Akıncı’nın yoğun temposu

Bu gün itibarı ile çözüm sürecinin ilk adımları atılmaya başlıyor.

Bu gün itibarı ile çözüm sürecinin ilk adımları atılmaya başlıyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın önünde yoğun bir ziyaret temposu var. Bunlardan ilki de, kuşkusuz bu gün adayı ziyaret edecek olan Eide ile yapılacak görüşme! 12 Mayıs’a kadar adada çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunacak olan Eide, Cumhurbaşkanı akıncı ile de bir görüşme gerçekleştirecek. Öte yandan yine Eide öncülüğünde, ara bölgede bir yemek düzenleneceği de, basında yer alan haberler arasındaydı. Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in ilk kez bir araya geleceği bu yemek çok önemli. Başta Türkiye olmak üzere, ABD, İngiltere ve Yunanistan’ın yakinen takip ettiği yeni dönem, bu yemekle birlikte şekillenmeye başlayacak gibi görülüyor.

Nami’den önemli mesaj
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın teklifi sonunda, müzakerecilik görevini kabul ettiğini açıklayan Dışişleri Bakanı Özdil Nami; bu açıklamasıyla hem olumlu, hem de olumsuz tepkilere maruz kalmıştı. Elbette ülkedeki siyasi taraflar, karşılıklı atılan bu adımları kendilerine göre yorumlayarak tepkilerini ortaya koymak yolunu seçiyorlar. Bu, ülkede oldukça alışılagelmiş bir durum. Ancak göreve başladığı andan itibaren tarafsızlığını koruyacağı yönünde kesin açıklamalarda bulunan Akıncı'nın, CTP-BG bünyesindeki Dışişleri Bakanı Nami’yi göreve çağırması, söylemlerini desteklediği gibi, çözüm sürecinde, bu bağlamdaki en donanımlı kadroları oluşturma çabası yönünde de, ne denli önemli adımlar atacağının göstergesi oldu. Sonuç olarak dün Dışişleri Bakanı Nami’de, ülkedeki söylemlere güzel bir açıklama ile cevap verdi: “Acılan fırsat penceresini kullanıp Cumhurbaşkanının talimatları doğrultusunda, tam bir uyumla çalışarak başarıya ulaşacağımıza olan güvenim tamdır.”
Kısacası taraflar kendilerince bazı şeyleri beğenmese ve eleştirse de, bu kez istikrar baskın olacak gibi görülüyor.

Talat resmen aday
Öte yandan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’de (CTP-BG) başlayacak dediğimiz değişim rüzgarı da, dün 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Genel Başkanlığa aday olduğunu açıklaması ile resmen başladı. Talat adaylığını, 25 maddelik bir program ile açıkladı. Elbette bu habere büyük bir çoğunluk olumlu bir gözle bakıyor ancak her siyasi parti içerisinde olduğu gibi, CTP-BG’de de kurultay tarihinin yaklaşması ile birlikte, enteresan olaylar yaşanılacağı da tahmin ediliyor…
Bu haber 9521 defa okunmuştur

:

:

:

: