Kıran kırana ikinci tur

Ülke tarihinin en düşük katılımının gerçekleştiği, sürprizler dolu birinci turun ardından, kıran kırana bir ikinci tur mücadelesi başladı.

Ülke tarihinin en düşük katılımının gerçekleştiği, sürprizler dolu birinci turun ardından, kıran kırana bir ikinci tur mücadelesi başladı. Bağımsız Cumhurbaşkanı adayları Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı, propaganda çalışmalarına hız kesmeden, hatta hız katarak devam etmekte…
Bu süreç dahilinde dün, aslında çok da şaşırtmayan bir açıklama geldi. Seçimden üçüncü olarak ayrılan, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Parti Meclisi toplanarak; “Akıncı’ya destek kararı” aldı. Bu karar, Akıncı’nın güçlenmesi adına elbette hayati bir önem taşıyor. Büyük ölçekte CTP-BG’den kopan oyların da desteği ile ikinci tura kalmayı başaran Akıncı, artık CTP-BG’nin tam desteği ile yarışıyor.
Başta da söylediğimiz gibi bu karar, aslında pek de şaşılacak bir karar değil. Ancak alınan bu karara uymayacak partililerin de olacağından hiç şüphemiz yok! Elbette seçimin ilk tur ayağında yaşanan sol çekişmeyi, sindiremeyen bazı isimler olacaktır. Ve bu isimler sandığa gitmekten kaçınacaktır. Tabi bu isimlerin seçime etki edeceklerinin kesin olması ile birlikte, ne kadar etkili olacaklarını Pazar akşamı göreceğiz.
Öte yandan sağ kesime bakıldığı zaman, Özersay etkisinin hız kesmeden devam ettiğini görebiliyoruz. Özersay, seçim yarışına başladığı günden itibaren sürdürdüğü tarafsızlık kararını, ikinci turda da sürdüreceğini kesin ve net olarak açıkladı ve ekledi “Ben oy yönlendirmeyeceğim.” Özersay’ın elde ettiği yüzde yirmi oranındaki oyların büyük bir çoğunluğunun sağ görüşten geldiğini düşünürsek; Eroğlu’nun buradan dolaylı bir etki yaşayacağını görmezden gelemeyiz. Ancak siyasette son ana kadar birçok şeyin değişebileceğine de, ülke olarak defalarca şahit olduk!
Evet, kıran kırana bir ikinci tur bekliyor Kıbrıs Türk halkını… Halk Pazar günü tekrardan sandık başına gidecek ve kesin kararını verecek. First Lady’nin isminin Meral olacağı kesin! Bakalım Cumhurbaşkanı’nın adı ne olacak?
Bu haber 9549 defa okunmuştur

:

:

:

: