Rumlar aynı Rumlar…

1571 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedilen Kıbrıs Adası, 93 harbi’ nden sonra İngilizlere geçici olarak kiralanır. 1. Dünya savaşında İngilizlerin karşısındaki cephede yer alan Osmanlıya kızan İngiltere, Kıbrıs’ı 1964’te ilhak eder ve Lozan’da Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin de bu ilhakı tanımasını sağlar.

1571 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedilen Kıbrıs Adası, 93 harbi’ nden sonra İngilizlere geçici olarak kiralanır. 1. Dünya savaşında İngilizlerin karşısındaki cephede yer alan Osmanlıya kızan İngiltere, Kıbrıs’ı 1964’te ilhak eder ve Lozan’da Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin de bu ilhakı tanımasını sağlar. 1925 yılında Kıbrıs’ı sömürgesi ilan eder. Statüsü değişen Kıbrıs, Rumların iştahını kabartır ve Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak yani Enosis’i gerçekleştirmek için çalışmalar başlar. 1950 yılında 3. Makarios’un Başpiskoposluğa seçilmesi Enosis akımının güç kazanmasına neden olmuş, 1955 yılında EOKA isimli örgüt kurularak Kıbrıs Türklerine karşı terörist eylemler başlatılmıştır. EOKA’nın ardı arkası kesilmeyen saldırıları ve katliamları karşısında Türkler, 1957 yılında TMT’yi kurmak zorunda kalmışlardı.

Bu tehlikeli gidişi durdurmak, olayları yatıştırmak ve bölgenin statüsünü yeniden belirlemek üzere 1959 yılı içerisinde yapılan Zürih Antlaşması ve Londra Antlaşmasının hemen ardından, 1960 yılında Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın garantör olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edilir. ENOSİS hayaliyle yanıp tutuşan Rumlar 1963-1967 arasında sayısı hala net olarak bilinmeyen çok sayıda Türk’ü öldürdü. Diğer garantörlerin seyrettiği bu ölümlere ve teröre Türkiye’nin uyarıları Rumların geri adım atmasını sağlayamadı... 1967’de Geçici Türk Yönetimi kuruldu… 1974 Yılında EOKA’cı Nikos Sampson liderliğinde Makarios’a yapılan darbe sonucunda Kıbrıs Helen Cumhuriyeti ilan edildi. Bu gelişmeler Türkiye’nin garantörlük hakkını kullanarak 1974 Barış Harekâtı’nı gerçekleştirmesine neden oldu. Bütün bunlara rağmen, Rumların bildik uzlaşmaz tavırları, Kıbrıs Türklerine, 13 Şubat 1975'te Kıbrıs Türk Federe Devletini kurdurdu. Çözüm çabalarının sonuçsuz kalması karşısında da 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edildi.

29 yıl geçti. Tam 29 yıldır güvenliğimizi Türk Silahlı Kuvvetleri sağlıyor. BM’nin arabuluculuk girişimleri kapsamında, 29 yıldır görüşülmesine rağmen Kıbrıs sorununda en ufak bir ilerleme kaydedilmemiştir. Avrupa Birliği, Kıbrıs Türklerine verdiği sözlerde durmayarak, yapılan referandum sonunda hayır diyen Rumları birliğe üye yapmıştır.

Dün, coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü, komşularımızı rahatsız etmiş olmalı ki sınır kapısında Türklere şişe fırlatarak saldırdılar. Rum saldırganlığına alışık olduğumuz için bunlar artık bizim açımızdan şaşılacak davranışlar olmaktan çıkmıştır. Bazı Rumlar demek, saldırganları fanatik Rumlar diye ayırmak isterdik ama Rumlar arasında yapılan ve dün basına yansıyan ankette de Rum’un bildik zihniyetinin hiç değişmediği ortaya konmaktadır.

Bütün bunlar, yukarda özetle verdiğimiz Kıbrıs tarihini her Türk çocuğunun ayrıntısıyla bilmesinin hayati derecede önemli olduğu gerçeğini işaret etmektedir.

Cumhuriyetimizin 29’ncu kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

Bu haber 10293 defa okunmuştur
 • Ne hissedersen ince   NY - 19.11.2012 Safkan turk rum ingiliz vs olmayabilir ama unutmamak gerek ki, onemli olan kalbinde, beyninde ve baskalri'nin seni ne gordugu, daha da onemlisi senin kendin icin ne hissettigin onemlidir. Adam ben turkum dedigi zaman, yada rumum dedigi zaman siz onun kanini birakin sozune bakin hersey orada biter. Kisinin kanida degil sozune bakallar:)
 • mertekci arif girne    - 19.11.2012 insanlarin kani ve koku o kadar mi onemli??.. Ustelik safkan turk, safkan ingiliz, safkan arap diye insan yoktur?..
 • gercekci   - 19.11.2012 Dedesi mertekci,senin aklin ancak tavuklarla yarisabilir.Sana artik cevap vermeyecegim.Yazdiklarim icin arastirma yapip bilgilendikten sonra cevap yazacagina papagan gibi iki kelime ortaya atip saklaniyor.Akli sira bir tavuktan daha zeki oldugunu ispatlamaya ugrasiyor.Zavalli,yorumlarina artik hic cevap vermeyecegim.TENEZZUL MESELESI
 • mertekci arif  girne - 19.11.2012 eminim senin kökeninde türk degildir.
 • gercekci   - 18.11.2012 Osmanli imparatorlugunun kurulmasi esnasinda Bursa gibi bazi yerler de baskent olarak kurulmustur.Nicin? Cunku Osmanlilar Anadolu'ya gelmeden cok onceleri Bizans yonetiminde olan bu Bursa bolgesinde zengin bir Yahudi toplumu yasamaktaydi.Zamanla Osmanlilarla icice olan Yahudiler hem Osmanlilarin savas masraflarini karsiliyordu,hem de sinsice Osmanli saraylarina adamlarini yerlestiriyordu.Sonucta bazi Yahudi kokenli Osmanli padisahlari da bulundugunu Tarih yazmistir.Bu durum tabii gizli tutulmustur.Anlayacaginiz bugunku TC halki saf Turk halki degildir.Saf Turk halklarindan bazilari Londralinin yazdigi gibi Karamanogullari(Anadolu'da guclu bir Turk devleti kurmuslardi) ve Turkmenlerdir.Evet,satranc oynayabilen,tavla oynayandan her zaman daha akillidir.Israil'e gelince.Ortadoguda daha onceleri cikan Arap-Israil savaslarinda yurtdisindan binlerce Israilli vatanlarina kosup savasmislardi.Bunu cogunuz bilmiyor.Ben hep tarafsiz yazarim.
 • gercekci ince   NY - 17.11.2012 Gercekci zamani ile Kibris'in sahibi oldugunu iddia eden Rumlara sunu soylemistim, Bu dunyada allah sadece yahudilere nerede yasamalari gerektigini ve sahiplenmeleri gerektigini soyledi demistim ('Canaan' Diyari derler). Onlarda bana kibris bizim derlerdei bende dedim babayi sizindir. Neyse fazla merak etmeye gerek yok diyecegim yahudilerde kendi aralarinda tam karar kilamamislar o topraklar icin ama boyle sinsi sinsi elimizdeki topraklari satin aldiklari surece hayallerinin gercek olmamasi icin bir sakinca goremiyorum. Heleki ticaret, onlarin elinde iken. Dua etsinler de bir savasa girismesinler iste desem artik kilic kalkanla da savas kazanilmiyor. Yapmamiz gereken egitim ogretim ve bilim teknikte gelisme yoksa kolelige devam. Bana 20 sene once okudugum yahudi tarihi kitabini hatirlattin. Ne yazikki cahillere laf anlatmak zor. Hele hele onlar icin gelecegi gorup yasamak da hada zor cahiller icin. Nede olsa hersey bizde allaha emanet:(
 • bosver be gercekci    - 17.11.2012 Avrupalilar santranc oyununa sever.. Bizler ise tavla oyununu severiz.. Bu sana birsey ifade etmez mi??.
 • gercekci Londra   - 17.11.2012 BIZIM ilkokuldan bildigimiz Osmanogullari , karamanogullari ve yosefogullarinin,.. SENIN bildigin yahudi Israilogullari ile uzaktan yakindan bir iliskisi var mi??. ''hade simdi akraba cikarsak?? :)))
 • gercekci   - 17.11.2012 Vallahi ince-ny aslinda krallik-imparatorluk veya Israilogullari-Yahudalik kavramlari pek onemli degil de onemli olan temel konularla ilgili dogru ve bilgilendirici yazilarin yazilmasidir.Acele ile bazi kucuk hatalar yapmis olabilirim.Benim dilegim diger yorumcularin da dunya genelinde bile olmasa,bolgemizdeki degisimlerle ilgilenmeleridir.Millet Lefkosa Sarayonu meydanindaki meselelerle kasten ugrastirilip cahil birakiliyor.Yorumlarima ekleyecek baska bilgileri olanlar henuz pek ortada yok.Daha gecen gun soyle yazmistim:'6 Kasim ABD secimleri bitsin,ardindan bolgemizde cikacak olan cumbuslere bakin'.Evet iste alin size Israil-Hamas cumbusu.Niye kimse ilgilenip bolgesel yorumlar yapmiyor ki?Hamas'in attigi fuzelerden bazilari Israil aciklarinda denize dustu.Temennim birkac tanesinin de KKTC'ye dusmesidir.Belki bu halk uyanir!
 • gercekci   - 17.11.2012 Yahudilik ayri bir konudur,Israilogullari ayri bir konudur.Yaduhalar denen kavim sadece kucuk ve dini bir azinlikti.Bunlarin tapinaklarini da onceleri ne firavunlar yikti,ne de Romalilar.Ilk yikanlar Babilliler gibi cevre kavimler ve Buyuk Iskender idi.Muslumanlarin Hz Muhammed zamanindaki yikimlari cok sonralaridir.Bizim esas konumuz Israilogullaridir ki bugune kadar gelip Israil devletini kurabilmislerdir.TABII BINBIR CESIT OYUNLARLA VE KAN AKITARAK.
 • gercekci   - 17.11.2012 Ben daha ilkokulda iken ogretmenlerin bilgisizliklerini,hatalarini yuzlerine vuruyordum.Turkceyi once ogren,sonra yorum yap.Ben yorumumda 'YAHUDI IMPARATORLUGU VARDI' diye bir cumle kullanmadim.Tum okuyuculari da aptal yerine koyma.Sana herkesin huzurunda ders vereyim de bir daha karsima cikamayasin.Tarihte Yahudi kabilesi diye birsey de YOKTUR.Bunlara Israilogullari denir.Yakup'un lakabi Israil'dir.Bunlardan gelenlere de Israilogullari derler.Israil'in Ibranice manasi SAFVETULLAH,TURKCE'DEKI MANASI DA ABDULLAH'TIR.Ortada bir Yahudi ismi bile yok iken sen bunu da nereden cikardin? O zamanlar bir Yahudi kelimesi bile yok iken sen masallah bir de Yahudi imparatorlugu ifadesi kullandin.Ustelik ben boyle bir seyin kurulmadigini yazdigim halde kuruldugunu yazmisim gibi hayal aleminde gezindin.Gorulecegi gibi benimle basetmek imkansizdir.Ilkokula don ve bastan egitim al ki vatandasi yalan dolan bilgilerinle bir daha kandirmaya kalkismayasin.Hele de beni.Cunku yorumlarimi kimse curutemez.
 • Londra ince  NY - 16.11.2012 Londra, gercekci 'krallik' demek istemisti sanirim.
 • gercekci   - 16.11.2012 M.Aslanturk,anladigim kadariyle aslan degil ama kedi imissin.Yaptigin yorum sacma ve hep bilgisizlik ustunedir.Vatandasi niye kandirmaya calisiyorsun ki?Helen cumhuriyeti diye birsey Kibris'ta olamaz.Cunku Rumlar Helen,yani Yunanli degillerdir.Yikilan bir Kibris devleti yoktur.Olmadigina gore AB iste bu devletin kapsadigi tum Kibris topraklarini da sinirlari icine yasal olarak almistir.Vatandaslari olan Kibrisliturklerin de kuzey veya guney Kibris'ta yasamalari,onlarin AB vatandasligini engellemez.AB senin sacma bir yakistirma olan Kibris Helen devletini uyelige alamaz.Cunku BM yasalarina gore BU DEVLETIN ONCE AYRI OLARAK TANINMASI GEREKIR.BUNUN DA OLABILMESI ICIN TUM GARANTOR DEVLETLERIN VE BM GUVENLIK KONSEYININ TOPLANIP KIBRIS DEVLETINI LAGVETMELERI GEREKIR KI SONUCTA TC'NIN KIBRIS UZERINDEKI GARANTORLUK HAKKI DA YOK OLUR VE TC ASKERI KIBRIS'TAN CIKARTILIR.YORUMUN COK SACMA OLDU.ILKOKULA GIDIP YENIDEN TAHSILE BASLAMANI TAVSIYE EDERIM.ONCE OGREN,SONRA DA YAZ.
 • gercekci Londra   - 16.11.2012 tarihte yahudi imparatorlugu diye birsey olmadi.. tarihte yahudi kabilesi vardi, yahudu tapinaklari vardi.. onlari da once firavunlar sonra romalilar daha sonra da muslumanlar dagitti..
 • gercekci   - 16.11.2012 Gercekleri, hem de dogru sekilde ogrenmek isteyenler sadece benim yazdiklarimi okuyacaklardir.Ofkeli'ye de cevap vereyim.Yahudilerin kutsal kitaplarina gore buyuk Israil imparatorlugunun sinirlari icinde Kibris da vardir.KKTC'de aldiklari mallar ve Rum tarafindaki dogal gaz kaynaklarina yerlesmeleri sana birseyler anlatmiyor mu hic?!Israil devletinin 1948 yilinda kuruldugundan ve bunu once Turkiye'nin tanidigindan da haberin yoktur.Iste bu 1948 tarihi cok onemlidir.Kurulan yeni ISRAIL devletinin hamiligini gucsuzlesen Ingilizden ABD devralmistir.Zaten ABD,Kibris adasinin ne Rumlarin(Enosis),ne de Turklerin eline gecmemesi icin sinsi planlar yapmistir.Cunku bu ada Israil'e lazimdir.TC istese de Kibris'tan bir tas dahi kendine baglayamaz.GERCEKLER ACIDIR VE KABUL EDECEKSINIZ.Dolayisiyle soruna kisaca cevap verip seni aydinlattim.Istersem bu konuda simdi herkese bir roman dahi yazabilirim.
 • ismail mesarya cengiz  lefkosa - 16.11.2012 toplum yalandan tiksinir oldu,hangi toplum dersan yok edilmeye calisilan kibris turk toplumu....
 • provakatörler duysun İSMAİL  MESARYA - 16.11.2012 Öğretmenler sendikası ağaları ve sazarkadaşları bu yazıları okusunda birazda rumlara sözvsünler hep türkiyeyemi sövecekler. artık provakatörlüğü bıraksınlar bu toplum tiksinir oldu bunlardan.
 • Vay be. Mustafa Aslantürk  Lefkoşa - 16.11.2012 Kıbrıs Helen Cumhuriyeti diye bir Cumhuriyet mi kuruldu. Ben hiç duymadım. Eğer kurulduysa o zaman Kıbrıs Cumhuriyeti yok demektir. Kıbrıs Helen Cumhuriyeti kurulsaydı AB yıkılan Kıbrıs Cumhuriyetini nasıl alacaktı birliğe üye olarak.Eğer öyleyse AB çok insanlık dışı bir davranışa gimiş olur.
 • rum ayni rum ofkeli   - 16.11.2012 64 sene once, yani 1948 de Rodos ve 12 adalari yunanistanin baglayan ingiliz, Kibrisi nicin yunanistana baglamadi ??..

:

:

:

: