12 BİN KİLOMETRE UZAKTA KIBRIS DAVASINI ANLATTI

Cumhurbaşkanı Tatar Sydney’de, Kıbrıs Türklerinin Avustralya’daki 80. Yılı Festivali’nin açılışını yaptı…

Cumhurbaşkanı Tatar Sydney’de, Kıbrıs Türklerinin Avustralya’daki 80. Yılı Festivali’nin açılışını yaptı…

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türklerinin Avustralya’daki 80. Yılında kültür ve gelenekleri yaşatmak amacıyla Sydney’de düzenlenen festivalin açılışına katıldı. Avustralya Kıbrıslı Türkleri (TCOA) tarafından düzenlenen festivale Türkiye Cumhuriyeti’nin Avustralya Büyükelçisi Ufuk Gezer, Avustralya Federal Milletvekili Dai Le, New South Wales Parlamento Üyesi Charishma Kaliyanda, Liverpool Belediye Başkan Yardımcısı Karress Rhodes ve Australya-Türk Ortak Birliği (ATMA) Başkanı Ömer İncekara da katıldı.

Durrant Oval’da gerçekleştirilen festival, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, festivalde katılımcılara hitaben yaptığı konuşmasına, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Avustralya’da yaşayan Kıbrıs Türklerine en kalbi selamlarını” ileterek başladı. Tatar konuşmasında şunları belirtti:

“Bu önemli günde yanınızda olmak, Kıbrıs Türklerinin Avustralya’daki 80. yılını kutlamak ve öz vatanınız KKTC’nin sizi asla unutmadığını vurgulamak için buradayım. Çok kültürlü Avustralya’daki varlığınızı takdir ettiğimi göstermek ve vatanımıza olan sevginiz ve sadakatiniz ile yarım yüzyılı aşkın süredir devam eden mücadelemize sürekli desteğiniz için teşekkür etmek için buradayım. Kutlamalara beni davet edenlere ve festivalin düzenlenmesinde emeği geçen tüm dernek yetkililerini tebrik ediyorum. Bu önemli yıl dönümünde Avustralya’da sizinle bir arada bulunmaktan dolayı duyduğum mutluluğu paylaşmak istiyorum.”
Avustralya’da yaşayan Kıbrıslı Türklere büyük önem verdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti:“1940’larda Limasol’dan ayrılıp Avustralya’ya ayak basan bilinen en eski Kıbrıslı Türkleri, aralarında Osman Şaban ve üç arkadaşı Halil Osman, Hasan Aziz ve Mustafa Mehmet Nazım’ın da bulunduğu binlerce Kıbrıs Türkü’nü saygıyla anıyorum. Onlar Avustralya’ya gelen ilk Türklerdi ve 80 yıl sonra halkımız dördüncü kuşağa girdi. İnsanların ve mektupların Kıbrıs Adası’ndan Avustralya’ya gelmesinin aylar sürdüğü günler çoktan geride kaldı.”

“Avustralya’da Çanakkale Şehitlerine Türkiye adına Kıbrıslı Türkler’in ilk kez çelenk koyduğuna” dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün, 1957 yılında Avustralya’daki Kıbrıs Türk toplumu mensuplarına, Avustralya’da Çanakkale Şehitleri için düzenlenen çelenk koyma töreninde Türkiye’yi temsil etmek üzere yetki verdiğini öğrenince çok duygulandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Avustralya’yı ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olduğunu, Avustralya’yı ziyaret ederek ağırlıklı olarak Sydney ve Melbourne’da yaşayan Kıbrıslı Türkleri kucaklamak, onları takdir ettiğini göstermek ve Avustralya kökenli Kıbrıslı Türklerini yakından tanımak istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar şöyle devam etti: “Kalbinizin vatanınız KKTC ile olduğunu biliyorum. Belki de Devlet uzun yıllardır size istenilen düzeyde ilgi gösterememiştir. Ancak bu açığı kapatmak için buradayım. Kalbimizde olduğunuzu, bizim için önemli olduğunuzu, ülkemiz için önemli bir değer olduğunuzu söylemek için buradayım. Nerede olursak olalım birlik olmalı ve halk olarak var olduğumuzu tüm dünyaya göstermeliyiz. Günümüz teknolojisiyle artık mesafeler sorun olmaktan çıktı ve bizi kimse ayıramaz.”


Bu haber 179 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER