Özelleştiremediklerimiz!

Özelleştirme konusu aylardır konuşuluyor. Herkes bir şekilde tepkisini gündeme taşıyor ama özelleştirilecek olan kurumlar da özelleştiriliyor! Dün de Özelleştirme Yasa Tasarısı Meclis’e geldi.

Özelleştirme konusu aylardır konuşuluyor. Herkes bir şekilde tepkisini gündeme taşıyor ama özelleştirilecek olan kurumlar da özelleştiriliyor! Dün de Özelleştirme Yasa Tasarısı Meclis’e geldi. Herkes kendince eylem planı hazırladı. Kimi ağzını siyah bantla kapattı kimi de saatlerce konuştu. Herkesin koyduğu tepkiye hak veriyoruz. Kabullenemediğiniz bir konuda tepkinizi koyun tabii. Ama koyduğunuz tepkinin haklılığından emin olun, sonradan vazgeçmeyeceğinizi bilin!
Geçtiğimiz günlerde UBP’den bir vekille özelleştirmeyi konuşurken bizlere ‘Hava Sen’ bile artık özelleştirmeyi kabul ediyor ve bize destek veriyor’ dedi. Bizler ‘hayır’ diyecektik ki Vekilimiz ‘Hani, özelleştirme karşıtı bir eylemde görüyor musunuz?’ diye sorunca sustuk kaldık. Hani aylarca özelleştirmenin karşısında olan Hava-Sen. Herkesle karşı karşıya gelen deyim yerindeyse kan akıtılan dönemlerin yaşandığı Hava Sen. Ne oldu şimdi ne değişti ki özelleştirmeye destek vermeye başladı? Her neyse konumuz Hava Sen değil, özelleştirme konusudur. Bugün hangi ekonomistle konuşsanız özelleştirme olması gerektiği konusunda hem fikir. Bu insanlar sıradan insanlar değil. Ülke ekonomisini yönlendiren ve bu yönde eğitim alan insanlar. Bunlar özelleştirmeyi desteklerken sendikalara ne oluyor hala anlamış değiliz. Sendikalar, işçisinin hakkını korurken siyasi kaygı gütmeden korumalıdır. Aksi olursa inandırıcılıklarını kaybederler. Ve bu imajın düzeltilmesi de hiç kolay değildir. Özelleştirmede korkulacak çekinilecek bir şey yoktur. Ama siyaset yapanlar kendi çıkarları uğruna öyle bir söylemlerde bulunuyorlar ki halkın da buna inandığını sanıp halkın özelleştirme istemediklerini söyleyebiliyor. Bizler de halkın içerisindeyiz. Ve konuştuğumuz insanların yarıdan fazlası devlet kurumlarının sürdürülebilirliğinin kalmadığını ve özelleştirmenin şart olduğunu savunuyor. İnsanlar artık dairelere gittiğinde işlerini yaptıramamaktan usandı, insanlar artık eş dost ahbap muhabbetlerinden sıkıldı ve vatandaş artık ‘hak etmeden para alınmasına’ karşı… Dünya artık özelleştirmeden yana beyler, siz hala neyin mücadelesini veriyorsunuz? Herkes siyasi oyunları bırakıp vatandaşın geleceğini düşünsün…
Bu haber 9290 defa okunmuştur

:

:

:

: