Çölyak hastasına nefes alma şansı verin

Çölyak,bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığı.

Çölyak,bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığı.
Çölyak hastası olan kişiler buğdayda, arpada, çavdarda ve kesin olmamakla birlikte, yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edemiyor.
Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlıyor. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kayboluyor, yani düzleşiyor ve görevini yapamaz hale geliyor.
Yiyeceklerdeki besinler bu villuslardan geçerek kan dolaşımı içine emilirler. Villuslar olmadan kişi; ne kadar yiyecek yerse yesin; beslenemez.
Yukarıda verdiğimiz bilgileri internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Peki internette bu kadar kolay bulunan bilgileri biz neden mi sizinle paylaşıyoruz. Elbet bir nedeni vardır…
Çoğumuz alışveriş yaparken fiyatlara bakmayız. Ekmeğin kaç para olduğunu itiraf edelim birçoğumuz bilmiyoruz. Evet ekonomik anlamda sıkıntılı dönemler yaşıyoruz ama yine de alış – veriş yaparken neyin ne kadar olduğuna dikkat etmiyoruz ve tüketiyoruz.

Gerçi dikkat etsek de aç mı kalacağız. Ne gerekiyorsa bütçemizin elverdiğince ölmemek adına alıyoruz
Eskiden 4-5 kilo et alırken şimdi 1 kilo hatta yarım kilo alıyoruz ve seviniyoruz.
Hayat günden güne pahalılaşıyor ve bizim de alım gücümüz aşağılara iniyor.
Son dönemde Çölyak denen hastalık hayatımızın içine iyice girdi. Televizyonlarda kamu spotları dönüyor. Dönüyor dönmesine de zaten alım gücü günden güne gerileyen bir toplumda Çölyak hastaları glutensiz ürünlere nasıl ulaşacaklar.
Emin olun ulaşamazlar…
Glutensiz 100 gr pirinç 8 Türk Lirası.
Glutensiz ekmek 10 Türk Lirası’ndan başlıyor.
Kahvaltılık gevrek 15 Türk Lirası. (100 gr)
Glutensiz bisküvi 13 Türk Lirası.
Glutensiz süt (10 Türk Lirası).
Ve daha bu liste uzar gider….
Bizler normal ekmeği alırken bile düşünür hale geldik. Cebimizdeki para ile (sadece aybaşının ilk günü gördüğümüz) en ucuz ürünlerle ay sonunu bile getiremezken, düşünsenize bir Çölyak hastasının nefes almaya bile şansı kalmıyor. Bu insanlar açlıktan ölecek mi? Bu pahalılık niye. Hükümetimiz bu kadar çölyak ile mücadele adına kamu spotları hazırlarken, raflardaki ürünlerin de biraz ucuzlamasını sağlasa da Çölyak hastaları da gerçekten düşünüldüklerini görseler nasıl olur?
Çölyak hayatımızın içine o kadar çok girdi ki artık ürünleri de marketlerdeki raflarda yerini iyice aldı. Birçoğumuz onlarında fiyatını bilmiyoruz. Kimimiz gerekmediğinden kimimiz de bilmediğimizden.
Bu haber 9501 defa okunmuştur

:

:

:

: