“Görüş açıklanır ama adabıyla”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin demokratik bir ülke olduğu her fırsatta dile getiriliyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin demokratik bir ülke olduğu her fırsatta dile getiriliyor. İnsanlar görüşlerini rahatça açıklayabiliyor, seçiyor, seçiliyor. Herkes şahsi görüşünü açıklamakta özgürdür. Bu görüş kime göre doğrudur kimine göre yanlış olsa bile…
Halk kendisine uymayan görüşe tepki verebilir, isterse susabilir de…
Her koyun kendi bacağından asılır misali, yanlış ve yanıltıcı görüşler, kişinin kendisine aittir ve ağzından çıkan her kelimenin zararı veya faydası yine kendisine olur.
Eleştiri ise yine her bireyin hakkıdır ve dozunu aşmadığı sürece yapıcı olduğu sürece kimsenin sesi çıkmaz. Hatta dikkat bile çekebilir.
Özellikle bir oluşumun başında olan bir insanın ağzından çıkacak her kelimeye dikkat etmesi, atacağı her adımı birkaç kere düşünmesi gerekir. Çünkü temsil ettiği grup, o kişiyi sözcü olarak seçmiştir ve ona göre davranılması istenir.
15-20 binlerle telaffuz edilen bir zümreyi temsil eden kişinin kendi görüşlerini istediği gibi istediği zaman ulu orta açıklamak gibi bir lüksü yoktur. Çünkü ona bir topluluğun temsiliyeti verilmiştir. Ağızdan çıkan her kelimeyi iyice ölçüp tartması gerekir.
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya’nın Cumhuriyet Meclisi kürsüsünde yaptığı konuşma sonrasında, Sosyal Medya’da yazılanları okumayanınız kalmamıştır. Hakaret boyutuna kadar uzanan, toplumun hiçbir kesimi tarafından tasvip edilmeyen bazı yazılar yazıldı, yorumlar yapıldı.
Yukarıda da belirtildiği gibi bir insanın görüşü size uyar veya uymaz, ağzından çıkanlar sizi ilgilendirir veya ilgilendirmez, değerlendirmeleri doğrudur veya değildir…
Buna karşı tepkinizi farklı şekillerde, adabı muaşeret kurallarına uyarak yapmak en doğrusudur. Kaldı ki karşınızdaki bir kadın. Kadını da geçtik, her kim olursa olsun bu şekilde davranılmayı kimse haketmez. Bilgilere-belgelere dayanarak konuşmasını isteyebilirsiniz, açıklamaları yanlışsa basına bir mesaj gönderir kınarsınız veya halktan özür dilemesini istersiniz. Hiçbiri olmadı bir sonraki seçimde seçmezsiniz olur biter.
Ama yineliyoruz, hakaret içerikli, ağıza alınmayacak türde yazılar ve yorumlarla kimse bir yere varamaz. Sadece kendi kendinin itibarını zedeler ve bütün tepkileri üzerine çeker. Bu olayda da olduğu gibi…
Sayın Vekil Derya, haklı veya değil, her ne olursa olsun, onun o kürsüye çıkmasını isteyen bir kitle var ki sandıktan onu çıkarmışlar. Yaşanan bu olay sonucunda bir avuç memlekette, zaten gidişatın pek te hayırlı olmadığı şu günlerde, insanların arasında ayırımcılık, ötekileştirme veya adını her ney koyarsanız koyun, hoş olmayan diyaloglar ortaya çıktı.
Bakalım önümüzdeki günler daha neleri getirecek. Bu toplum daha neler görecek. Hayırlısı…
Son olarak diyelim ki, görüşünüzü açıklamaktan kimse sizi men edemez ama adabıyla…


Bu haber 9740 defa okunmuştur
  • turkish invasion & the ruin Marko London    - 18.12.2014 Herkes ak sutten cikmis kasik gibi temiz degildir. benim kisisel fikrim ise ap ayri. Turk askeri Adaya geldigi zaman once klise ve rum ibadethanelerini bombaladi. Rum Halkini yok etmek adina once hastanelere saldirdilar. Maras bolgesine gidin halen kliselerin ustunde kursun delikleri vardir. Osmanli da boyleydi. once gittikleri yerde dinlere saldirdilar. nerede church, manastir vs varsa ilk once onlari yiktilar. neden? cunku onlara gore muslumanliktan baska dunyada baska din yoktu. Beyinleri boyleydi. Osmanliyi savunanlarin kafalari da halen o sekilde isler. Bu yuzden Avrupa bunlari istemez ve onlarda istenmediklerini bildikleri icin 'bizim avrupaya ihtiyacimiz yok' derler. Oyle bir toplumdan kulturden gelmis bir askerin o yillarda rumlara tecavuz etmemesi mumkun degil. Bilmeyenler alsinlar ellerine pasaportlari bir rum kesmine gitsinler.. tanidik asker dostlari varsa yada UN askerleriyle Maras bolgesini gezsinler. Etrafa baksinlar ve kendilerini tanisinlar.
  • hatay nurullah  hatay - 18.12.2014 Syn editör bu kadar tc düşmanlıgı olmaz ben artık kktc ye yapilan yardimlari hükümetimiz refarenduma götürmesi lazim benim vergim tc düşmanına verilmesin tarihi iyi ögrensinler tc askeri tecavüzcü degildir.1974 de iki gün daha kiprisa gec ciksaydi rumlar soykirim yapacakti bu bilsiler
  • Attention Woman Gulen Kel   - 18.12.2014 tamam hadi ilgiyi de cektin simdi surpriz sekilde cumhurbaskani adayi olursun
  • Millet olarak cok duygusaliz    - 18.12.2014 Heralde dunya genelinde bir arjantinliler ve de turkler olarak bizler butun olaylara kendi duygularimizi on plana cikartarak hareket ediyoruz. A oldu yada B oldu.. hemen mantik mekanizmasindan cok duygularimizla mudahele ediyoruz. Milletvekili tepki alacagini bilmeseydi bu sekilde davranirmiydi? Bir sekilde tum ilgiyi uzerine cekmek icin senaryosunu hazirladi ve oynadigi tiyatronun sonunu kendi istedigi gibi bitirdi. Buradaki ince nokta Internet ozgurlugunun kisitlanilmak istenilmesidir. Ingiltere, Fransa, ve basta Amerika'da devlet baskanlaina internetten gunde binlerce kufur ediliyor. Bunu devlet baskanlari bizzat destekler nedenine gelince -kitle yonetimi ile ilgilidir. DEMOKRASI dir. Bana kufur etti cunku ben onun orf ve adetlerine bagli kafasina uymuyorum? Sikayet etmek yenilmektir.
  • LONDRALI  U.K - 18.12.2014 OKUR MAGUSA . ARIF HOCA NE DEDIYDI ? YAZ DA BEN BILMEM .
  • uslup okur  mağusa - 18.12.2014 Sn editör haklsıınız hiç kimse kimseye hele bir kadına böyle küfür edemez. buna şiddetle karşıyız. ancak her fırsatta türkiyeden gelenler şenel elcil barakacılar , ve bir çok vatandaş. sana arif hocanın dediğinden diyor yada türkiyeden gelen ganimetciler diyor yada, daha geçen gün bir başka gastede türk askeri ve subayları için köpeklerini svil kıyafetle aramıza izne gönderme diyor vs.vs. bunlar bir toplumu aşağılamaya rencide etmeye ne hakları var. ben 100 tl vererek bir doktora muayene olmaya gidiyorum dr. ofisine resim aşmış Arif hocanın dediğinden diye yazmış. bu ne düşmanlık bu ne hırs. bu işlerde herkes adabını koruyacak aksi takdirde toplum gerilecek ve kötü sonlara doğru gidilecek ayıptır.

:

:

:

: