Tarihe geçen gurur

2000’li yılların başıydı…

2000’li yılların başıydı…
Ali Özmen Safa, Hong Kong’da, Dubai’de, Moskova’da, Türkiye’de emlak ofislerinde İngiltere’deki inşaatlarını pazarlıyordu. Dünyanın bir çok yerinde seminerler, konferanslar veriyordu.
2003-2004 yıllarında Kıbrıs’ta 10 değişik sitede 1000 evin inşaatına başladı. Yabancılara satmak istiyordu. O zaman herkes şunu söylüyordu.
“Kuzey Kıbrıs’ta yabancılara en fazla bir yılda toplam 150 tane ev satılır, Ali Özmen Safa bin tane yapmaya kalkıyorsa demek ki, aklı az, parası çoktur. Satamayacak” dediler.
Çünkü kendilerinin memleket dışında emlak satmaya tecrübesi yoktu.
Safa, 2003-2004 yıllarında Kıbrıs’a geldiğinde burada inşaat şirketlerinin bırakın maketi, satış broşürleri dahi yoktu.
Uluslararası arenada kendilerine ambargo uygulandığı için memleket dışına çıkıp satış yapamıyor, hiçbir fuara katılamıyorlardı.
Rumlar bu fuarlara 30-35 şirket gidiyordu. Kıbrıslı Türk firmalar bir iki şirketle gidince Rumlar ilk günden kendilerini oradan attırabiliyordu.
Herkes bir yol arıyordu ama kimse bulamıyordu.
İşte tam bu sırada Ali Özmen Safa, “Birlikten güç doğar” diyerek, Kıbrıs Türk ekonomisinin tarihine geçecek önemli bir hizmet ortaya koydu.
İngiltere’deki en büyük fuar alanlarından ExCeL, bir Türk Köyü kurdu. Yıl 2004 idi.
Ambargo altında ezilen Kıbrıs Türkünü uluslararası arenaya açtı. Rumlar bu işe o kadar öfkelendiler ki Ali Özmen Safa hakkında tutuklama kararı bile çıkardı.
O dönemde de Müteahhitler Birliği Başkanı olan Cafer Gürcafer ve Emlakçılar Odası Başkanı olan Hasan Sungur, “Sektörün Ali Safa’ya çok borcu var” diye açıkça ifade ettiler.
Aradan tam 20 yıl geçti. Bugün Ali Özmen Safa’nın bu ülkenin ekonomisine yaptığı katkıyı unutturmak isteyenler olabilir. Ama dünyanın en büyük fuar alanlarından ExCeL’in yöneticileri Ali Özmen Safa’nın yapıklarını unutmadı. Geçen hafta sonu Ali Özmen Safa’nın sektöre verdiği hizmetler, bir plaketle ödüllendirildi. Ödülü Ali Özmen Safa’nın oğlu Özmen ve kızı Zerrin, Londra’da ExCeL Fuarı’nda aldı.
Ne yazık ki bizim ülkemizde hiçbir başarı cezasız kalmıyor. Emlak sektöründe verdiği hizmetlerle dünyada takdir edilen Ali Özmen Safa, ülkemizden bin bir kıskançlıkla aşağı çekilmeye çalışılıyor.
Safa, en sonra rant planı olarak ünlenen İmar Planı süreci başta olmak üzere adaletsizliklerle mücadele etmeye devam ediyor. Ama halka artık bıktı usandı. Bu ülkede padişahlık değil, adalet istiyor. Bizden söylemesi…

Bu haber 432 defa okunmuştur

:

:

:

: