Başbakanın KTHY önerisi

KTHY ile ilgili olarak bir süreden beridir devam eden süreç, özelleştirme amacıyla açılan ihalenin henüz sonuç vermemesi ile yavaşlamış görünüyor.

KTHY ile ilgili olarak bir süreden beridir devam eden süreç, özelleştirme amacıyla açılan ihalenin henüz sonuç vermemesi ile yavaşlamış görünüyor. İhale sonuç vermedi. Ama ihalenin sonuçsuz kalmasının sebepleri oldukça ilginç. Atlasjet şirketi ihaleye katılıp, teklif veren tek şirketti. Teklif mektubu bir anda kayboldu. İşin trajik tarafı kaybolan teklif mektubunun halen bulunamaması. Polis araştırması sonucu bir bulgu elde edilemedi. KTHY yönetimi, teklif mektubu bize hiç gelmedi şeklinde bir açıklama yaptı. Gerçekten oldukça ilginç bir durum. Bunlar yaşanırken, hükümet Atlasjet’le görüşmelere devam kararı aldı. Bu arada Pegasus şirketi de KHTY ile ilgili bir öneri sundu. Bu gelişmeler KHTY ile ilgili son zamanlarda yaşananlar. Kurumun sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için hükümette bir öneri sundu. Bizzat sayın başbakanın açıkladığı önerinin içeriği, üç aylık bir süre için milletvekillerinden %10 , kurum çalışanlarından %35 ve diğer kamu çalışanlarından da %5 maaş kesintisi.
Bu formül ilgili kesimlerce tartışılıyor. Öneri kabul görür ve uygulanırsa KTHY’ye mutlaka ki faydası olur. Ama esas nokta sorunun ileriye yönelik taşınmasını engeller mi? KTHY içinde bulunduğu ekonomik, personel ve en önemlisi itibar sorununu tam anlamıyla çözer mi? En başta KTHY içine düştüğü durumun sebepleri bulunmalı ve ortadan kaldırılmalı. KTHY’nin bu gün içinde bulunduğu durum da toplumun en küçük bir sorumluluğu yoktur. Sorumluluk tamamen siyasilere aittir. KTHY için ilk yapılması gerekeni, en son yapmayalım. Siyasi erki kurumun tüm kademelerinden kurtaralım. Bunun yapıldığı gün sorun yarı yarıya azalır. Bu öneri sadece KTHY için de değil son günlerde tartışılan tüm kurumlar için geçerlidir. Başbakanın maaşlardan kesinti önerisi, anlaşıldığı kadarıyla pek de olumlu karşılanmayacak. Bu noktada, fedakârlık yapması beklenen tüm kesimlerin haklılık payı vardır. Sorun sadece kamudan maaş çekenleri n sorunu değildir. Konu sadece parasal da değildir. Ortada ciddi bir güven kaybı vardır. Bu güven kaybı tekrardan nasıl sağlanacak? Kurumun zedelenen itibarı tekrardan nasıl düzeltilecek.

Hükümet, KTHY’nin özelleştirilmemesi için yapılan girişimlere, üç aylık bir süre için geçerli olacak maaşlardan kesinti önerisi ile karşılık verdi. Peki, üç ayın sonunda ortaya nasıl bir tablo çıkacak. Tüm borçlarından arınmış, personel maaşlarını karşılayacak düzeye gelmiş, imza koyduğu anlaşmalara sadık kalabilecek, siyasi iktidardan tamamen bağımsız, havacılık sektörünün içinden gelen bir yönetim kurulu ile yönetilen bir yapı oluşturulabilecek mi? Bu gün, bu yaşananların bir daha yaşanmaması için gerekli olan önlemler alınacak mı? Ve toplum bu konuyu irdelemeyi, denetlemeyi, sorgulamayı, her daim devam ettirecek mi? İşin ciddiyeti yeterince anlaşılmazsa, bu öneri kabul edilse dahi, taşıma suyuyla değirmen çalıştırmanın ötesine gidilemez.

Bu haber 646 defa okunmuştur

:

:

:

: