“Haklıyken haksız duruma düşmeyin”

Eylemler geçtiğimiz yıla damgasını vurdu. Bu yılda benzer olaylar karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Eylemler geçtiğimiz yıla damgasını vurdu. Bu yılda benzer olaylar karşımıza çıkacak gibi görünüyor.
Dakika 1, gol 1..
Cumhuriyet Meclisi yine olaylı bir güne sahne oldu.
Hayvan üreticileri Meclis önünde dün, gün boyu süren bir eylem gerçekleştirdiler. Eylemin bugün de devam edeceği açıklandı.
Üreticiler 200’ün üzerinde araçla Lefkoşa’ya geldi. Üreticiler gece boyunca araçlarını hareket ettirmeyeceklerini bildirdiler.
Aslında bu ders alınması gereken büyük bir olay… Hükümetin, bu isyanı iyi okuması gerekir. İnşallah okurlar.
Bazı üreticiler geceyi Meclis’in önünde geçirdi. Hayvan üreticileri bugün de takviye araçlarla Lefkoşa’daki anayol ve çemberleri kapamayı planladı. Gün içinde olayın boyutlarını hep beraber göreceğiz.
Ama netice itibarıyla dün Meclisin etrafı ablukaya alındı. Milletvekilleri camdan baktı, üreticiler dışarıda can havliyle bağırdı, hakkını istedi.
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, “Hükümet’in tarım politikası bulunmadığı” nısavunarak bu eyleme gittiler.
Ama eylem farklı bir boyuta taşındı. Netice hak savaşıydı. Meclis’in demir parmaklıkları traktörlerle zorlandı. Yetmedi yumurta, yetmedi süt…
Eylemciler polisin üzerine ve meclis bahçesine süt püskürttü. Basın mensupları da olaydan nasibini aldı. Deyim yerindeyse dün meclis çevresindeki herkes süt banyosu yaptı.
Halk, üreticinin isyanını anlayabilir, çığlığını duyabilir. Halk üreticinin yanında yer alabilir. Ama halkın azımsanamayacak bir çoğunluğu çocuğuna süt alamazken onca sütün heba edilmesi, nimetin yollara sokaklara dökülmesi şık bir davranış olmadı. Eylemin boyutu bir anda değişti ve halk bu konuda tepki verdi. Tepkisini de sosyal medya üzerinden duyurdu.
Onca sütü yollara sokaklara dökeceklerine muhtaç ailelere verselerdi de, tepkilerini başka türlü ortaya koysalardı keşke.
Bu halk bugün üreticinin yanında, ama bu şekilde yapılan hareketler, halkın yarın da üreticinin yanında olacağının garantisini ortadan kaldırabilir.
Eylemleri eylem tadında yaşamak lazım... Üretici hakkını almalı ama bu şekilde değil.
Atalarımızın yerine söylediği bir söz vardır; ”Haklıyken haksız duruma düşmeyin”

Bu haber 9373 defa okunmuştur
  • LONDRALI  U.K - 06.01.2015 SANKI DE KKTC DE DEGIL DE TURKIYEDEDIRLER .... ERDOGAN RESMI ILE PANKART ACTILAR ... HADE TAYYIP PARALARI HAZIRLA GEL DA KURTAR BU BECERIKSIZLERI . BENCE EYLEMCILER BASLAMADAN KAYBETTILER .

:

:

:

: