Devlet kurumları yanlış mı bilgilendirildi?

İskele’deki ÇED raporuyla ilgili akıllardaki sorular hala yanıtlanmış değil.

İskele’deki ÇED raporuyla ilgili akıllardaki sorular hala yanıtlanmış değil. Son olarak Meclis gündeminde Özgürlük ve Reform Partisi Genel Başkanı Turgay Avcı’nın ve Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın Başbakan Küçük’e yönlendirdiği sorular hala yanıtlanmayı bekliyor. Bir dönem çevreye ve anayasanın 38. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle reddedilen, ancak şimdi onay verilen ÇED Raporu’nun onaylanmasının ardındaki sır perdesi de henüz aralanabilmiş değil. Gazetemizinde bir süredir gündeminde tuttuğu konuyla ilgili olarak bölge sakinlerinin, çevre kuruluşlarının ve hatta muhalefetin sorularına kulak tıkayan Başbakan Küçük, sessizliğini koruyarak kamuoyunun tepkisini çekiyor.

Son olarak gazetemizin bölgeyle ilgili olarak yapmış olduğu araştırmalar ‘onay’ kararının ardında yatan bir bilgi yanlışlığını da ortaya koydu. Nitekim daha önceleri reddedilen ve uygun bulunmayan koşullar, Çevre Dairesi Müdürü Behram Kamer’in verdiği bilgiye göre şu anda ‘başka bir proje’ kılıfına sokularak onay aldı. İsrailli firmanın hatrı sayılır kişileri araya koyarak bir yemekte bağladığı projeyle ilgili olarak hükümet yetkilileri de yanlış yönlendirildi. Önceki gün Ada Haber’e telefonla bağlanarak açıklama yapan Kamer, daha önceden uygun bulunmayan projenin şimdi ‘farklı parsel ve farklı bir proje’ olarak yapılacağını belirtmişti. Projedeki farkın ne olduğu yönündeki sorumuzu da yanıtlayan Kamer, “Son blok ortadan kalktı. Diğer blokta üçte bir kalktı” dedi. Son bir bloğun ortadan kalkması farklı bir parsel olduğunun kanıtı olabilir mi? Eğer devlet kurumlarımızda bu açıklama ile şaşırtılmaya kalktıysa, bu yanlışlığın önüne geçilmesi ve devlet kurumlarımızın dikkatinin bu konuya çekilmesi bizler için son derece önemlidir.

Bir diğer konuda ÇED Raporu’nun uygun olmadığını ifade eden dönemin Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ile ilgilidir. Söz konusu bakanlarımız, projeye ÇED Raporu verilmeden evvel bizzat giderek kendileri proje yerinde bir inceleme yapmışlardır. Konuyla ilgili görüşlerini yetkili mercilere ulaştıran bakanlarımız, projenin uygunsuz olduğunu ifade etmişlerdir. Ancak şu anda projeye onay verilmesi şimdiki Turizm, Çevre ve Kültür Bakanımız Ünal Üstel’in de yanlış yönlendirilmiş olma ihtimalini doğurmuştur. Bizler çevre katliamına yol açacak bu olaya ve büyük umutlarla o bölgeden ev alan pek çok vatandaşımızın isyanına sessiz kalmamaya devam edeceğiz. Dileğimiz akıllarda yanıt bekleyen soruların bir an önce cevap bulması ve büyük bir yanlışın önüne geçilmesidir. Soruların yanıtlarına cevap verecek mercide de Başbakan İrsen Küçük oturmaktadır!
Bu haber 9345 defa okunmuştur

:

:

:

: