Ve halk değişim dedi

Zorlu geçen bir Cumhurbaşkanlığı seçimi dönemi, ikinci tur seçimlerin de tamamlanmasıyla son buldu.

Zorlu geçen bir Cumhurbaşkanlığı seçimi dönemi, ikinci tur seçimlerin de tamamlanmasıyla son buldu. Gerçekleştirilen seçim sonunda halk, değişim diyerek, bağımsız Aday Mustafa Akıncı’nın, ülkenin dördüncü Cumhurbaşkanı sıfatını almasını sağladı. Dört boyutlu siyaseti ve çözüm sürecindeki aktif olma sözü ile halkın güvenini toplayan Akıncı, yeni Cumhurbaşkanı oldu.

DEĞİŞİM BU GÜN İTİBARI İLE BAŞLAYACAK

Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı olması ile birlikte, ülke genelinde bir değişimin yaşanacağı da kesinleşmiş oldu. Ancak bugün itibarı ile ilk değişim Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler ve Ulusal Birlik Partisi içerisinde yaşanacak gibi görünüyor.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun dün yapmış olduğu, kurultay konusundaki “aday olmayı düşünmüyorum” açıklaması, önceden de hissedilen değişim rüzgarlarının sinyali oldu. Seçimden üçüncü olarak çıkan CTP-BG’nin bugün itibarı ile iç hesaplaşmalarına başlayacağı, çok da zor bir tahmin değil!

UBP’NİN ELİ ZAYIFLADI

Öte yandan Anamuhalefet Partisi Ulusal Birlik Partisi, en büyük destekçisi ve otoritesi olarak kabul edilen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu simgesini kaybetti. Ülke siyasetinin duayenlerinden olan Eroğlu’nun, parti içerisindeki dengeler yönünden ne denli önemli bir etken olduğu biliniyor. Şimdi ise gözler, hem seçimden önemli bir mağlubiyet alan sağ kanadın nasıl bir yol izleyeceğine, hem de Eroğlu’nun nasıl bir tavır izleyeceğine kenetlendi…

Bilindiği gibi Eroğlu’nun bu seçimden mağlup çıkmasının en önemli sebebi, kendi partililerinin önce Bağımsız Kudret Özersay’a destek olması, daha sonra ise sandığa gitmeme kararını uygulaması oldu. Bu noktada UBP içerisinde de gergin günlerin yaşanacağını tahmin etmek zor görünmüyor…

Bu haber 9627 defa okunmuştur

:

:

:

: