Ülkenin yeteneksiz ve beceriksiz liderleri!..

Avrupa Birliği desteğiyle yaptığı araştırmalarla bilinen Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin geçen ay yaptığı anket, düşündürücü sonuçlar ortaya koydu.

Avrupa Birliği desteğiyle yaptığı araştırmalarla bilinen Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin geçen ay yaptığı anket, düşündürücü sonuçlar ortaya koydu.
Mart 2024 döneminde 500 kişi ile yüz yüze yapılan anket çalışmasına göre toplumun en az güven duyduğu kurumlar Hükümet, Cumhurbaşkanlığı, Meclis ve siyasal partiler oldu.
Bir başka ifadeyle siyasilere güven kalmadı.
Çünkü halk yaşadığı sorunlara çözüm bulmasını beklediği siyasilerden beklediği çözümü bulamıyor.
Elbette herkesin tahmin edeceği üzere ülkenin önündeki en büyük sorunu ekonomi olarak görülüyor. İkinci en büyük sorunda yine ekonomi ile bağlantılı olarak enflasyon öne çıkıyor.
Asıl önemli sürpriz ise üçüncü sırada yaşandı.
Üç ay önceki dönemde Kıbrıs Sorunu en önemli üçüncü sorun iken, bu dönemde “yeteneksiz, beceriksiz liderler” Kıbrıs Sorununun önüne geçti ve üçüncü sıraya yerleşti.
Bu ne demek?
Halk, ülkeyi yöneten ve yönetme iddiasında olan siyasilere güvenini yitirdi.
Yine ankete göre toplumun en çok güven duyduğu 3 kurum sırasıyla yargı, polis ve medya oldu.
Yani siyasiler tarafından ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, medya ülkede aksayan meseleleri ortaya çıkarmakta önemli bir rol üstleniyor.
Yargı ve polise olan güven de aslında ülkede hala daha işleyen kurumlar olduğunu göstermesi açısından sevindirici.
Peki halk, “yeteneksiz, beceriksiz liderler” başlığını ülkenin en önemli üçüncü meselesi olarak göstererek ne mesaj vermek istiyor?
Alın size bir örnek.
Ülkede kendisini padişah zanneden bir Şehir Planlama Dairesi Müdürü, aldığı hukuksuz kararlarla 2019 yılından bu yana İskele halkına adeta çile çektiriyor.
Ülkenin en önemli çevre örgütlerin tarafından, “Aldığı her karar şaibeli, yargılanmalı” diye açıkça eleştirilen bir bürokrat, kendisini tüm yasaların üstünde görüyor.
Bir Allah’ın kulu da “bizim yönettiğimiz bir ülkede, bizim kontrolümüz altında olması gereken bir bürokrat nasıl böyle başına buyruk keyfi kararlar alabilir” diye sormuyor.
İşte o yüzden halk, yaşanan sorunlar karşısında çözüm ortaya koyamayan siyasileri, “Yeteneksiz ve beceriksiz liderler” olarak hedef tahtasına koyuyor.
Tekrar ediyoruz. Ülkeyi yöneten ve yönetme iddiasında olan siyasilerin buradan önemli dersler çıkarmalı… ¬Bizden söylemesi…

Bu haber 843 defa okunmuştur

:

:

:

: