TÜRKİYE TASARRUFA GEÇTİ BİZDE SAVURGANLIK SÜRÜYOR

Ada TV’ye konuk olan Ekonomist Yazar Ödül Muhtaroğlu, “Türkiye kamuda tasarruf tedbirlerini hayata geçirirken, bizde savurganlık devam ediyor” dedi.

Ada TV’ye konuk olan Ekonomist Yazar Ödül Muhtaroğlu, “Türkiye kamuda tasarruf tedbirlerini hayata geçirirken, bizde savurganlık devam ediyor” dedi.

Ekonomist Yazar Ödül Muhtaroğlu, Türkiye’de 'Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’nin, kamuoyuyla paylaşıldığını belirterek, KKTC’de yaşanan durumu sorguladı. “KKTC’de alınan herhangi bir tasarruf tedbiri göremiyoruz” diyen Muhtaroğlu, şunları söyledi:

“KKTC’ de de tasarruf yapılması gereken birçok alan bulunmaktadır. 2024 bütçesinde, ek mesailer için 1 milyar 800 milyon TL ödenek ayrılmıştır. Bu rakam, Bütçe açığının yaklaşık yüzde 26’ sına denk gelmektedir. Ek mesai rakamlarını azaltmak için, ek mesainin yoğun olduğu yerlere, ya yeni kadrolu istihdamlar yapılmalı, ya da verimli çalışabilecek vardiya sistemi uygulanmalıdır.
2024 yılında, 6 milyar 780 milyon TL olarak öngörülen devlet bütçe açığının kapatılması için, kayıt dışı ekonominin, kayıt altına alınması çalışmalarının geliştirilmesi ve devlet gelirlerinin artması gerekmektedir.
Tasarruf tedbirleri de, devletin tepesinden başlayarak, taviz verilmeden uygulanmalıdır. Bütçeyi zora sokan, kamu vicdanını yaralayan ve fırsat eşitsizliği yaratan, sınavsız, münhalsiz olarak devlete yapılan geçici istihdamlardan da kaçınılmalıdır.

Ayrıca, tüm kamu kurumlarında enerji tasarrufu için, enerji verimliliği malzemeleri kullanılmalı ve enerji verimliliği tedbirleri uygulanmalıdır. Kamu’ya, elzem yerler hariç, araba alımları durdurulmalı, devletin yüksek kira ödediği binalara yönelik tedbirler alınmalı ve yeni mobilya , demirbaş alımları durdurulmalıdır.

Öte yandan, Devamlı bürokratların değişmesi ve yeni bürokrat atamaları, kalabalık heyetlerle yapılan yurt dışı geziler, aşırı Resmi Hizmet aracı kullanımları, yurt dışında birçok yakın coğrafya da( özellikle orta doğuda körfez ülkeleri) gereğinden fazla temsilcilik açılması hem bütçe giderlerini artırmakta, hem de halkın tepkisini çekmektedir. Bu bağlamda, her yıl yapılan ekonomik protokollerle bize bütçe desteği veren Türkiye’de başlatılan tasarruf tedbirlerinin benzerlerin mutlaka Kuzey Kıbrıs’ta da uygulanması şarttır. Bu konuda Hükümet, yapacağı tasarruf tedbirleri çalışmasını, ekonomik protokol masasına taşımalıdır. Yapılacak tasarruflarla, öncelikle sağlık ve eğitim hizmetleri ve alt yapılarının güçlendirilmesi, sosyal yardım ve engelli maaşı alanlara geçinebilecekleri bir maaş verilmesi sağlanmalıdır.

Kamuda yapılacak tasarruf, bütçe açığını, kamu borçlanmasını ve faiz yükünü de azaltacaktır. Kamuya harcama disiplini getirilirken, gelirlerdeki tahsilat oranlarını artırma ve kayıt dışılıkla daha etkin mücadele edilmesi gibi yöntemler, kamu gelirlerini de artıracaktır.

Ülkenin kıt kaynaklarının, doğru zamanda doğru yerlere harcanması, halkın, hakkı olan hizmetleri layıkıyla alabilmesi, kendi gelirlerimizle giderlerimizi karşılayabilen bir ekonomik yapının oluşması olmazsa olmazdır. Halkın, hastanelerde istediği ilaçları bulamaması ve konteynerlerde çocuklarımıza eğitim yaptırılması kabul edilemezdir.”

Bu haber 386 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER