Siyaset dünyasına tavsiyeler

Siyasi partiler ve politikacıların birincil işi ve görevi, hiç tartışmasız ülkenin ilerlemesinin önündeki engelleri ortadan kaldıracak gerçekçi çareler üretmek, vatandaşın huzur ve refahını öncelik edinen fikirler ışığında yeni düzenlemeleri hayata geçirmektir.

Siyasi partiler ve politikacıların birincil işi ve görevi, hiç tartışmasız ülkenin ilerlemesinin önündeki engelleri ortadan kaldıracak gerçekçi çareler üretmek, vatandaşın huzur ve refahını öncelik edinen fikirler ışığında yeni düzenlemeleri hayata geçirmektir.

İster iktidar olsun, ister muhalefet olsun bütün siyasiler ilkeli ve vatandaşa verdiği sözlerin arkasında durmalı, savunduğu fikirler, politikalar vatandaşlarca kabul edilebilir olmalı, her adımlarında sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir.

Siyasetçi, vatandaşın ve ülkenin hayrına olacak adımlar atmalı, başka siyasilerce yapılan işlere, atılan adımlara, vatandaşın ve memleketin hayrına ise ötekiler yaptı dürtüsüyle karşı çıkmamalı, yapılan iş doğruysa memleketin çıkarınaysa, kim yaparsa yapsın desteklemelidir.
Ülkemizde en güzel örneklerini gördüğümüz, imha edici kısır çekişmelerden siyasetçinin uzak durması, vatandaşın çözüm üretmeyen, ülkeyi kaosa sürükleyen bu çekişmelerden sıkıldığını görmesi, sürekli aynı konuyu, aynı kabul edilemez üslupla vatandaşa aktarmaktan vaz geçmesi gerekir. Böyle yapmaları vatandaşa saygının olduğu kadar, siyaseten tutarlı olmanın da gereğidir.

Halkımız, sergilenen çapsız, çözümden çok sorun üreten siyasetten usanmıştır. Eğitimden sağlığa, ekonomiden ulaşıma kadar ülkemizde ele alınması gereken yığınla sorun vardır. Bu sorunlarımızın tamamı siyaset kurumunun ilgisine, siyasetçinin şefkatine muhtaçtır. Hiçbir vatandaş, tribünlere oynadığı bariz olan siyasetçiye güven duymaz. Eylem ve söylemlerinde bu gerçeği unutan siyasetçiyi mutlaka ama mutlaka halkta unutur.

Hiçbir siyasetçi bugün yaptığı ve söylediklerinden asırlarca sorumlu olacağını unutmamalı, her eyleminin doğuracağı sonuçları iyi hesap etmeli, günlük gelişmelerin heyecanına kapılarak yarınları feda etmemelidir. Gerekçe ne olursa olsun, gerçek ne kadar acı olursa olsun vatandaşa yalan söylememek, her zaman doğruyu söylemek nitelikli siyasetin ve siyasetçinin en belirgin özelliğidir. Tarihin çöplüğü tutarsızlıklarıyla, hırçınlıklarıyla ünlenmiş, beceriksiz, dar görüşlü partilerle ve siyasetçilerle doludur.

Her siyasetçi, tarihte nasıl yer almak istediğine şimdi karar vermelidir.
Bu haber 9516 defa okunmuştur
  • Semra   - 13.12.2012 Eski donem kitaplarda alimler israrla devlet baskaninin ve ya yoneticilerin, siyasetcilerin vasiflari yani olmasi gereken vasiflari siralanirken atladigimiz sayfalar aslinda en onemli sayfalar. Cunku gereken sifatlara sahip olmayan siyasetciler ve yoneticiler ishte boyle devleti de milleti de catismanin en ortasina surukler, kendi menfaatleri icin devleti de milleti de odun niyetine yakarlar, vicdanlari da sizlamaz. Artik anlamamiz gerek. Artik sagduyuyu dinlememiz gerek. Eger bu Kuransa, o diyor ki, bir toplum kendini degistirmedikce Allah onlarin durumunu degistirmez. Sozu deyil ameli dinleyeceyiz, konusana deyil yapana bakacagiz. her kucuk ayrintiya bile kaderimizi deyistirebilir gozuyle bakicagiz. Son gunler kiyametin gelecegi korkusuyla nasil da tedirginiz. oysa kendi elimizle, kadere razi tavrimizla, umursamaz durusumuzla kiyameti kendimiz getiriyoruz, hic bundan korkmuyor, tedirgin olmuyoruz... savasa savasa, acliktan, susuzluktan olecegiz zaten, kesinlikle ecelimizle degil...

:

:

:

: