de böyle parsel parsel sattırdılar

İkinci Rant Planında İskele’de toprak sahibi vatandaşlar için ortaya konan tuzağın, yaklaşık iki yıl önce yürürlüğe giren Mehmetçik İmar Planı’yla prova edildiği ortaya çıktı.

İkinci Rant Planında İskele’de toprak sahibi vatandaşlar için ortaya konan tuzağın, yaklaşık iki yıl önce yürürlüğe giren Mehmetçik İmar Planı’yla prova edildiği ortaya çıktı.
Yaklaşık 2 yıl önce yürürlüğe giren Çayırova, Bafra, Pamuklu, Mehmetçik, Balalan ve Kumyalı yerleşimlerini kapsayan Mehmetçik İmar Planı, İskele için düşünülen ikinci Rant Planına model olacak.
Nasıl mı?
Mehmetçik’te yürürlüğe giren planda ellerinde Fasıl 96 şartlarına göre inşaat hakkı olanlara bazı kısıtlamalar getirilmişti. Planda, ‘ben bu hakkı sana veriyorum ama kısıtlı bir zaman içinde veriyorum’ dediler. Yani vatandaştan belirli bir sürede planlarını yaptırmasını, onaylatmalarını, harçlarını ödemelerini ve yine belirli bir süre içinde inşaata başlamalarını istediler.
Bugün bu şartları birçok kimse yerine getiremedi. 14 Haziran 2022 tarihinde geçen bu planın ardından bugün bölge halkının kapısını çalan büyük şirketler, vatandaşın elindeki mala değerinden çok daha düşük bir fiyat teklif ediyor. Halk, çocuğunun geleceği için garanti olarak gördüğü bu arazileri çaresizlik içinde elinden çıkarmak zorunda kalıyor.
İkinci Rant Planında da benzer bir yöntem izleneceğini ifade eden emlak uzmanları, bu konuda uyarıda bulunuyor. Ancak Mehmetçik’te yaşananları görmezden gelen Şehir Planlama Dairesi, bu plandan vazgeçmiyor.
Konuştuğumuz bir UBP milletvekili de yaşananların hem anayasaya hem de insan haklarını aykırı olduğunu belirterek, “Kazanılmış hak kimsenin elinden alınamaz” görüşünü paylaştı.
Hazreti Ömer’in ünlü sözünü mahkeme salonlarında yüzyıllardır parola gibi söylenir. Nedir o söz?
“Adalet mülkün temelidir…”
Ne yazık adaletin olmadığı ülkede mülkiyet güvenliği de olmaz.
İmar planı adı altında ortaya konan Rant Planlarında ne yazık ki, bu acizliği yaşıyoruz.
Ülkeyi yönetenler mülkiyet güvencesini sağlayamazsa anayasa da açıkça ihlal edilmiş olur. Buradan uyarıyoruz. Bizden söylemesi…

Bu haber 876 defa okunmuştur

:

:

:

: