Evet mi? Hayır mı?

Yunanistan kreditörlerin mali destek karşılığında talep ettikleri kemer sıkma önerilerinin uygulanmasını referandumla halka sormak için bugün sandık başına gidecek.

Yunanistan kreditörlerin mali destek karşılığında talep ettikleri kemer sıkma önerilerinin uygulanmasını referandumla halka sormak için bugün sandık başına gidecek.
Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz sonrası hükümetin bankaları kapatmasından sonra hafta başından beri günlük nakit ihtiyaçlarını ATM’lerden karşılayan halk da bu duruma alıştı.
Ocak ayında yapılan genel seçimlerden sonra iktidara gelen Syriza Lideri Aleksis Çipraz başkanlığında kurulan hükümetin ülkede uzun süredir yaşanan ekonomik krizin çözümü konusunda Avrupa Birliği’nin sunduğu paketin hayata geçirilmesi konusunda yaşanan anlaşmazlığı referandumla çözülecek.
AB’nin borçların ödenmesi ve mali yardım konularında yaşanan sorunlar, kredi kuruluşların borçların yapılandırılması konusundaki kemer sıkma önerilerine rest çeken Yunan Başbakanı Aleksis Çipras sandık başına gidecek halktan hayır oyu vermelerini istedi.
Bir atasözü var; “Batık tüccar, borçlularını suçlar”
Adamlar sana hem mal hem para verdi
Şimdi adamları suçlu çıkarıyorsun seni batırdılar diye
Ah Ellada ahh.
Ne yapacaksın şimdi ?
Sanki seni Eurozone batırdı.
Sanki seni Euro batırdı.
Zaten Drahmi’yi çoktan tüketmiştin.
Ah Ellada ahh.
Hem suçlu hem güçlü
Onlarca yıl Avrupa fonlarını kullan, borcuna borç ekle, aldığın fonları da iş yapmayanlara dağıt
Oh bir elin balda, bir elin yağda.. Ama ayakların çukurda.
Bir taraftan yaşamsal ihtiyaçları için Yunan halkının yeni kredilere, yeni sıcak paraya ihtiyaçları var
Diğer taraftan Çipras’ın kahramanlığının devam etmesi için isyana ihtiyacı var.
Peki ya Yunan halkına ne lazım ?
Aslında Yunan halkına bir olta lazım balık tutsunlar diye.
Rakı balık sofralarına kendi balıklarını koysunlar diye.
Yunan halkı bugün evet mi, yoksa hayır mı diyecek…
Anlaşıldığı kadarıyla Yunanistan'daki referandumun politik açılımı şu oluyor: Referandum sonucu ne olursa olsun müzakereler devam edecek.
AB referandumdan sonra, şayet 'hayır' oyu çıkarsa, eli güçlenecek olan Çipras'a karşı daha sert tavır alarak, benzer olayın tekrarlanmasını önlemek isteyecek mi?
Sonuçta, 'evet' veya 'hayır' için yapılan bu referandum, hem Yunanistan'a, hem de AB'ye zarar verecek.
Yunanlıların geleneği Pazar sabah kiliseye. Sonra ya yemeğe ya kumara.
Belli ki bugün Yunanistan tümüyle kumara gidiyor kiliseden sonra.
Öyle bir kumar ki, kazanınca mı kaybedecekler.
Kaybedince mi kazanacaklar.
Bunu Okan Veli Şafak ile Mustafa Ertanın bile bilemez
Bu haber 9694 defa okunmuştur
  •    - 07.07.2015 YUNANISTAN ILE ILGILI YAPTIGIM IKI YORUM DA DOGRU CIKTI.1- IMF BASKANI FRANSIZ BAYAN ,YUNANISTAN``A YARDIM EDECEKLERINI ACIKLADI. 2- AB``NIN UC LOKOMOTIF ULKESI OLAN INGILTERE,ALMANYA VE FRANSA,KENDI MALLARINI SATMASI ICIN ZAMANINDA PORTEKIZ``E VE ISPANYA``YA YAPTIGI GIBI YUNANISTAN``A DA BOL KESEDEN BORC PARA YAGDIRDI.BOYLECE YUNAN HALKI TUKETIM TOPLUMU OLDU.BATININ BU POLITIKALARI KESINTISIZ DEVAM ETTI..ORTAYA DA BU SONUC CIKTI.BIR DE SUNU YAZMISTIM.KTC TUM AGIRLIGINI TURIZME VERMEMELIDIR.HAFIF SANAYII VE TARIMI DAHA COK ONEMSEMELIDIR.NITEKIM TEK KAYNAGI TURIZM OLAN YUNANISTAN``I BU TURIZM DE KURTARAMADI.SANAYII VE TARIMI DA ZATEN SIFIR.KKTC BILHASSA TARIMA,GIDA URETIMINE YONELMELIDIR.
  •    - 07.07.2015 YUNANISTAN``IN MILLI GELIRIE YASAM KALITESI TC``DEN UC MISLI ONDEDIR.AB,ONLARI YINE KURTARACAKTIR.CUNKU ONLARDA VE ABD``DE VAZGECILMEZ BIR ESKI YUNAN MEDENIYETI HAYRANLIGI VARDIR.HAYIF TURK TARAFINA.YARIN TURKLER BATARSA KIMSE DE YARDIMINA GELMEYECEKTIR.ORNEK MI?1974 ONCESI VE SONRASINDAKI AYAKTA DURMA MUCADELESINDE ABD``DEN VEYA AB``DEN MADDI VEYA MANEVI NE YARDIMI ALDIK KI?ZAMANINDA CATISMA MAGDURU OLUP DA OVALARDA YASAYAN KIBRISLITURKLER ICIN BU ABD/AB HANGI CADIR KENTLERI KURDU KI?SIMDI ALMAYA BASLADIK.NIYE MI?CUNKU SIRIN GORUNUP BIZE BIR COZUM DAYATMA CABASI ICINDEDIRLER.
  •    - 06.07.2015 YORUMLAR COK DUYGUSAL OLMUS!YAZAR ISE GERCEKLERI GOREMEDEN BOS BIR MAKALE YAYINLAMIS!YAZARIN,TEMEL SEBEP AB ICINDEKI YAHUDI FINANS BARONLARININ `` BORC VER,SONRA DA ODEYEMEYECEK DURUMA GETIRIP TESLIM AL `` PRENSIBIYLE HAREKET ETTIKLERINDEN HABERI YOK!BILSEYDI BOYLE BIR MAKALE YAYINAMAZ VE OFFSIDE`` DUSMEZDI.TAMAMEN GERCEK DISI BIR YAZI OLDU.OKUYUCULARIN DA BILGI HAZNESI FAKIR OLUNCA ONLAR DA BOS BOS YORUM YAPTILAR.YAHUDI AKBABASI OLAN FINANS KURULUSU SAHIBI PAUL ELLIOT SINGER``IN KIM OLDUGUNU ARASTIRSIN.EMINIM KI BU MAKALESINI COPE ATIP YENIDEN YAZACAKTIR.YUNANISTAN SIRF TURK``E DUSMAN DIYE GERCEKELRI GZLEMEYIN.YARIN BU YAHUDI SIZE DE OYUN CEKTIGINDE SAKIN AGLAMAYINIZ HA!
  • mustafa girne ince  NY - 06.07.2015 Degerlendirme benim degil bir yerde okumustum benzerini, sadece ozetini yazdim. Saygilar
  • ince, cok güzel değerlendime... mustafa  girne - 06.07.2015 Aynen katiliyorum Ince.... senelerdir Avrupanin şimarık oğlani olan yunanlar, artık sona doğru gelmiştir. Geç oldu ama iyi oldu. Hic acimadım. Dahada beter olsunlar. Yaptıklarını unutmadık....
  • Gosteris Budalasi Fakir ve barci ince  NY - 05.07.2015 Gosteris Budalasi Fakir cebinde biraz para ile bara gider ilk icki, parayi hemen msasay koyar ve icer, ikinci yine ayni. Guzelde bahsis barciya, sonra barci der tamam oyle hemen odemene gerek yok hesabi giderken odersin Budala Fakir sabaha gadar icer de icer gelene gidenede icki dagittirir. Sabah olunca Barci hesabi gosteris meraklisi budala fakire gotrur ama fakirin cebinde yol parasi bile yoktur. Gecmis olsun. Barci isini kaybetmemek icin ugrasir, Uyanik gosteris budalasi fakir de ben sarhostum suc benim degil der:))

:

:

:

: