Mustafa Asena’dan hukuk tanımayanlara hukuk dersi!

Ada TV’ye konuk olan saygın hukukçu Mustafa Asena, 1-14 Ocak arasında emirnamenin sürdüğünü iddia edip bu konuda savcılıktan görüş isteyen Şehir Planlama Müdürü Türkmen Yiğitcan’a, konu Yüksek İdare Mahkemesi geldiğinde savcının görüşünü hatırlattı.

Ada TV’ye konuk olan saygın hukukçu Mustafa Asena, 1-14 Ocak arasında emirnamenin sürdüğünü iddia edip bu konuda savcılıktan görüş isteyen Şehir Planlama Müdürü Türkmen Yiğitcan’a, konu Yüksek İdare Mahkemesi geldiğinde savcının görüşünü hatırlattı.
Ne demiş Savcı mahkeme huzurunda: “Ortada icrai bir karar yoktur. O Şehir Planlama Dairesi Müdürü’nün şahsi görüşüdür.” Yani hükümeti bağlamaz…
Bundan sonrasını Mustafa Asena’nın sözleriyle devam edelim. Asena Ada TV’de şunları söyledi:
“Bu ülkede ne yazık ki devlet otoritesi yok. Hukuksuzluk, adaletsizlik her alanda yaşanıyor…
Mağusa İskele-Yeniboğaziçi imar planı sürecinde yaşananlar da buna en büyük örnek. 31 Aralık 2019 tarihinde Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi emirnamesi yürürlükten kalktı. Yenisi yayınlanmadığı için 1-14 Ocak 2020 tarihlerinde bir boşluk doğdu. 1-14 Ocak 2020 arasında emirname yürürlükten kalktığı için Fasıl 96 geçerli olmuştur. Ben o dönem Başsavcı olan Behiç Bey ile görüştüm. Behiç Bey’in görüşü de böyledir. Mühendis ve Mimar Odaları Birliği avukatlarına sordum. Onların avukatlarının görüşü de böyledir. Sadece Ali Özmen Safa değil, o dönem bir çok kişi başvuru yaptı. Ne yazık ki bu insanların hepsi de yıllardır mağdur oldu.”
Kesin olarak yürürlüğe giren 1-14 Ocak 2020 tarihinde Fasıl 96’dır. Bunun A’sı, B’si, yorumu yoktur. ‘ben böyle düşünürüm’ hayır sen böyle düşünemezsin. Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan kendisini yasaların üstünde görüyor. Türkmen Bey oturuyor, 31 Aralık 2019 tarihinde Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bir yazı yazıyor. Yeni İmar Planı yürürlüğe girinceye kadar emirname uygulanacak diyor. Sen kimsin? Sen nasıl söylersin emirname uygulanacak diye… Neye dayanarak bunu söylersin? Bu yazıyı yazdığında Ali Bey’in de dahil olduğu bütün müracaatlar askıya alınıyor. Onlarca insan mağdur oldu.
Böyle bir yazı geldiğinde biz bunun karar zannettik. Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Benden örnek isteyip dava açan başka arkadaşlar da oldu. Günün sonunda savcı gülerek mahkemeye geldi. ‘Ortada bir karar yoktur’ dedi. ‘O Şehir Planlama Dairesi Müdürü’nün şahsi görüşüdür’ dedi. Hakimin önünde yaşandı bu konuşma. Ben de dedim ki bu kişisel görüşse ortada icrai nitelikte yasalara göre uygulanabilir bir karar yoktur, o zaman bunu beyan et ben de davayı geri çekeyim dedim. Savcı beyan etti, ortada Türkmen Bey’in kişisel bir görüşü vardır dedi. Ben aldım istediğimi. Böyle bir şey nasıl olur? Bir müdür nasıl şahsi görüşüyle böyle bir karar verir. Ben bunun uygulanmasını istemiyorum dediğinde padişahsın, kralsın… Bu olmaz. Bir yere dayanacaksın, bir yasaya dayanacaksın. Bir hukuki görüş ortaya koysan tamamdır. Olmaz be arkadaş. Sen kimsin. Efendim bakan bana şöyle söylemişti. Bakan kimdir? Yasanın üstüne çıkamazsınız. Yasanın üstüne çıktığınızda devlet otoritesi kalmaz.”
Asena’nın gündem yaratacak sözleri böyleydi. Bir hukukçunun isyan nitelikteki bu sözlerini iyi düşünmek gerekir. Aksi halde adaletteki çürüme, bütün toplumu yok eder. Bizden söylemesi…

Bu haber 821 defa okunmuştur

:

:

:

: