İskele’ye uzanan tehlikenin farkında mısınız?

Gazetemiz Star Kıbrıs, bir süredir devam ettirdiği yayınları ile İskele’nin karşı karşıya kaldığı tehlikeye dikkat çekmeye çalışıyor.

Gazetemiz Star Kıbrıs, bir süredir devam ettirdiği yayınları ile İskele’nin karşı karşıya kaldığı tehlikeye dikkat çekmeye çalışıyor. Ülkemizin bakir kalan sayılı yerlerinden biri olan İskele’de denize 20 metre uzakta yapılmaya çalışılan ‘yap-sat’ tarzı binalarla İskele’mizin doğal yapısının bozulması planları yapılıyor kapalı kapılar ardında. Gizli anlaşmalar, görüşmeler, araya tanıdık kişiler sokmalar, hatrı sayılır(!) vaatlerde bulunmalar da cabası.

Tüm bunlar olup biterken sessiz ve seyirci kalan herkesin aksine bizler, halının altında kalmış, kimsenin haberi olmayan o gizli anlaşmaların peşine düşüyoruz. İşin en ilginç kısmı da hiç şüphesiz ÇED Raporu ile ilgili olan kısmı. Geçtiğimiz dönem Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı görevini üstlenen Kemal Dürüst ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’in ‘hayır’ dediği bir rapor şimdi nasıl ‘evet’e döndü gerçekten anlaşılır gibi değil. İskele’nin doğal güzelliğine hayran olup da ülkemizden ev alan binlerce yabancıyı da mağdur edecek bu projeye kimler, neden ve hangi amaçla şimdi onay veriyor bizler bunu merak ediyoruz. Son olarak gazetemize güvenilir kaynaklardan verilen bilgi, bu işin arkasında üst düzey bir UBP’li siyasetçinin olduğu doğrultusunda. İsmi telaffuz edilmeyen bu siyasetçinin, Afik şirketinin sahipleri ve ortaklarıyla bir araya gelerek yemek yediği belirtiliyor. İşte ne olduysa bu yemekten sonra oldu ve ÇED Raporu yeniden incelemeye alındı. Üstelik bu kez değiştirilerek ve anayasanın maddeleri de ihlal edilerek kabul gördü.

Ülkemizde pek çok konuda olduğu gibi yine’ hatır- gönül’ işleri nedeniyle güzel İskele’miz de kişisel menfaat ve çıkarlara kurban edilmek üzere. Her şeyin de ötesinde bu rapora onay veren zihniyetler ne yazık ki gerekli alt yapılara ve fiziki raporlara da karşı gelmeye devam ediyorlar. Ve yine ne yazık ki İskele, büyük bir tehdit altında ve kimse İskele’nin sessiz çığlığını duyamıyor. Dileğimiz, her şey için çok geç olmadan gerekli tedbirlerin alınması ve yanlış kararlardan dönülmesidir. Sorumsuz ve duyarsız kişilerin dikkatine…
Bu haber 9590 defa okunmuştur

:

:

:

: