Çipras Kıbrıs’ta

Yunanistan’da, 25 Ocak’ta gerçekleştirilen seçimlerde, önemli bir zafer elde ederek ülkenin yeni başbakanı olan, Radikal Sol Syriza lideri Aleksis Çipras, bu gün ilk ziyaretini Kıbrıs’a yapıyor.

Yunanistan’da, 25 Ocak’ta gerçekleştirilen seçimlerde, önemli bir zafer elde ederek ülkenin yeni başbakanı olan, Radikal Sol Syriza lideri Aleksis Çipras, bu gün ilk ziyaretini Kıbrıs’a yapıyor. Çipras, Kıbrıs programı kapsamında, GKRY’de Rum Lider Nikos Anastasiadis ile bir araya gelecek. Daha sonra Rum meclisinin özel oturumunda konuşma yapacak Çipras, temasları sırasında, Rum siyasi partilerinin liderleriyle de ayrı ayrı görüşecek…

Çipras’ın yönetime geldiği gün itibarı ile yıllardır, Kıbrıs ve Avrupa siyasetinin
çizgisini belirleyen liderlerin rahatsız oldukları yönünde haberlere tanık olmaya başladık. Bunların başında Merkel ve Anastasiadis gibi isimler de mevcut. Henüz göreve gelmeden önce, ortaya koyduğu radikal değişim iddiaları ve göreve geldiği ilk hafta içerisinde uyguladığı hızlı değişim kararları ile Çipras, bahsettiğimiz siyaset çizgisinin dışına çıkacak gibi görünüyor.

Bu gün gerçekleştirilecek ziyaret içerisinde Çipras’ın neler yapacağı ve hangi konulara değineceği, elbette herkesin merak konusu. Ancak geçmişten bu güne kadar yapılan ziyaretlerden farklı olacağı kesin gibi görünüyor. Kim bilir, belki de bu gün itibarı ile Kıbrıs’ta da, Yunanistan da yaşanan değişim rüzgarlarının etkisi görülmeye başlar.

Belki de, Ortodoks Yunan ve Rum halkının en çok el üstünde tuttuğu ve her daim dinlediği Kiliseyi, göreve geldiği ilk gün karşısına alacak kadar cesur olan Çipras, bu cesareti Kıbrıs konusunda da ortaya koyar ve Kıbrıs meselesi, dinler savaşı olmak yerine, çözüm konusu halini alır gerçekten…

Bu haber 9492 defa okunmuştur

:

:

:

: