Cumhurbaşkanlığı iddiaları yalanladı

Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından 2010 yılı Mayıs ayında yapılan 10 milyon Sterlinlik borçlanmanın, 3 milyon Sterlin tutarındaki kısmının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanıldığı yönünde iddialar, günlerdir kamuoyunun gündemine getiriliyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından 2010 yılı Mayıs ayında yapılan 10 milyon Sterlinlik borçlanmanın, 3 milyon Sterlin tutarındaki kısmının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanıldığı yönünde iddialar, günlerdir kamuoyunun gündemine getiriliyor.
Cumhurbaşkanlığı dün, Sayıştaylığın hazırladığı rapora da atıfta bulunarak bu iddiaları yaptığı açıklamayla yalanladı.

Açıklamada,’Hayal ürünü ve akla mantığa aykırı iddialar, devletimizin Anayasal ve bağımsız organı olan Sayıştay’ın hazırlamış olduğu raporla bir kez daha çürütülmüştür’ denilerek konu hakkında uzunca bir metin yayınlandı.
Cumhurbaşkanlığı’nın devletin en üst makamı olduğunada vurgu yapılan açıklamada, ‘Bu makamı tamamen hayali varsayımlar ve dar siyasi prim elde etme anlayışı ile yıpratma gayreti içine girmek hiç bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşına ve siyaset dünyamıza fayda sağlamaz” denildi.

Umarız bu açıklamalardan sonra bu anlamsız tartışma ve hoş olmayan iddialar sona erer.
Öte yandan ülke gündemini meşgul eden bir başka konuda meşhur e-pasaportlar oldu.
Pasaportlarda, KKTC yerine KTC yazılacak olması bir anda ülkedeki herşeyi unutturdu.
Kimileri bunu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin adının değiştirileceğine yordu, kimileri daha da ileriye giderek bu yönde referandum yapılacağını iddia etti. Anayasa’nın bile hazır olduğu söylendi.

Grevlerden, eylemlerden, intiharlardan, ölümlü kazalardan bunalanlar için bu pasaport konusu kurtuluş ipi oldu.
Olmadık senaryolar yazıldı, doğmadık çocuğa don biçildi.
İçişleri Bakanı çıktı Meclis kürsüsünden, dünya ülkelerinin İSO listelerinde tüm ülkelerin üç harf ile geçmekte olduğunu ve yeni pasaportlarda da bu yüzden üç harf olduğunu açıkladı.
Günün sonunda vatandaşın yaşadığı kafa karışıklığıda yanına kar kaldı.
Ülke gündemi hızla değişiyor, LTB’deki grev bitti, Koop-Süt’te grev başladı maaşların yatmasıyla o da sona erdi.
İktidardaki Ulusal Birlik Partisi içerisinde kazan kaynamaya başladı, muhalif vekiller kazan kaldırdı.
Kasım’daki kurultay startı çok erken verildi.
Ülkede havalarla birlikte siyaset de ısınacak gibi görünüyor.

Vatandaşlık meselesi
Star Kıbrıs bugün, yaklaşık 22 yıldır bu ülkede yaşayan, şu anda 27 yaşındaki Işık Çiçek’in öyküsüne yer verdi sayfalarında. Kendisi KKTC vatandaşı olan Anne Nezahat Anursal, kızına da yurttaşlık almak için verdiği uğraşı anlattı. Ülkede belki de binlerce Işık var aynı dertten muzdarip olan. Yıllardır bu ülkede yaşayan fakat yurttaşlık yasası yüzünden vatandaş olamayan o kadar çok insan var ki... Yıllardır kimse bu derde çare olamadı. Dile kolay, 5 yaşında bir ülkeye geleceksiniz, 22 yıl orada yaşayacaksınız ve günün sonunda yabancı statüsünde olacaksınız. Dünyada başka örneği var mı acaba bu uygulamanın?
Bu haber 9487 defa okunmuştur

:

:

:

: