Anastasiadis Biden’e kafa tutabilir mi?

Rum yönetimi başkanı NikosAnastasiadis, Biden’ın KKTC’yi siyasi açıdan yükseltmemesi yönünde uyararak “Tavrımız ve davranışımız ona göre olur” demiş.

Rum yönetimi başkanı NikosAnastasiadis, Biden’ın KKTC’yi siyasi açıdan yükseltmemesi yönünde uyararak “Tavrımız ve davranışımız ona göre olur” demiş.
Rum basınının haberine göre Rum liderliği ABD’nin, Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın KKTC’ye yapacağı ziyaret ve KKTC’nin statüsü açısından “yanlış anlamalara” sebebiyet verebilecek hareketlerden kaçınılacağı konusunda teminat almış.
Ne var ki bu teminat da Rum Yönetimi’ni kesmemiş. Biden-Eroğlu görüşmesinden duyduğu kaygıyı gizlemekte zorlanan Anastasiadis, Biden’ın Ada’ya KKTC’yi siyasi açıdan yükseltmeye değil müzakere prosedürüne yardımcı olmaya geleceğini, Amerikan tarafıyla vardıkları uzlaşının da, Kıbrıs Türk tarafının tanınma ve yükselme olarak “istismar edebileceği” semboller bulunmamasından kaçınılacağı yönünde olduğunu söylemiş.
Sembolden kasıt, Cumhurbaşkanlığı forsu ve bayrak olsa gerek. Neyse, Amerikalılara seslenen Anastasiadis, KKTC’nin herhangi bir şekilde yükseltilmesine müsaade etmeyeceğini, buna tevessül edilirse Kıbrıs Rum tarafının davranışının da buna göre olacağı tehdidini savurmuş.
Anastasiadistamı tamına şöyle demiş: ‘Sahte devletin yükseltilmesine müsaade etmeyeceğiz. ABD Başkan Yardımcısı’nın buradaki mevcudiyeti sahte devleti yükseltmek için değil, AB ve diğerleriyle birlikte uygun baskılar yapılarak Türkiye’nin ve işgal liderinin söylediklerini pratikte göstermeleri gerektiğine duyarlılık göstermelerine yardımcı olmak içindir. ABD Başkan Yardımcısı buradaki varlığının, yasadışı bir rejimin yükseltilmesi yönünde kullanılmaya çalışılması halinde, tavrımız ve davranışımız ona göre olacak.’ 

Anastasiadis’in panikle karışık tehdidine bakılırsa, sonuçtan çok da emin değiller. Amerika’ya “tavrımız ona göre olur” diyerek kafa tutmasının ise başka nedenleri olduğu söyleniyor Kulislerde. İddialara göre ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in oğlu Hunter Biden Ukrayna’da gaz üreten Burisma Holding’in yönetim kurulu üyesi. Bu şirket 2006 yılında Kıbrıs’ta kurulmuş. Rus ve Ukrayna menşeli yönetimin Kıbrıs’ı seçmesinin vergiden kaçmasından kaynaklandığı söyleniyor. Ancak daha sonra bu şirket Beyaz Saray’ın idaresi altına girmiş. Bir başka ilginç tesadüf, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin oğlunun en yakın arkadaşının da bu şirketin başında oluşu. Yani iddialara göre Kıbrıs’ta kurulan ve Biden’in oğlunun yönetim kurulu üyesi, Kery’nin oğlunun en yakın arkadaşının başında olduğu şirket Kıbrıs menşeili. Dolayısıyla Amerika’nın ilgisi de, Ansatasiades’in bu denli pervasız olması da bundan kaynaklanıyor. Tedirginliğinin sebebi ise uluslararası büyük aktörlerin çıkarlar doğrultusunda saf değiştirmekten çekinmeyecekleri…

Bu haber 9406 defa okunmuştur

:

:

:

: