“Sosyal medya ve yazarlık”

Sosyal medya hayatımıza girdi gireli, Türkçemize yeni kelimeler kattık, yorum gücümüzü geliştirdik.

Sosyal medya hayatımıza girdi gireli, Türkçemize yeni kelimeler kattık, yorum gücümüzü geliştirdik. Beğen (Like) butonunu(düğmesini) geliştirdik.
Hepimiz birer şair, hepimiz birer gazeteci, hepimiz birer yorumcu olduk.
Bizden iyi yazı yazanı yok, bizden iyi yorum yapan yok, bizden iyisi yok işte…
Eskilerin önemli bir deyimi vardır; “Silah icat oldu, mertlik bozuldu”
Sosyal medya da icat olunduğu zaman bizde de bozulan bazı şeyler oldu. Kızdığımız insanlara sosyal medya üzerinden hakaret eder olduk. Yetmedi yazılarla kavga ettik. Halen daha da ediyoruz. Bazı kelimelerin baş harfleri ile küfür bile ettik. Olmadı taciz ettik.
Sosyal medya oldu bize er meydanı.
Bir yandan şiire edebiyata normal hayatında el değdirmeyenler, ünlü şair diye anılmaya başladı. İki satır yazı yazanlar edebiyatın duayenleri oldu.
Kızgınlığını, bastırmadığı öfkesini, ileti kutusuna yazarak paylaş düğmesine basanlar ise yiğit oldu.
Sosyal medya dedikleri bizi bozdu.
Sanal ortamda sinir küpüne dönüp, kendi kendimizi yedik. Başkalarının haklarını ihlal edip aklımıza ve ağzımıza geleni, klavyenin tuşlarına vurduk. Bunun adına da açık sözlülük dedik.
Kimimiz sosyal medyadan çalar çırpar olduk, kimimiz Afrodit’in benzeri olduk. Sessiz çoğunluk ise kendini şarkı ve resim paylaşımına vurdu. Onlar da kendilerini bu şekilde ifade eder oldu. Şarkılarla birbirimize hitap eder olduk.
Sonuç itibarıyla, hepimiz birşeyler olduk ama sanal olduk.
Zararsız olduğu sürece kimsenin kimseye sesi çıkmaz oldu. Sanal ortamda hak ihlali denildi. “Yapacak bir şey yok” cevabını aldık. Çünkü ülkemizde isteyen istediğine istediğini yazar ve paylaşır oldu. Bugüne kadar sağ salim gelebildik, bundan sonrası ise Allah’a emanet…
Bu arada nerede bu bizim “Bilişim Yasası?” gören, duyan oldu mu?


Bu haber 9551 defa okunmuştur
  • Troll vazgecilmezdir    - 25.12.2014 Ben Amerika``nin L.A. koyunde oturuyorum :) Burasi okyanus bolgesi ve sosyal hayat oldukca gelismistir. Ogrenmis oldugum ingilizceyi paraya ceviriyorum. Son cikan trend oyun ve muzikler hakkinda yorumlarin yapilacagi bir web sitem ve Youtube kanalim var ve sadece gelen reklamlardan kazancim haftada yaz kis sezonuna gore degisiyor. Internette bir konu hakkinda elbette olumsuz dusunenler de olacaktir amerikada bu insanlara haters```` deniliyor. bilip bilmeden konusur hatta tanimadigi insanlar hakkinda sirf gozunun ustunde kasi var diye alakasiz yorumlar da yapabilir buna internet dilinde Troll deniliyor. Her ne kadar nefret uyandirsalar da haters ve troller kisiler olmadikca internet hayati monoton gecer ortada aksiyon olmaz.
  • Net Etigi ince  NY - 25.12.2014 Net Etigi (netiquette) konusunda gazetelerin radyolarin tvlerin biraz yayin yapmasi gerek. Net etigi Amerikada kose yazilarinda sikca cikar ve insanlara nasil davranmlari gerektigi konusunda bilgi verirler. Bu konuda siz gazetelere buyuk isler duser. Internette nasil davranilmasi gerektigi konusunda bilgi yazilarinin belirli araliklar ile okuyucular ile paylasilmasi va halkin egitilmesi istenmeyen sonuclari en aza indirgeyecektir. ____Simdi siz burada sikayet ediyorsunuz ama insanlara nasil davranmasi gerektigi konusunda tek bir oneriniz bile yok. Buyurun: http://www.albion.com/netiquette/index.html ___http://www.learnthenet.com/learn-about/netiquette/ ___Bu arada sikayet ederken umarim bu abuk sabuk alakasiz manasizn yorumlarada gecit vermeyi durdurursunuz. Insallah gelen sefere sosyal medyada nasil davranilmasi uzerine guzel bir kose yazisi da cikar burada.

:

:

:

: