Yargısız infaz yapanlara

Yayın hayatına başladığı günden bu yana tarafsız duruşuyla her kesimin sesi olan ADA TV zaman zaman haksız eleştirilere uğradı.

Yayın hayatına başladığı günden bu yana tarafsız duruşuyla her kesimin sesi olan ADA TV zaman zaman haksız eleştirilere uğradı.
Kanaldan gönül rızasıyla ayrılanlar dahi, kanal yönetimince işten durdurulmuş gibi lanse edildi kamuoyuna.
Rekabetin çirkin yüzünü her haliyle gördü bu kurum.
Bükemedikleri bileği, çeşitli enstrümanlarla eğmek istedi bazıları.
Bel altı vurdu, haksız ithamlarda bulundu.
Tarafsızlık ilkesini güdüyor olmak bile bazılarını rahatsız etti.
Her kurumdan, dönem dönem birçok kişi ayrılırken veya işine son verilirken Star Kıbrıs Medya Grubundan gidenler herkese dert oldu.
Bununla ilgili yazı yazanların yanında, sosyal medyadan yapılan eleştiriler, “pes artık” dedirtti.
Star Kıbrıs Medya Grubu bunların üzerinde fazla durmadı, ilkelerinden taviz vermeden yoluna devam etti.
Düsturu daha ileriye gitmek, daha iyiyi yapmaktı, yapıyor.
***
ADA TV’ye dünYayın Yüksek Kurulu’ndan(YYK) uyarı cezası geldi.

AS TV’de yayınlanan “Akşamüstü” ile “Sabah Postası” ve ADA TV’de yayınlanan “Sil Baştan” programlarında “Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası”nın bazı ilkelerinin ihlal edildiğini, bu nedenle söz konusu kanallara yazılı uyarı cezası verildiğini belirtildi.


YYK Başkanı İlkay Diren, kurulun 5, 24 ve 27 Şubat tarihlerinde AS TV’de yayınlanan ve sunuculuğunu Haluk Doğandor ile Taner Ulutaş’ın yaptığı “Akşamüstü” programında, ayrıca aynı kanalda 3 Mart’ta yayınlanan ve sunuculuğunu Haluk Doğandor’un yaptığı “Sabah Postası” programında ilgili yasanın ihlal edildiğini tespit ettiklerini söyledi.

Söz konusu programlarda “Kişi veya kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, zarara uğratıcı aşağılayıcı veya iftira niteliği taşıyan yayın yasaklarına uymak” ilkesinin ihlal edildiğini ifade eden Diren, AS TV’ye yazılı uyarı verildiğini kaydetti.

İlkay Diren, 6 Şubat’ta Ada TV’de yayınlanan ve sunuculuğunu Bulut Akacan’ın yaptığı “Sil Baştan” programında ise “Yayınlarda adalet ve tarafsızlığa, yasalarda saygılı olma” ilkesinin ihlal edildiğinin tespit edildiğini kaydederek, Ada TV’nin de yazılı olarak uyarıldığını ifade etti.

Star Medya Kurumunda çalışırken, Star Kıbrıs Medya Grubu tarafından kibarca uyarılan arkadaşlarımız işten ayrılınca, kuruma çalım atma fırsatı bulan ve mal bulmuş Mağribi gibi saldıran bazı kişilerin, yayıncılıkta çeşitli uyarıların yapılmasının gayet doğal olduğunu anlamaları adına iyi bir örnek YYK’nın uyarısı. Canlı yayın heyecanı içinde kimi zaman aşılan sınırlar, sadece yönetim tarafından değil, Yayın eksperleri tarafından da hoş görülmüyor.


Bu haber 9466 defa okunmuştur

:

:

:

: