Seçim bitti şimdi geçim zamanı!..

Bundan on ay önce yüzde 52.1 ile Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığı koltuğuna yeniden oturtan Türk halkı, dün yerel seçimlerde AK Parti’yi ikinciliğe itti.

Bundan on ay önce yüzde 52.1 ile Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığı koltuğuna yeniden oturtan Türk halkı, dün yerel seçimlerde AK Parti’yi ikinciliğe itti.
CHP, sandıkların yüzde 80’i açıldığında yüzde 37.2 oyla Türkiye genelinden birinci partiydi.
2002 yılından sonra girdiği tüm seçimleri kazanan AK Parti yerel seçimlerde bugüne kadar görmediği bir mağlubiyet yaşadı.
Ekonomik krizin seçmenin tercihlerinden etkili olduğu seçimde, ilk sonuçlara göre Ak Parti yüzde 36.2’de kaldı.
Oysa on ay önce yapılan seçimlerinde Erdoğan ezici bir çoğunlukla ikinci turda yüzde 52.1 ile Cumhur İttifakı’nın lideri olarak Cumhurbaşkanı seçilmişti.
Siyasi analistler, seçmenin uyarıyı bir yıl önce Cumhurbaşkanı seçtiği Erdoğan’a değil, Ak Parti’ye yaptığını kaydediyor.
Yani kaybeden Erdoğan değil, Ak Parti oldu.
Seçmen, Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’ye yaptığı liderliği beğense de AK Parti’nin, Erdoğan’ın yürüyüşüne ayak uyduramadığını düşünüyor.
CHP, İstanbul, Ankara ve İzmir’in de dahil olduğu 14 Büyükşehir’i aldı. Ak Parti 12 Büyükşehir’de kaldı.
Yüzde 5 oyla Yeniden Refah Partisi seçimin sürprizi oldu. Fatih Erbakan, yeni dönemde Türkiye’nin siyasetinde etkisini ciddi derecede hissettirecektir.
Bu seçimin kazananı hiç şüphesiz Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’la birlikte CHP Genel Başkanı Özgür Özel’dir.
Seçimin kaybedeni ise ilk sırada İyi Parti ve lideri Meral Akşener’dir…
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, gözleri dolarak yaptığı teşekkür konuşmasında, “Bu seçim iktidar partisini ciddi bir özeleştiri yapma imkanı vermeli” dedi.
Ancak bu seçim CHP’ye de kendisini dev aynasında görmeye itmemelidir.
Zira 1989 yılı yerel seçimlerinde SHP’nin İstanbul ve Ankara’yı iktidar partisi ANAP’ın elinden aldığını hatırlıyoruz. Ancak hemen sonrasında ilk genel seçimde Erdal İnönü’nün SHP’si beklenen zaferi elde edememişti.
Dolayısıyla bu seçim sonucu AK Parti’ye ciddi bir uyarıdır ama erken seçimi gerektirmez.
Çünkü henüz daha 10 ay önce Türk halkı kararını vermiştir.
Türkiye’nin önünde başta ekonomi olmak üzere önemli meseleler vardır. Ateş çemberinde oldukça zor bir coğrafyada var olduğumuz gerçeğini hiçbir zaman unutmayalım.
Kıbrıs’a gelince Doğu Akdeniz’de sorunlar başta olmak üzere bizim de içinde olduğumuz ciddi meseleler, Türkiye’nin bu yıl oldukça mesai harcayacağı konular arasındadır.
Biz her ne kadar “Türkiye Yüzyılı” için mücadele etsek de karşımızda türlü türlü ittifaklar, türlü türlü hesaplar içinde Türk milletinin bu coğrafyadaki gücünü kırmak istiyor.
Dün Türkiye’deki yerel seçimler demokrasinin geldiği olgunluğun göstergesidir. Ancak seçim geçtiğine göre artık geçim birinci öncelik olmalıdır.
Bunun için de on ay önce Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın liderliğinde kenetlenerek yola devam etmek gerekir. Bizden söylemesi…

Bu haber 865 defa okunmuştur

:

:

:

: