Rum halkını tehlikeye atmayın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı 'kendi çıkarlarını gözeten ve hissettiklerini dile getiren biri olarak görüyorum. ''Başta Filistinliler ve Boşnaklar olmak üzere dünya üzerindeki birçok Müslüman böyle düşünüyor.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı 'kendi çıkarlarını gözeten ve hissettiklerini dile getiren biri olarak görüyorum. ''Başta Filistinliler ve Boşnaklar olmak üzere dünya üzerindeki birçok Müslüman böyle düşünüyor.''

Türkiye'nin şu anda dünyanın en büyük 16. ekonomisine sahip. Türkiye, Bosna'ya karşılık beklemeden sermaye, yatırım ve barış getirdi. Sırplar bunu anladığı zaman hem Türkler hem de Türkiye ile olan ilişkileri değişecektir. Sırplar, Türklerin söylediği ya da yaptığı kötü bir şey söylesinler, ben onlara on tane iyi şey söylerim. Bu sözler Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç’e ait. Türkiye ve Türkler hakkındaki görüşlerini bu şekilde dile getiriyordu.Dün Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır ziyaretinde yaptığı konuşmayı, merakla ve dikkatle dinledik. Konuşmanın içeriği, Erdoğan’ın sarf edeceği kelimeler oldukça önemliydi Çünkü ziyaret, İsrail’in Filistin topraklarında 60 yılı aşkın süredir yaptığı ve dünyanın seyirci kaldığı katliamlarına hız verdiği günlere denk gelmiş, İsrail -Türkiye ilişkilerinin en alt seviyede seyrettiği bir dönemde gerçekleşmişti.

Erdoğan, İzzetbegoviç’in dile getirdiği çerçevede, dünyada zulme uğrayanların hamisi gibi, kendinden emin,dinleyen ortalama akıl sahibi herkesin katılacağı, jest ve mimikleriyle oldukça samimi bir konuşma yaptı. İsrail halkına bu konuşma doğru çeviri yapılıp, canlı verilebildiyse, aklı başında ortalama insani değerlere sahip birçok İsraillinin de bu konuşmanın tamına katılacağına, hak vereceğine inanıyoruz.

İsrail halkı, kendilerine Tevrat'ın Tekvin kitabının 15. Bab'ında geçen “O günde Rab, Abraham'la ahdedip dedi: Mısır ırmağından büyük ırmağa, Fırat ırmağına kadar bu diyarı, Kenileri ve Kenizzileri ve Kadmonileri ve Hittileri ve Perizzileri ve Refaları ve Amorileri ve Kenanlıları ve Girgaşileri ve Yebusileri senin zürriyetine (soyuna) verdim” tanımlamaya dayanarak, o toprakların kendilerine vaat edilen topraklar olduğuna inanmaktadırlar. Bu tanımlamaya göre Fırat Nehri'nden Nil Nehri'ne kadar olan geniş bölge Yahudilere vaat edilmiş topraklardır. Sınırı ve çerçevesi belli olmayan bu tanımlamanın çerçevesi her geçen gün genişlemekte, dünyanın tamamını kapsamaya doğru evrilmektedir. Bu durumdan “bütün dünyanın Yahudilere ait olduğu, bunun için diğerlerinin öldürülmesi gerektiği fikrinin” giderek hâkim düşünce haline gelmeye başladığı sonucunu çıkarmak yanlış olmayacaktır. Bu bakış açısının “vaat edilmiş topraklar tanımın bütün dünyayı kapsayacak şekilde değişmesine, dünyayı korumak için Yahudi tanımı kapsamına girmeyen her insan türünün yok edilmesine, dünya dışından yönelecek muhtemel tehditlere karşı dünya dışında güvenlik önlemlerinin alınması gerektiği inancına doğru evirileceği kaçınılmaz görünmektedir.

Bu şu demektir. İsrail için Yahudi olmayan, hatta iyi Yahudi olmayan her insan, kutsal topraklara ulaşmak önünde bir engeldir ve bu engel mutlaka yok edilmelidir. Bugün var olan ruh hali budur. Bu hastalıklı ruh hali sınırlarımıza kadar dayanmıştır. Güney Kıbrıs’ta Rum komşularımız, önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde hangi tehlikenin kucağına düştüklerinin farkına varacaklar ancak iş işten geçmiş olacaktır.

Ülkede tartışılması gereken sorunların en başında İsrail-Rum yakınlaşması gelmektedir. Rumlar için hayati bir sorundur. Rum tarafında ortaya çıkacak böyle bir durum bizi de doğrudan etkileyecektir. Rum hükümetini, Filistin’de yaşananlardan ders çıkarmaya, davet ediyor, Rum halkının geleceğini tehlikeye atmaması konusunda uyarmayı, gerçek dostlarının Türkler olduğunu hatırlatmayı insani görev kabul ediyoruz.

Bu harita her şeyi anlatmıyor mu?

Bu haber 10262 defa okunmuştur
 • gercekci   - 21.11.2012 Bu sayfalarda surekli Tayyip'in kaderini yazmisimdir.Tumu de mantikli sebeplere dayanmaktaydi tabii.Her koyun kendi bacagindan asilirmis.Dun yapilan antlasma ile Israil-Hamas ateskesi saglandi.Basin konferansinda aciklama ABD Disisleri Bakani Hilary Clinton ve Misir Disisleri Bakani M Kamil Amr tarafindan aciklandi.H.Clinton bu arada su aciklamayi yapti: 'Bolge liderliginden dolayi Misir'a tesekkur ederim!' Hani ya da dunyayi one minute ile titreten son Osmanli padisahi Tayyip nerede?Korkudan Gazze'ye gidemezken Misir Basbakani Gazze'ye gitmisti.Davutoglu nerede? Zamaninda H.Clinton ile sozde anlastiklari konularda avuc icleriyle havada SAK! yapiyorlardi.Iste bolge ulkelerinin ve ABD'nin TC'ye verdigi deger!Sanirim Tayyip'in suyu artik isinmaya basladi.Obama'ya bile karsi gelmisti dun. Tayyip'in cesurlugu sadece evlerinde tutuklattigi gazetecilere soker!ZAVALLI SAHTE MUSLUMAN TAYYIP!SENI DE KADDAFI GIBI YIYECEKLER.BEN HER ZAMAN TARAFSIZ VE ISABETLI YORUMLAR YAZARIM.KAC TAYYIP,KAC!
 • Aristo ince  NY - 21.11.2012 Sayemde girnede bir lefkosa da bir hemsire var zamani ile bu insanlar okulu maddi imkansizliklar, motivasyon eksikligi yuzunden birakmisti. Maddi bir katkimolmadi ama onlari motive etmem ile simdi her kibrisa geldigimde bana tesekkur ediyorlar. Onlarin cevresindeki okula gidemeyenler keske bizimlede zamani ile konusup bizleride motive etseydin de digerlerine yardim edebilseydik derler. Bende uzuluyorum keske o insanlarida o zaman taniyip motive edebilseydim diyrorum ama gecti. Ben donuyorum ama gidenlere yol gotseriyorum. Birsey icat etmedik belki ama karsilik beklemeden yardim isteyenlere elimizi uzatiriz hergun. Cevremdeki insanlara teknoloji konusunda ucretsiz teknik destek saglarim sayemde pek cok insanin telefon faturasi % 80 azaldi. Bildigimi saklamam cunku bilginin paylastikca faydali olduguna inanirim. Burada sahsi olarak tanismayabiliriz ama bizi taniyanlar neler yaptiklarimizi iyi bilir ne mutlu bana insanlarin hayatini olumlu etkileyebiliryorum. Sende yaparmisin aynisini?
 • gercekci yani   - 21.11.2012 Cok isabetli yazdin!!.. Biz en iyisi mi gazzeli arap kardeslerimize degil,.. asiret reisi ve petrol zengini arap kardeslerimize yogunlaslim.. Ne de olmasa ALTINLAR ve PARALAR onlarin kasada.. :)))
 • gercekci   - 21.11.2012 Aristo,sahislara degil,konulara odaklanalim.Bu sayfalarda yorum yapanlarin sen de dahil, kasif veya bilim adami olmadiklari acik tabii.Icatlara ve bilime,felsefeye,tiptaki gelismelere imza atanlarin Turkler olmadigini kabul edersen kisisel saldirilardan da kolayca vazgecer ve bizi Israil ile Arap halklari hakkinda aydinlatirsin.O zaman sana ben de mutesekkir kalirim.Hade, bu iki halkin dunyamiza,insanliga yaptiklari bazi bilgiler aktar bize.Ben Turk icin de ,Rum icin de veya Japonlar icin de tarafsiz yazarim.Gercek ne ise odur.
 • İnce ve yani Aristo  Lefkoşa - 21.11.2012 Vala sölediklrinize itirazım yok. ne deyimki, Arapalrın avukatı değilim. Ama sizin gibi zeki arkadaşlar neden bana laf yetiştireceğin bilimsel yenilklere, keşiflere imza atmıyor. Mesela yani, sen bugüne kadar insanlık adına faydalı ne yaptın? Peki sen İnce NY ya sen hangi buluşa imza attın. Havanda su dövmek sizinkisi. Bak ben hiç olmazssa sizin havanda su dövdüğünüzü bilimsel isbat etim.
 • gercekci   - 20.11.2012 Israil'in ne yapmak istedigine yogunlasmak birsey kazandirmaz.Cunku bu acikca biliniyor.Ben Israil'in bu saldirganliginin dur durak bilmeden devam etmesini saglayan veya tesvik eden Araplarin ic dunyalarina yogunlasmayi daha dogru buluyorum.Mesela yuzlerce kavime sahip olmalari gibi.
 • Aristo yani   - 20.11.2012 Bu isin analizi manalizi yok! ABD + AB = ISRAIL Israil= Nuclear understand??..
 • Koyun surusu-Aristo ince  NY - 20.11.2012 Aristo Siyonzim dedigin olay akli basindaki insanlarin bir araya gelip ardin sira gelenlere ne yapilmasi gerektigini soylemis akil, para, teknoloji ile dunyanin her bir kosesine dagilmis bir toplulugu surukleyip, yoktan bir ulkenin 150 yil icinde kurulup neler yapabilecegini dunyaya ispatlamistir. Tum bunlar akil ister. Oturdugun yerden kinamakla savasmakla olmaz.
 • Yani Aristo  Lefkoşa - 20.11.2012 Kimsenin gazına gelmeyelim. Araplar da lider istemez zaten. Araplar biraz karışık insanlar. Bir ara zamanım olursa sana analiz ederim arapları. israil- arap sorunu değil orada yaşanan. İsrail bütün bölgeyi kan gölüne çevirdi. PKK'dan Ermeni çetelerine kadar ayrılıkçığı körüklüyor. Birbirimize kırdırıyor. Bu nedenle arapların ne olduğundan çok İsail'in ne yapmak istediğine yoğunlaşmak. engel olmak lazım. Bunun içinde birbirimizin ayrılıklarını değil, ortak yönlerimizi öne çıkarmalıyız. Bilmem anltabiliyom mu.
 • Aristo yani   - 20.11.2012 Butun dunya ulkeleri gibi biz de tepkimizi koyalim ve Israili kinaylim ama, Ingilizin ve ABD nin 'turkiye super guc' gazina da gelmiyelim.. Bu zamanda araplara kim' lider' olmak ister ki??..
 • Avcısız dünya Aristo  Lefkoşa - 20.11.2012 İşte birlik olmadıkları için koyun sürüsü gibiler. Bir müddet sonra ebebil kuşları değil isimleri ürkütmye birbirini çiğneyerek öldürmeye başlıyorlar. Yani tepkimizi birlik olaım diyene değilde israile yöneltirsek, siyonizmin koyun sürüsü olmaktan kurtulmuş oluruz. Tebrik ederim yinede seni. Süper bakmışssın olaya :))
 • Halkin Bir Ferdi ince  NY - 20.11.2012 Onemli olan birlesmek degil Allahin sana vermis oldugu akli kullanip egitim, bilim , teknik vs de ilerlemektir. Yoksa istedigin kadar birlik sagla arabin kafasi ve parasi ile. Akli olmayan insanlar koyun surusu gibi yar'dan assagi ardin sira gider surunun onde giden koyunlari gibi essek cennetine. Akli, ilmi, egitimi olanlarda Ebabil kuslari ile olum yagdirir sen nerden geldigini daha anlayip goremeden.
 • Halkın Bir Ferdi   - 19.11.2012 Editör Yazısını dikkatle okudum.Özellikle kutsal toprak tespitini kayda değer buldum.Aslında bütün mesele burdan başlıyor ve İsrail'in başa bela güçlü lobisiyle de devam ediyor.Zehrin, panzehri bulunmalı.Sanıyorum ki bu panzehir de şimdiye kadar bir araya gelip tek vücut olamayan İslam Dünyası'nın bu birlikteliği sağlamasıyla bulunabilecektir.
 • Bitmiş Sema  Lefkoşa - 19.11.2012 Filistin diye bir şey kalmamış. Bitmiş adamlar. Neyin savaşını veriyorlar ki. Her yer israilin olmuş. Harita gerçekten böylemi ya. İçim burkuldu:( Üzüldüm. Rumların ders alacağını sanmıyorum haritadan. Türk düşmanlığıyla büyütüyorlar onalrı. Din adamlarının açıklaması vardı. Din adamı öylemi olur. Düşmanlık dolu din adamı. Allahın kullarını Allah adına öldürtmeye teşvik eden din adamımı olur. Rumların bnları gömesi lazım ama nerdeeee?

:

:

:

: