ANNAN PLANI’NDAN 20 YIL SONRA DÜNYAYA ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Annan Planı ile ilgili referandumun 20’nci yıl dönümünde Rum tarafını çözüm karşıtı, hâkimiyetçi ve bağnaz tutumundan vazgeçmeye, dünyayı da Rum yanlısı tavırdan dönmeye çağırdı…

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Annan Planı ile ilgili referandumun 20’nci yıl dönümünde Rum tarafını çözüm karşıtı, hâkimiyetçi ve bağnaz tutumundan vazgeçmeye, dünyayı da Rum yanlısı tavırdan dönmeye çağırdı…

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Annan Planı ile ilgili referandumun 20’nci yıl dönümünde Rum tarafını çözüm karşıtı, hâkimiyetçi ve bağnaz tutumundan vazgeçmeye davet ederken, BM, AB ve ABD ile diğer güçlere verdikleri sözleri yerine getirmeleri, Kıbrıs konusunda ayrımcı ve Rum yanlısı tutumlarına son vermeleri çağrısında bulundu.
Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Kıbrıs sorununa çözüm bulabilmek amacıyla hazırlanan Annan Planı’nın 24 Nisan 2004 tarihinde referanduma sunulmasının üzerinden 20 yıl geçtiğini anımsattı.
Türk tarafının referandumda “evet” derken, hakimiyetçi zihniyeti ile çözüm karşıtı tutumunu sürdüren Rum tarafının ‘hayır’ diyerek çözüm çabalarını bir kez daha engellediğini kaydeden Tatar, şu ifadeleri kullandı:

“Dönemin, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Gunter Verheugen önceki gün yaptığı açıklamada AB’nin Rum Yönetimi tarafından ‘aldatıldığını’ söylerken, dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan da referandumdan hemen sonra ‘Rum tarafının çözümü engellediğini’ belirtmişti. Bu itiraflar ve açıklamalar karşısında, BM, AB ve ABD ile diğer güçlerin gerçek tutumlarını bir kez daha ortaya koymak için referandum sürecinde yaşananları yeniden hatırlatmak gerekir.

Annan Planı ile ilgili referandum sürecinde başta BM ile AB ve ABD olmak üzere diğer güçler ‘hayır diyen taraf cezalandırılacak, evet diyen taraf ödüllendirilecek’ sözünü veriyordu. Ama ne var ki; ‘hayır’ diyen Rum tarafı haksız ve tek yanlı bir şekilde AB üyeliğine kabul edilerek ödüllendirilmiş, ‘evet’ diyen Türk tarafı cezalandırılmıştır”

“SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ”

Referandum sürecinde Kıbrıs Türk halkına verilen ve halen yerine getirilmeyen sözleri bugün bir kez daha hatırlatmakta yarar olduğunu belirten Tatar, şunları kaydetti:

“Dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan ‘Kıbrıs Türkleri referandumda evet derse kazançlı çıkacak’ derken, Özel Temssilcisi De Soto ‘Türk tarafı evet derse Kıbrıs Türklerine uygulanan tecrit sona erecek’ diyordu.

Bugün ‘Rum Yönetimi bizi aldattı’ diyerek itiraflarda bulunan Verheugen ise şu sözü vermişti; ‘Rumlar olumsuz bir tavır içine girerse uluslararası baskı görecek, referandumda Türk tarafından evet, Rum tarafından hayır çıkması halinde Kıbrıs Türklerinin cezalandırılmaması için yeni girişimlerde bulunarak ekonomik izolasyona son verilebilmesi için çaba sarf edilecek’ sözünü vermişti. Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Powell ‘referandumda Rum tarafı hayır, Türk tarafı evet derse izolasyonların kaldırılacağını' söylerken, o dönemin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Boucher de ‘kuzeyde evet güneyde hayır çıkarsa Kıbrıs Türklerinin açıkta ve soğukta bırakılmayacağı’ sözünü vermişti.

Ama ne var ki aradan 20 yıl geçmiş olmasına rağmen verilen sözlerin bir teki bile yerine getirilmezken, Kıbrıs Türk halkı hala daha zülüm niteliğindeki haksız ve insanlık dışı ambargolarla cezalandırılıyor. Başta BM, AB, ABD ve diğer güçlerin Kıbrıs konusunda ayrımcı ve Rum yanlısı tutumları da devam ediyor. Bu durum, uzlaşmaz Rum tarafını cesaretlendirirken, çözümün önündeki en büyük engeli de oluşturmaktadır.”

Bu haber 132 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER