TARİHE GEÇEN GURUR

20 yıl önce İngiltere’de dünyanın en büyük fuar alanlarından ExCeL’de Türk Köyü’nü kuran Ali Özmen Safa, geçen hafta sonu Londra’da yine aynı fuarda plaketle ödüllendirildi.

20 yıl önce İngiltere’de dünyanın en büyük fuar alanlarından ExCeL’de Türk Köyü’nü kuran Ali Özmen Safa, geçen hafta sonu Londra’da yine aynı fuarda plaketle ödüllendirildi.

YURT DIŞINDA EV SATILAMIYORDU

2000’li yılların başıydı… Kıbrıs Türk İnşaatçıları uluslararası arenada kendilerine ambargo uygulandığı için memleket dışına çıkıp satış yapamıyor, hiçbir fuara katılamıyorlardı. Rumlar bu fuarlara 30-35 şirket gidiyordu. Kıbrıslı Türk firmalar bir iki şirketle gidince Rumlar ilk günden kendilerini oradan attırabiliyordu. Herkes bir yol arıyor ama kimse bulamıyordu. İşte tam bu sırada Ali Özmen Safa, “Birlikten güç doğar” ilkesiyle Kıbrıs Türk ekonomisinin tarihine geçecek önemli bir hizmet ortaya koydu.

RUMLAR TUTUKLAMAK BİLE İSTEDİ

Safa, İngiltere’deki en büyük fuar alanlarından ExCeL, bir Türk Köyü kurdu. Tarih 5-7 Mart 2004 idi. Ambargo altında ezilen Kıbrıs Türkünü uluslararası arenaya açtı. Üstelik Türk Köyü’nü bir değil dört kez kurmayı başardı. Rumlar bu işe o kadar öfkelendiler ki Ali Özmen Safa hakkında tutuklama kararı bile çıkardı. O dönemde de Müteahhitler Birliği Başkanı olan Cafer Gürcafer ve Emlakçılar Odası Başkanı olan Hasan Sungur, “Bu sektörün Ali Safa’ya çok borcu var” diye açıkça ifade ettiler.

20 YIL SONRA GELEN ÖDÜL

Aradan tam 20 yıl geçti. Bugün Ali Özmen Safa’nın bu ülkenin ekonomisine yaptığı katkıyı unutturmak isteyenler olabilir. Ama dünyanın en büyük fuar alanlarından ExCeL’in yöneticileri Ali Özmen Safa’nın yaptıklarını unutmadı. Geçen hafta sonu Ali Özmen Safa’nın sektöre verdiği hizmetler, bir plaketle ödüllendirildi. Ödülü Ali Özmen Safa’nın oğlu Özmen ve kızı Zerrin, Londra’da ExCeL Fuarı’nda aldı.
Bu haber 161 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER