İsias’ta adalet umudu yeşerdi!

İsias davasında ara karar açıklandı, duruşma 12 Haziran’a ertelendi.

İsias davasında ara karar açıklandı, duruşma 12 Haziran’a ertelendi.
Oldukça gergin bir atmosferde geçen duruşmada İsias Otel sahibi sanık Ahmet Bozkurt, aleyhinde tespit edilen suçlamayı kabul etmediğini söyleyerek, inşaat ve kullanılan malzemelerle ilgili yanlış hesaplamalar yapıldığını savundu.
Ancak duruşmada dinlenen uzmanların ortak görüşü netti. Bu bina ya yıkılmalı ya da güçlendirme yapılmalıydı…
Uzmanlar bina otele dönüştürülürken kirişlerin ve perde duvarlarının kesildiğini, müteahhit tarafından projeye uyulmadığını tek tek anlattı.
Elbette tüm bunlar mal sahibinden habersiz yapılamazdı.
Duruşma sonrasında ara kararı hukukçularla değerlendiren Başbakan Ünal Üstel, “Bizim iddialarımız kabul gördü. Hedeflediğimiz neticeye ulaşacağız” açıklamasında bulundu.
Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya da ara kararı değerlendirirken davadan emsal karar çıkarana kadar mücadelenin süreceğini, kimsenin kendilerini yıldıramayacağını vurguladı.
Bu dava öyle bir dava ki Türkiye’de de dikkatle takip ediliyor. Bu davadan çıkan karar Türkiye’de de binlerce depremzedenin gözyaşının dinmesine vesile olabilir.
Hukukçular İsias Otel'in dava sürecini değerlendirirken, olası kast suçunda ısrarın önemine dikkat çekiyor.
Olası kast suçunda ısrarın bir sebebi de sanıkların ileride iyi hal ya da olası aftan yararlanmasının önüne geçilmesi. Daha önce defalarca örneğine rastladığımız bu durumun Türkiye’de bu defa yaşanmaması için adeta bir hukukçu ordusu ile Adıyaman’da davayı takip ettik.
Şu anda görünen Adıyaman’da adalet umudunun yeniden filizlenmeye başladığıdır.
Şimdi kritik süreç 12 Haziran’daki duruşma… Ancak duruşmada istenen yeni bilir kişi raporlarının o tarihe yetişmesi zor görünüyor.
Temmuz ayında adli tatilin başladığını düşünürsek, İsias davasında karar için yılsonunu hatta 2025’in başını beklemek zorunda kalabiliriz.
Her ne olursa olsun Kıbrıs Türkü bu mücadeleyi sonuna kadar yürütmekte kararlı.
Çünkü bu sadece bizim meleklerimizin ruhu için yaptığımız bir mücadele değildir. Bu mücadele Türkiye’de enkaz altında yaşamını kaybeden binlerce insanın ailesi için de yapılıyor. Bizden söylemesi…

Bu haber 751 defa okunmuştur

:

:

:

: