Kara karşı azami dikkat!

Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belliydi.

Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belliydi.

Çarşamba günü havanın soğuğu, dün karın bize yüzünü göstereceğinin işaretçisiydi.
Sabah kalktık, yüksek tepeler bembeyaz hava ise kesici soğuk. Tamam dedik yağdı bitti. Meteoroloji gün içinde uyarmıştı karla karışık yağmur olabilir diye ama aldırmadık. Tepelere yağar geçer dedik.
Beklediğimiz gibi olmadı, kar nedeniyle ülkemizde yollar bile kapandı.
Yolda kaldık.

Alışık olmadığımız doğa olayına hazırlıksızdık. Ne zincir ne de kar lastiği…
Hal böyle olunca yollarda kayan araçlar, mahsur kalan vatandaşlar, evine gönderilen öğrenciler…

Bunlar karın kötü olmayan ama olumsuz etkileyen yanı.
Birde sevindirici yanı vardı. Çocuklar kartopu oynadı, kardan adam yaptık burnuna havuç taktık, bol bol öz çekim yaptık, ufak kar birikintilerinde eline leğeni alan çocuklar kaydılar.

Aslına güzel bir gün geçti. Alışık olmadığımız bu doğa olayı bize sıkıntılardan uzak bir gün yaşattı. Sosyal medyada vatandaş kar görüntüsü paylaşma konusunda neredeyse yarıştı. Güzel kareler bugünden geriye kalanlar oldu.
Tabi karın sevinci de zıt kardeşi güneşin ortaya çıkmasıyla birlikte kursağımızda kaldı.

İşe bu bizim memleketimizin havası; bir anda kar yağar bizi soğuk nefesle baş başa bırakır, bir anda da güneş açar sıcacık dokunuşuyla bahara geri döndürür.
Tabi her şey bitti mi? Bitmedi. Meteoroloji uyardı buzlanmalar devam edecek ama dikkat! Bir de biz uyaralım. Araçlarınızı dikkatli kullanın. Alışık değiliz, zincirimiz yok, muhtemelen ülkemizde hiçbir yerde de satılmıyor. Kar lastiğini bırakın, kullandığımız lastiklerin canı çıkana kadar yaz kış kullanıyoruz. Hal böyleyken artık kara karşı azami dikkat diyoruz ve güzel günler diliyoruz.Bu haber 9716 defa okunmuştur

:

:

:

: