Gerçekten de son temsilci mi?

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, geçtiğimiz gün adaya bir ziyaret gerçekleştirdi

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, geçtiğimiz gün adaya bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretinin ilk gününde Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile görüşen Eide, dün ise Cumhurbaşkanı Eroğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Her iki görüşmeden de detay vermekten kaçınan Eide’nin, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında sarf ettiği bazı cümleler ise dikkat çekiciydi.
Eide, adada askıya alınan müzakere sürecinin tekrardan başlayacağının altını çizerken; KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanmasından sora, kesin bir tarihin belirlenebileceğini açıkladı ve ekledi “Aylar sonra değil, haftalar sonra başlayacak.”

Eide’nin açıklamalarında kullandığı iki farklı cümle ise akıllara soru işaretleri bıraktı.
“2015 belirleyici bir yıl olacak” ve “24 kişiden sonra görevli son kişi olduğumu düşünüyorum”

Bu iki cümle arkasında gizlenmiş olan mesajlar, oldukça önemli! Eide, üstü kapalı bir şekilde “bu iş bitecek” mesajı vermeye çalışıyor. Ancak “düşünüyorum” kelimesini de kullanarak, 26. görevlinin de göreve başlayabileceği ihtimalini ortaya koyuyor.
Müzakere sürecindeki diğer danışmanların dönemlerini bir yere bırakırsak; Eide, göreve başladığı andan itibaren bu ağızla konuşmayı tercih ediyor. Nabızları iyi yokluyor ve herkesi minimum derecede kıracak açıklamalara yer veriyor! Görevini iyi sergiliyor…

Bakalım bu herkesi memnun etme çabası, KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl bir sonuç doğuracak? Rum yönetimi, masaya oturacak ve görüşmeler başlayacak mı? Yoksa ortaya farklı bahaneler sunulacak mı? Yeni seçilecek Cumhurbaşkanı, adaylık sürecindeki tüm adayların ortaya koyduğu çözüm için çalışacak mı? Yoksa seçim sonrası koltuğa alışma süreci mi başlayacak?
Evet, Eide’nin de değdiği gibi 2015 belirleyici bir yıl olacak ama bakalım bu belirlenenler arasında neler olacak?

Bu haber 9584 defa okunmuştur
  • ince  NY - 08.04.2015 Rumlara Ruslar ile iliskilerinizde fazla ileri gitmeyin ve hareketlerinize ceki duzen verin mesajidir bu.

:

:

:

: