Özel sektör ile sendikalar karşı karşıya

Bu memlekette özel sektörü düşünen kim ?

Bu memlekette özel sektörü düşünen kim ?

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası, siyasi partilere “Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı kabul etmemeleri çağrısı yaptı.

Yaptı yapmasına da bununla kalmayan odalar hükümetin hiçbir şekilde taviz vermeden mali disiplini sağlamasını, kamu sektörünün toplam ekonomi içindeki payının azaltılmasını ve özel sektör öncülüğünde ekonomik büyümeye önem verilmesini istedi.

İşte ipler burada koptu.

Sendikalar ile sanayici ve iş adamı bu açıklamayla karşı karşıya geldi. Sendikalar peşi sıra konuyla ilgili açıklamalar yaparak, iki odayı yaylım ateşine tuttular.

Odaların açıklamasının devamında ülkede 84 bine yakın insanın da tarımdan sanayiye, ticaretten turizme, finanstan yükseköğrenime özel sektör tarafından istihdam edildiği kaydedildi.

İki oda özel sektörün kalkınması için kamuda yapılan veya yapılması planlanan iyileştirmenin, özel sektörü iyiden iyiye çökerteceği inancında…

Bu yüzden siyasilere bu çağrıyı yaptılar. Ama sendikalar, maaş artışı, özlük hakları olanların savunucuları, isyan bayraklarını çektiler.

Vay sen misin bu çağrıyı yapan?

Sanayi ve Ticaret odaları “iş düşmanı” oldular, boykot ile tehdit edildiler.

Hükümet sermaye ile “kol kola” denildi.

“Asgari ücreti yükseltmeyerek, gençlerin ülkemizde tutunmasını, insanca yaşamasını engelleyen yasaları savunanların Kıbrıs Türk toplumu arasında yeri yok” denildi.

“Verdiğiniz vergi kadar konuşun”açıklaması yapıldı.

Odaların açıklamaları “tutarsız, basiretsiz ve ucube” benzetmeleriyle karşı karşıya kaldı.

Sendikalar bu açıklamaları yaparken, Kamu çalışanlarının maaş ve özlük hakları ile brüt maaşlara hayat pahalılığı endeksli artışları öngören kararnameler ile yasa tasarıları Meclis Komitesi’nde onaylandı.

Bu da hangi anlama geliyor?

Boykot kapıda.
Peki boykotun kapıda olması hangi anlama geliyor?
Özel sektör ile sendikalar karşı karşıya…

PEKİ SORUYORUZ; BU MEMLEKETTE ÖZEL SEKTÖRÜ DÜŞÜNEN KİM?


Bu haber 9468 defa okunmuştur
  • allah doyursun gözlerini   lefkoşa - 05.02.2015 Güya ” iş adamları” devamlı yaparlar bu saçmalığı.Devlet çalışanına üç kuruş hayat pahalılığı verecek ve özel sektör çalışanına ” kötü örnek” olacak diye paçaları tutuşur.kendileri de artış versin.hep ağlama edebiyatı yaparlar ama banka hesapları da durmadan şişer.
  • nasıl iş adamlığı bu anlamadım salih  girne - 05.02.2015 Sendikalar Sanayi ve Ticaret odalarını eleştirmekle çok iyi yaptılar.hangi sivri akıllı tüccar müşterilerinin maaşının azalmasını ister ki?Piyasadan doğru dürüst alışveriş yapabilen sadece devlet çalışanlarıdır.Onlar da yapamazsa piyasadan kim alışveriş yapacak?turist mi? Yoksa Rumlar,İngilizler,fransızlar veya Almanlar mı?

:

:

:

: