Bu soruya yanıt vermekten neden korkuyorsunuz

İskele halkı yaklaşık beş yıldır uğradığı adaletsizliğin giderilmesini bekliyor.

İskele halkı yaklaşık beş yıldır uğradığı adaletsizliğin giderilmesini bekliyor. Bölgedeki sıkıntı dörtlü koalisyon döneminde 10 Aralık 2008 yılında çıkarılan emirname ile başlamıştı. Buna göre 31 Aralık 2019 tarihine kadar bir imar planı yürürlüğe konacak ve bu emirname de o tarihte yürürlükten kalkacaktı. Nitekim Rant Planı olarak ünlenen imar planı dönemin başbakanı Ersin Tatar tarafından imzalanmayınca tekrar eskiye yani 9 Aralık 2018 tarihinden önce yürürlükte olan Fasıl 96’ya dönüldü. Yargı da dahil herkes 1-14 Ocak 2020 tarihinde Fasıl 96 olduğunu açıkça kabul etti. İskele halkı 1 Ocak 2020 ile 14 Ocak 2020 tarihleri arasında Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne başvurularını yaptı.
Ancak Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan yasa dışı olarak Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne gönderdiği yazıda emirnamenin devam ettiğini öne sürdü.
Peki 31 Aralık 2019’da emirnamenin bittiği yasada açık olarak yazıyorken, Türkmen Yiğitcan bu iddiasını neye dayandırdı? Bu konuda savcılıktan da görüş almadığına göre nasıl karar verdi? Türkmen Yiğitcan o dönem talimatı bağlı olduğu İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’tan aldığını ileri sürdü. Ancak Baybars bu konuda bugüne kadar sessiz kalmayı tercih etti. Yaklaşık beş yıldır özellikle İskele Kalecik’te halk, yaşanan adaletsizlikten ciddi zarar görüyor.
Üç yıl önce Bakan Fikri Ataoğlu’nun makamında tanınmış avukat Mustafa Asena’nın da katıldığı bir toplantıda, Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, 1-14 Ocak arasında emirnamenin yürürlükte olmadığını, o dönemde Fasıl 96’nın geçerli olduğunu itiraf etmişti. Kasım 2023 tarihinde Başbakan Ünal Üstel’in makam odasında kendisiyle yapılan görüşmede de aynı görüşünü yineledi. Başbakan yaşanan adaletsizliğin giderilmesi yönünde verdiği talimata rağmen, Yiğitcan, aradan geçen beş aya rağmen ipe un serdi. Savcıdan bu konuda görüş dahi almaya gerek görmüyor. Ancak hem Bakan Fikri Ataoğlu ile hem de Başbakan Üstel ile yapılan toplantılar sırasında savcıdan sözlü olarak görüş aldığını, 1-14 Ocak arasında emirnamenin yürürlükte olmadığını söylemişti.
Savcılıktan yazılı görüş almaktan kaçınırken, bu konuda Turizm Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç’u kullandı. Hükümete bu konuda görüş istemek yerine Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne görüş istedi. Yani olayı arapsaçına çevirdi. Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne gönderdiği hukuksuz yazıda, madem ki, 1-14 Ocak 2020 arasında emirnamenin sürdüğünü iddia etti… Biz de kendisine soruyoruz. Bu konuda neden savcılıktan görüş almadın? Sözlü konuşmada o tarihte emirnamenin ortadan kalkıp Fasıl 96’nın geçerli olduğunu kabul ettiğine göre bunu Başbakan’a, Başbakan Yardımcısı’na ve elbette ki kamuoyuna açıklamaktan neden korkuyorsun? Sakladığın nedir?
Ne yazık ki, ülkenin şehir planlaması; yasa, savcı, bakan, başbakan dinlemeyen, bunların hepsini hiçe sayan Türkmen Yiğitcan’a teslim edildi…
Bu adaletsiz bürokrata neden hesap sorulmuyor?
Hukuk tanımayan bu bürokrata neden kimse dokunamıyor?
Sayın Başbakan Üstel ve Sayın Bakan Fikri Ataoğlu’na buradan sesleniyoruz. Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan’a sormaktan çekindiğiniz soruyu biz soruyoruz.
1–14 Ocak 2020 tarihlerinde emirname mi var, Fasıl 96 mı? Soru bu kadar basit.
Sayın Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan!.. Yoksa sen de mi korkuyorsun bu soruya yanıt vermekten? Uyarıyoruz. Bu hukuksuzluğa karşı sonuna kadar mücadele etmekte kararlıyız. Bizden söylemesi…
Bu haber 856 defa okunmuştur

:

:

:

: