Ve Eide adada

Müzakerelerin askıya alınmasının ardından, uzunca bir süreyi geride bıraktık.

Müzakerelerin askıya alınmasının ardından, uzunca bir süreyi geride bıraktık. Güney yönetiminin, Barbaros konusundaki bahanesi, doğal gaz konusu, seçimler derken, hatırı sayılır bir süre, öylece tükendi…
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı EspenBarthEide, geçen bu uzun sürenin ardından bu gün,tekrardan adaya geldi. Geliş sebebi konusunda, tarafların farklı açıklamaları da olsa; Edie’nin geliş nedeni ortada: MÜZAKERELER!
Güney Yönetiminin ‘Barbaros’ konusunda gerçekleştirdiği son açıklamalar, niyetin halen masaya oturmamak olduğu hissini yaratsa da, Eide’nin adaya gelişinin altından çıkarılacak olan mesaj belli. Eide, başlayacak olan müzakereler öncesi, son bir nabız yoklamak ve üstlerinin nasıl bir strateji uygulayacakları konusunda gözlem yapmak için adada!

Peki, yeniden başlaması muhtemel bu müzakere sürecinden nasıl bir beklenti doğabilir? Bu noktada, geçen bu zaman zarfında yaşananları ele almak gerek!
İlk olarak Garantör Yunanistan’da yaşanan büyük değişimi görmeliyiz. Çipras liderliğindeki Radikal SolSyriza, Yunanistan Parlamentosu’nda önemli bir koltuk sayısına sahip olarak, koalisyonun büyük ortağı oldu. Bu bağlamda olası bir çözüm anlaşması için, Yunanistan ayağının en ılımlı bakışı, ülke yönetimini ele almış oldu.
Türkiye’nin Barbaros’u geri çekmesi… Güney Kıbrıs’ın müzakerelerden çekilmesine sebep olarak öne sürdüğü Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi, Türkiye’nin talebi doğrultusunda Mağusa Limanı’ndan ayrıldı. Yani Rumların müzakere süreci ile ilgili öne sürdükleri en büyük bahaneleri, ortadan kalktı.
Ve geriye yalnızca bir konu kaldı. O da KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda, görüşmeci koltuğuna oturacak kişinin belirlenmesi. 19 Nisan’da bu ismin de belirlenmesiyle, artık müzakerelerin resmen başlaması önünde bir engel kalamayacak.
Ve belki de, olası bir çözüm anlaşması için, en ılımlı süreç başlayacak…

Bu haber 9262 defa okunmuştur
  • bahaneler cok.. mustafa  girne - 06.04.2015 Secimden sonra bahaneler bitmeyecek ve aşiri taleblerle gelecekler... Artik oy yaydan cikmıştır 2004 referandumda. 2 yil daha zaman verildi ve 2017de dananin kuyruğu kopacaktır. rumlar bu arada birliğimizi bozmak için elinden geleni yapip, Filistin gibi birbirimize düşürmek istemesidir. Adadaki huzurumuzu bozmaya izin vermemeliyiz ve dikkat olmalıyız.
  • cozum anlasmasi .. vatandas   - 06.04.2015 iki kesimli, tek kocanli bir kibris..

:

:

:

: