Adaleti sağlamak Bakan Ataoğlu’nun elinde

İskele’de yaşanan adaletsizlik ne yazık ki yıllardır çözülemiyor.

İskele’de yaşanan adaletsizlik ne yazık ki yıllardır çözülemiyor.
31 Aralık 2019 tarihinde Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi emirnamesi yürürlükten kalktı. Yenisi yayınlanmadığı için 1-14 Ocak 2020 tarihlerinde bir boşluk doğdu. 1-14 Ocak 2020 arasında emirname yürürlükten kalktığı için Fasıl 96 geçerli oldu.
Bu ülkenin saygın hukukçularından Mustafa Asena’nın, Başsavcı’nın, hatta Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği avukatının görüşü de bu yöndedir.
Yani Avukat Mustafa Asena’nın dediği gibi 1-14 Ocak 2020 tarihinde kesin olarak yürürlüğe giren fasıl 96’dır. Bunun A’sı, B’si, yorumu yoktur.
Ancak ne yazık Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan oturuyor, 31 Aralık 2019 tarihinde Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bir yazı yazıyor. “Yeni İmar Planı yürürlüğe girinceye kadar emirname uygulanacak” diyor.
Yasadışı yazdığı bu yazıyı neden inanmadığı halde yazıyor.
Savunma olarak, “Bu yazıyı yazmamı dönemin İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars istedi” diyor.
Hatta kendisi de Fasıl 96 olduğunu bizzat kabul ediyor.
Peki Şehir Planlama Dairesi’nin bağlı olduğu Turizm ve Çevre Bakanı Sayın Fikri Ataoğlu, neden bunu tek bir hamleye düzeltmiyor?
Aya gidecek bir karara imza atmıyorsun. İnsanların yıllardır uğradığı haksızlığa çare buluyorsun.
İskele’de 1-14 Ocak 2020 tarihlerinde yaptığı başvurunun sonucunu bekleyen onlarca mağdur vatandaş var.
Savcının görüşüne dayalı olarak bu başvurular pekala sonuçlandırılabilir.
Adalet bakanın elinde. Yapılan yanlışlığı bir çırpıda bu düzeltebilir. Beş aydır savcılığın görüşü istenecek diye insanlar oyalanıyor. Bu haksızlık asla kabul edilemez.
Eğer bu ülkede gerçekten adalet isteniyorsa meselenin çözüm yolu basittir. Ama yok eğer işin içinde başka hesaplar varsa o da açıkça konuşulmalıdır.
Buradan Sayın Bakan Fikri Ataoğlu’na soruyoruz.
Kendisini hukukun üstünde gören, adeta padişah ilan eden Şehir Planlama Dairesi Müdürü’nü kim koruyor? Asıl ondan önemlisi Padişah Türkmen Bey kimi koruyor?
Güçlünün değil haklının sözcüleri olarak bu işini peşini bırakmaya niyetimiz yok. Bizden söylemesi…

Bu haber 565 defa okunmuştur

:

:

:

: