Camilere Cuma namazına kadar elektrik

Ülkemizde uzun yıllardır biriken elektrik borcu sorununun bir türlü çözülememesinden dolayı son bir yıl içerisinde Elektrik Kurumu tarafından defalarca camilerin elektrik akımları kesildi.

Ülkemizde uzun yıllardır biriken elektrik borcu sorununun bir türlü çözülememesinden dolayı son bir yıl içerisinde Elektrik Kurumu tarafından defalarca camilerin elektrik akımları kesildi.
Hele hele Elektrik Kurumu tarafından Kutlu Doğum Haftası içerisinde Cami cemaatlerimizin ve halkımızın hassasiyetleri hiçe sayılarak tam da bu günlerde Camilerimizin elektriklerinin kesilmesi oldukça düşündürücü ve manidar!
İşte tam bu gelişmeler yaşanırken, dün Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)’ten bir açıklama geldi. KIBR-TEK, birikmiş elektrik borcundan dolayı elektrik akımları kesilen camilere Regaip Kandili nedeniyle bugün ve Cuma günü elektrik verileceğini açıkladı.KIB-TEK, Cuma günü öğle namazından sonra ise enerjinin yeniden kesileceğini bildirdi. Bu arada Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Rauf Ersenal’dancesurca bir açıklama geldi.Ersenal, elektriği kesilen camilerin sorumlusunun kendileri olmadığını söyleyerek gecikme faizinin de taksitlendirilmesini talep etti.
İhmalin faturasının kendileri tarafından ödenmeyeceğine de dikkati çeken Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Rauf Ersenal, kesintilerle ilgili kendilerinin suçlanmasını da eleştirdi.
Ersenal daha da ileri giderek, borcun taksitlendirilmesi için gerekli paranın Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmaması halinde ise istifa edeceğini de söyledi.
Bu konuda Vakıflar İdaresi’nin sorumlu tutulmasını eleştiren Ersenal, 3,5 Milyon TL’lik gecikme faizi borcunun önceki dönemlerde yaşanan ihmallerden kaynaklandığını da söylemeden edemedi.
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında onaylanacak Vakıflar İdaresi’nin 2014 bütçesinde camilerin elektrik borçlarının ödenmesini öngören 1 milyon TL’yi aşkın kaynak olduğu bilgisini verdi.
Ancak Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında herhangi bir açıklama yapılmaması dikkat çekti.
Artık bu soruna bir son verilmeli.
Cemaat gazlı lamba ışığında ibadet etmek zorunda kalmamalı.
Ezan çıplak sesle okunmamalı.
Camilerin elektriğinin kesilmesi esef verici bir durum.
Bu kabul edilemez.

Bu haber 9607 defa okunmuştur
  • Bravo ada tv' ye Cem  Lefkoşa - 02.05.2014 Camilerin elektiriği konusunda Star Kıbrısın özellikle de dün Ersanal'la program yapan Genç arkadaşın etkisi oldu diye düşünüyorum. Umarım tekrar aynı utandırıcı gelişmeler yaşanmaz. Camilerin elektriğinin kesilmesi utandırdı.
  • Elektrik Kurumu Kimin Malı Hasan Vargen   Girne - 02.05.2014 KIB-TEK bu halkın malı, çalışanların değil. Camilerim elektriği, maaş almak uğruna kesilecekse Refernadum yapıp bu konu halka sorulmalı. Kurulan jeneratörlerin parasını kuruş kuruş bu halk ödedi şimdi de yılda 26 maaş alan Elektrik Kurumu çalışanları tarafından halkımız cezalandırılıyor. Önce KIBTEK'deki maaşlar 12'ye indirilmeli KIB-TEK ayakta tutlmask isteniyorsa. Hangi hakla ayda 1000 TL K maaşı ve 400 TL tazminay alıyorlar 5-6 bin TL'lik maaşlarının üstüne. Geçmiş yıllarda grev yapa yapa, halkın elektriğini kese kese haketmedikleri maaşları bu halkın sırtına yüklediler, şimdi de halkın elektirğini kesiyorlar maaşlarını almak için. Buna sendikacılık zırhı altında zorbalık denir.
  • LONDRALI  U.K - 01.05.2014 NORMAL BIR AILE .... EVININ ELEKTRIK PARASINI ODIYEMEDIGI HALINDE >>)) ELEKTRIGI KESILIR MI ? KESILMEZ MI ? BEN ONU ISTERIM BILEYIM ..

:

:

:

: