Ve halk ikinci tur dedi

Aylardır süren seçim heyecanı, bir hafta daha uzayarak, daha da heyecanlı bir aldı.

Aylardır süren seçim heyecanı, bir hafta daha uzayarak, daha da heyecanlı bir aldı. Seçimin en favori isimleri arasında yer alan Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı; ikinci tura kaldı. Yine güçlü adaylar arasında gösterilen Sibel Siber ve Kudret Özersay ise gerekli oyu alamayarak, seçime veda etti. Peki, gerçekleşen ilk tur seçimin satır aralarını nasıl okumak gerekir?

ÖZERSAY’IN BAŞARISI

Kuşkusuz seçimin en önemli başarılarından birisini, Kudret Özersay elde etti. Hiçbir siyasi geçmişi olmamasına rağmen, akademik ve görüşmeci kimliği ile halka kendisini sevdiren Özersay, hayatının ilk seçiminde; özellikle de sağ kesimden yüzde 21.23 oy almayı başardı. Buradan çıkarılacak sonuç; siyaset hayatına ilk adımı atan Özersay’ın, önümüzdeki yıllarda çok daha önemli başarılara imza atacağıdır…

SOL AKINCI DEDİ

Öte yandan uzun yıllar siyasete ara veren Mustafa Akıncı ise en önemli rakibi olan Sibel Siber’i geride bırakarak, yüzde 26.92 oy topladı ve ikinci tura geçti. Akıncı’nın elde ettiği bu önemli başarı ise ülke solunda bir bunalmışlığın yaşandığının göstergesi oldu. Özellikle CTP-BG kanadında yaşanan olumsuz olaylar, ülkedeki sol görüşün yeni bir isme ihtiyaç duyduğu sonucunu, sandıktan çıkan rakamlarla kanıtlamış oldu.

EROĞLU KAN KAYBETTİ

Seçimin belki de en güçlü adayı olarak görülen Derviş Eroğlu ise ilk turda oldukça kan kaybetti. Kudret Özersay’ın aday olması ve sağ kesimin Özersay’ı kendisine yakın görmesi sonucunda Eroğlu, oylarının önemli bir oranını Özersay’a kaptırdı. Seçime birkaç gün kala, Eroğlu’nun en sıkı destekçilerinin dahi Özersay’ı destekleyeceklerini açıklaması, Eroğlu’nun ikinci tura oy kaybı ile girmesini sağladı.

CTP-BG’DE DEĞİŞİM RÜZGARLARI ESECEK

Öte yandan seçimin en güçlü adaylarından olan Sibel Siber ise aldığı yüzde 22.54 oranında oy ile seçimden üçüncü isim olarak çıktı. Siber’in kaybettiği önemli bir oy oranı ise Mustafa Akıncı’ya kaydı. Uzun süredir parti içerisinde yaşanan olumsuzlukların yansıması olarak görülebilecek bu oy kaybı, önümüzdeki günlerde parti içerisinde değişim rüzgarlarının eseceği sinyallerini ortaya koyarken; ikinci turda CTP-BG’nin ne tür bir tavır alacağı ise merak konusu…

Bu haber 9533 defa okunmuştur

:

:

:

: