Yağmur ve Romantizm

Yağmur hiçbir dekorcunun hazırlayamayacağı romantik bir sahne, her damlasıyla huzur bulmak, okyanuslardan buharlaşan suyun, bütün zararlardan arınmış saf su olarak üzerimize yağmasıdır, berekettir…

Yağmur hiçbir dekorcunun hazırlayamayacağı romantik bir sahne, her damlasıyla huzur bulmak, okyanuslardan buharlaşan suyun, bütün zararlardan arınmış saf su olarak üzerimize yağmasıdır, berekettir…

Biraz toprak kokusu, bol miktarda huzurdur yağmur… Ne kadar huzurlu olursanız olun, her yüzünüze çarpan damlayla birlikte yağmurdan aldığınız ilave keyfi hiçbir yerde, hiçbir şeyden alamazsınız.

Islanmamak için yağmurdan kaçmayı daha küçükken öğrendik büyüklerimizden. Pencere camına çarparak dağılan yağmur damlalarına bakarken, her defasında farklı hayallere, yağmur sesinin verdiği eşsiz huzurla derin uykulara daldık. Çocukluğumuzdan tanıyoruz yağmuru, yıldırımları, gök gürültüsünü...Bugüne kadar bütün öğrendiklerinizi, bütün alışkanlıklarınızı bir kenara atın. Atın ve yürüyün yağmur altında. Islanmaya, çamura aldırmadan yürüyün. Uzun mesafelerden size kavuşmak istercesine hızla gelen yağmur tanelerini hissedin. Size çarpmasına, yüzünüzde parçalanarak dağılmasına izin verin… Sadece gök gürültüsünü dinleyin… Ortaya çıkan ve bir anda gökyüzünü aydınlatarak kaybolan yıldırımları izleyin… Böylece yağan yağmurun keyfini olabildiğince çıkarın. Böyle yaparsanız, yapabilirseniz, özlenecek bir şeydir yağmur.

Bizim ülkemizde, öyle elinize kahvenizi alıp izlemeye doyulmayan doğa olayı, ya da romantizm değildir yağmur. Yağmur, bizim ülkemizde bütün bunlardan başka anlam ifade eder. Bambaşka bir şeydir. Bazen çamur, bazen trafik ama her zaman can sıkıntısıdır, çiledir. Bizde her yağan yağmur sel baskınları, küçük göletlere dönüşen yollarda mahsur kalmak, toprak kayması, saatlerce tıkanan trafik demektir. Dün Lefkoşa’dan Girne’ye gitmek için yola çıkanlar, saatlerce tıkanan yol nedeniyle isyan ederken, gazetemizin telefonları sel baskınları ihbarları nedeniyle hiç susmadı. Üzülüyoruz halimize bakınca... Bir yanda vatandaşın feryadı, diğer yanda hükümetin, yetkililerin, siyasilerin umursamaz halleri… Defalarca dile getirdik bu konuları. Değişen bir şey yok… Herkes kendi şahsi kavgasında. Kimsenin vatandaşın derdini dert edinmek, çözüm yolu aramaya çalışmak gibi bir çabası yok. Hiçbir yetkilinin vatandaşın yollardaki isyanını, çaresizliğini, ümitsizliğini görmeye, çözüm bulmaya, onarmaya niyeti yok.

Her yağan yağmurun korku değil, rahmet olması dileğiyle.
Bu haber 9909 defa okunmuştur
  • Lefkosha camuru! Semum   - 26.11.2012 Lefkosha camuru tabi ki. Ulkenin de sorunlarinin anlatimindan belli oluyor ki, sevgiliyle camura batmadan yurunemicek :)) Romantizm kural tanimadan hayal kurmak olabilir ama sevgili o hayalleri alip yere indiriyor, e ne de olsa maddi bir varlik. Yerin cekim gucune dayanamiyor )) O yuzden hic kusura bakmayin, 'Lefkoshada kishta ashk bashkadir' ))) Ama bir karar verelim bu yazinin ask metubuna benzer tarafi var mi yok mu bir karar verelim, lutfen )))
  • Çamur mu? Leylacik  Girne - 26.11.2012 Ülkenin derdini anlatan güzelim yazıyı ne hale getirdiniz. Hiç aşk mektubuna benzer yeri var mı yazının. Olması gerekenle olanı açıkça ortaya koyuyor. Ne çamuru. Sevgili çamura mı batırılır. Çamura batıracak sevgili olmaz olsun :)) Şaşırıyorum olayı ele alış biçiminize... Evet bencede bir kaç değişiklikle süper bi aşk mektubu olur. :)))
  • Semum   - 24.11.2012 Romantizm her turlu duygu ve düşlerin gerçekleşebilecegini duşünmektir ve bunda sınır tanimamaktiır. Tüm kuralların dışına çıkmaktır romantizm. Düşe hayale sığmayanları yağmur ne güzel başarmış... Artık eski model klişe romantizmi birakmanın zamanı gelmişti :)) Sevgiliyle yagmurda ıslanmayı hayal etmek değil, sevgiliyle camura batmayı hayal etmek ve de göze almaktır romantiz ;) Ben yazıyı çok beğendim. Yeni romantik akım başlatabilir ...
  • Güzel aşk mektubu.. Aristo  Lefkoşa - 24.11.2012 Güzel aşk mektubu yazar bunu yazan.:))
  • kimsenin haberi olmadan cafer  magusa - 23.11.2012 yedikonuklu yobazlar gene mi yagmur duasina cikdi.
  • Aristo Cumbur   - 23.11.2012 yagmur iste!!.. gavura bereket, muslumana felaket. :))
  • Cumhur akıllı ol Aristo  Lefkoşa - 23.11.2012 Ver Allahım ver yağmur deyip durma. Duan kabul olurda yağmur daha fazla yağmur verirse sele kapılırız.Okumuyon mu yazıyı. Azcık yağmurda lefkoşa-girne arası ne olmuş. Sözlerini geri al tehlikeye atma milleti. :))
  • Cumhur   - 23.11.2012 tarlada CA MUR, teknede HA MUR, ver allahim YAG MUR. ... not: MUR un tersten okunusu RUM :))
  • El ele boğulmak Aristo  Lefkoşa - 23.11.2012 Yağmurda romantizm yaıyoruz diye el ele tutup sevgilimle boğaza doğru yürümeye kalksaydım kim bilir başımıza neler gelirdi. Yazık sevgilime yağmurda gezdiremiyorum korkumdan :))

:

:

:

: