DÜNYA SANAT GÜNÜNDE “ KÜLTÜR ve SANATLA BİR ÖMÜR HİZMET ÖDÜLÜ

DÜNYA SANAT GÜNÜNDE

DÜNYA SANAT GÜNÜNDE
Bugün 13 sanatçı
“ Kültür ve Sanatla Bir Ömür Hizmet Ödülü” nün sahibi olduk…

KKTC Cumhurbaşkanım Ersin TATAR, Turizm Kültür ve Çevre Bakanım Fikri ATAOĞLU, ĹEFKOŞA Belediye Başkanım Mehmet HARMANCI, olmak üzere sevincimizi paylaşan medya, BRT, tüm sanatçı dostlarımıza ve konuklarımıza teşekkür ediyoruz.

Başta Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaferyıldızı Zaimağaoğlu olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz…
( Torunlarım Tan ve Atlas da sevincimi paylaştılar…🧿🧿🧿)

ODUR

taş taştır elbette
ama Rodin'de heykeldir...

ses sestir elbette
Mozart'ta müziktir işte...

renk de renktir elbette
ama Van Gogh'ta resimleşir...

söz de sözdür hani
şairde şiirleşir...

Ayşe TURAL
( Benimle birlikte ödül alan tüm sanatçı dostlarımı bir kez daha gönülden kutluyorum.)

ÖDÜL

Yaşam
Bir gökkuşağı bilmecesidir
Zamanlarda...
Sen
En güzellerini topla güneşlerin
Umutların kaynağını ara bul
Gülümsersen hayata
Büyük ödül senindir....

Ayşe TURAL

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI
TURİZM KÜLTÜR GENÇLİK VE ÇEVRE BAKANLIĞI

BASIN BİLDİRİSİ
4 Nisan, 2024
* Kültür Dairesi, ülkemiz kültür ve sanatına yapıtlarıyla yön veren duayen kültür sanat insanlarına 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde teşekkür ediyor…
* Kültür Dairesi III. Kültür ve Sanatla Bir Ömür Hizmet Ödülü, ödül takdimini, 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde İsmet Vehit Güney Sanat Merkezi’nde gerçekleştiriyor…
Başbakan Yardımcılığı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nü, ülkemiz kültür ve sanatına yapıtlarıyla yön veren, duayen kültür sanat insanlarına teşekkür ederek kutluyor. Kültür Dairesi, ilk kez 2022 yılında 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde başlatarak gelenekselleştirdiği ve bu yıl üçüncü kez gerçekleştireceği Kültür ve Sanatla Bir Ömür Hizmet Ödülü takdim törenini 15 Nisan Pazartesi günü düzenliyor.

Kültür Dairesi’nin, Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı himayelerinde gerçekleştireceği, III. Kültür ve Sanatla Bir Ömür Hizmet Ödülü takdim töreni, saat 17.00’de, İsmet Vehit Güney Sanat Merkezi’nde yer alacak.

Kültür Dairesi, Kültür Dairesi Sanat Koleksiyonu’nda yer alan eserler arasından ödül verilecek sanatçıların eserlerinin de olacağı bir seçki hazırlayarak ödül takdim töreni esnasında İsmet Vehit Güney Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin izlenimine sunacak.

Şirin Zaimağaoğlu
Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaimağaoğlu, Dünya Sanat Günü vesilesiyle Kültür Dairesi olarak ülkemiz kültür sanatına yapıtlarıyla yön veren ülkemizin duayen kültür sanat insanlarına teşekkür etmeye devam ettiklerini vurguladı. Vefa kültürünün önemine dikkat çekerek sahip olduğumuz değerlerin kıymetini hayatta oldukları sürece bilmemiz gerektiğinin altını çizen Zaimağaoğlu, Kültür ve Sanatla Bir Ömür Hizmet Ödülü’nü bu yıl; resim dalında Emin Çizenel, Güner Pir, Hikmet Uluçam, İsmet Tatar, Salih Mustafa Çizel ve Türksal İnce ile hem müzik hem de resim dalında Feridun Işıman’a, müzik alanında Aydın Hikmet’e, edebiyat alanında İlkay Adalı, Feriha Altıok ve Ayşe Tural’a ve karikatür dalında da Musa Kayra ve Serhan Gazioğlu’na vereceklerini bildirdi.

Kültür ve Sanatla Bir Ömür Hizmet Ödülü takdim törenini ilk kez 2022 yılında Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı himayelerinde başlattıklarını ve bu yıl üçüncü kez gerçekleştireceklerini hatırlatan Zaimağaoğlu, Dünya Sanat Gününü birlikte kutlamak amacıyla, tüm sanatçı ve kültür insanları ile sanatseverleri, 15 Nisan Pazartesi günü, saat 17.00’de İsmet Vehit Güney Sanat Merkezi’ne davet etti.

YAŞAMAK

Güzelim yüreğimi
Martı kanadında
Uçurdum masmavi göklere...

Akaşamüstlerinin yorgun esintisi
Yaşanmışlıklarımda....
Çınar ağaçlarının asırlık şarkıları
Kulaklarımda....

Ruhum sonbaharında ömrün 
Uzak diyarların yabanıl kokusu
Bir duadır dudaklarımda
Yaşamak.....

Ayşe TURAL

KIBATEK KKTC TEMSİLCİMİZ AYŞE TURAL'A ANLAMLI ÖDÜL

Kibatek KKTC temsilcimiz eğitimci, şair,yazar, gazeteci,TV yapımcısı Ayşe Tural önemli ve anlamlı bir ödülle daha taltif edildi.

KKTC Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı'nin vermekte olduğu ' Kültür ve Sanatla Bir Ömür Hizmet Ödülleri'nin 2024 Edebiyat dalinda bu yılki ödülüne layık görüldü.15 Nisan Dünya Sanat Günü'nde düzenlenen törenle KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'in elinden ödülünü alan Ayşe Hanımı Türkçemizin uluslararası dil-edebiyat-çeviri kurumu Kibatek olarak tebrik ediyor ; kendisiyle gurur duyuyor ,verimli sanatsal çalışmalarinin daha da artarak devam edeceğine olan inancımızı belirtiyoruz.
Selam, sevgi ve saygılarımızla.

FEYYAZ SAĞLAM
KIBATEK Kurucu Başkanı
Bu haber 903 defa okunmuştur

:

:

:

: